میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
دور جدید دست‌وپا زدن برای داغ کردن «رفع حصر»
تبلیغات سیاسی در زمانی که عملکردهای یک جریان سیاسی زیر سئوال است، از جمله راه‎های فرار به جلو و...

تبلیغات سیاسی در زمانی که عملکردهای یک جریان سیاسی زیر سئوال است، از جمله راه‎های فرار به جلو و انحراف افکارعمومی است. اصلاح‌طلبان در این خصوص انواع و اقسام سناریوهای رسانه‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند. یکی از این موارد موضوع «رفع حصر» است که این جریان بازهم با توجه به فرارسیدن روز دانشجو و سخنرانی‌های عناصر جریان اعتدال و اصلاحات در دانشگاه‌ها سعی کردند با پرداختن به آن از موارد دیگر مانند مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه، اذهان را دور سازند.
«حسام‌الدین آشنا» مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور یکی از شخصیت‌های دولتی بود که بیشتر نظرات وی را در شبکه اجتماعی توئیتر شاهد هستیم اما وی در روز دانشجو برای اینکه خبری به دانشجویان دهد و موارد و عملکرد دولت را تحت‌الشعاع آن قرار دهد از تغییر شرایط حصر سران فتنه سخن گفت.
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری در جمع دانشجویان دانشگاه تهران گفت: «شرایط حصر تغییر کرده است؛ آن چیزی که می‌بایست توسط دولت و شخص رئیس‌جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی اتفاق بیفتد رخ داده است. پس از برخی تسهیل‌ها و گشایش‌هایی که در دوران اخیر ایجاد شده، از نظر من تا برداشته شدن حصر تنها یک پوسته باقی مانده است.»
این موضوع که آمیخته‌ای از خبر و تحلیل بود و مشخص نیست که منفع و مبادی آشنا از این موارد چیست، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و ... مورد توجه قرار گرفت و واکنش‌هایی را به دنبال داشت. البته برخی از کاربران شبکه‌ اجتماعی توییتر بیان داشتند که این موضوع فقط کارکرد تبلیغاتی دارد.
جالب اینجاست که اصلاح‌طلبان و برخی از دولتمردان از وجه تبلیغاتی رفع حصر آنقدر استفاده ابزاری و تبلیغاتی کرده‌اند که بسیاری بیان می‌کنند که ادامه حصر سران فتنه برای این جماعت بیشتر از رفع آن برای این جریان آب و نان دارد. این موضوع حتی در میان خود اصلاح‌طلبان به یک وعده توخالی تبدیل شده است. سئوال اینجاست که آشنا در چه مقامی است که در این زمینه صحبت می‌کند و اگر قرار است چنین اتفاقی رقم بخورد چرا اینهمه درباره آن صحبت می‌شود و در ادامه در عمل چیزی دیده نمی‌شود.
به هر جهت سران فتنه در این خصوص باید پاسخگوی افعالی که انجام داده‌اند باشند. «حسن روحانی» در مجلس و در پاسخ به نمایندگان اتفاقات دیماه سال گذشته را علت تحریم‌های آمریکا و امیدواری کاخ سفید برای براندازی نظام جمهوری اسلامی با فشارهای اقتصادی و سیاسی به ملت ایران عنوان کرد. این در شرایطی است که با همین استدلال تحریم‌هایی که در زمان «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا علیه ایران اعمال شد نیز در همین زمینه قابل تحلیل است. البته کسانی چون «هیلاری کلینتون» که در آن زمان وزیر خارجه آمریکا بود در این باره صحبت کرده‌اند و اسنادی در زمینه امیدواری آمریکا برای براندازی نظام ایران و همچنین اعمال تحریم‌ها با رخ دادن فتنه سال ۸۸ وجود دارد.
همچنین اخیرا خبری در فضای مجازی منتشر شد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای پنج‌ صفحه‌ای خطاب به رهبر انقلاب با تشریح مشکلات کشور، برای حل این مشکلات، خواستار وحدت نیروهای جامعه شده و در ذیل نامه، یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات را آزادی محصوران و رفع محدودیت‌ها دانسته است.
کسانی چون «عبدالله ناصری» عضو شورای مشورتی و مشاور رئیس دولت اصلاحات این موضوع را تایید کرده اند. ناصری بیان کرده که این نامه برای شش ماه پیش بوده اما اینکه چرا در حال حاضر با وجود مشکلات اقتصادی مردم منتشر شده است، بسیار معنادار است.
«علی مطهری» از جمله نمایندگان اصلاح‌طلب نیز باز این موضوع را در جمع دانشجویان مطرح کرد و روایتی از دیدار با رهبر معظم انقلاب در این خصوص داشته است که هنوز تایید نشده است. مطهری از جمله نمایندگانی است که همواره وعده رفع حصر را بیان کرده است و در مناسبت‌های مختلف مانند عید سعید قربان وعده داده که رفع حصر انجام می‌شود.
جالب اینجاست که «محمود صادقی» نماینده توییتر باز و جنجالی اصلاح‌طلب نیز در توییتی خواسته اصلی مردم را رفع حصر خوانده بود.
این خبرسازی‌ها درحالی انجام می‌شود که مردم در تنگنای اقتصادی قرار دارند. دولت در سالی که به عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد متاسفانه عملکرد خوبی از خود نشان نداد و وضعیت بسیاری از کارگاه‌های تولیدی با توجه به افزایش و نوسانات پرتلاطم نرخ ارز در حالت سکون باقی مانده است. مسئله اصلی این روزها ادامه پیدا کردن این مشکلات و تبدیل شدن آن به یک معضل بلند مدت است. از ابتدای سال تا به امروز شاهد این مشکلات هستیم. دولت نیز با کندی و با ضرب و زور مجلس به ترمیم کابینه‌اش پرداخت و مردم منتظر اقدامی عاجل هستند تا اوضاع به حالت عادی خود برای تولید و عرضه کالا باز گردد اما هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است جز تمرکز برخی دولتمردان به سران فتنه. 

نویسنده: امیر حمزه‌نژاد 

کد مطلب: 107135
 
Share/Save/Bookmark