میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۰۳
 
 
چارچوبي که بايد رعايت شود
مذاکرات ژنو درباره يافتن راهکار سياسي درباره يمن در حالي برگزار گرديد که محور اصلي آن را برقراري آتش‌بس در ...

مذاکرات ژنو درباره يافتن راهکار سياسي درباره يمن در حالي برگزار گرديد که محور اصلي آن را برقراري آتش‌بس در ماه مبارک رمضان تشکيل مي‌داد كه در نهايت نيز به دليل كارشكني عربستان بي نتيجه پايان يافت. سازمان ملل در حالي تلاش کرده تا به برقراري ثبات و امنيت در يمن بپردازد که براي تحقق اين مهم چند نکته اساسي مطرح مي‌باشد. بررسي کارنامه يمن نشان مي‌دهد که اين کشور در دو حوزه با تهديد امنيتي مواجه است. اولا حملات ائتلاف سعودي ـ آمريکايي است که در طول سه ماه اخير شديدترين جنايات را عليه يمن صورت داده‌اند چنانکه در ايام ماه مبارک رمضان نيز از بمب‌هاي خوشه‌اي براي کشتار يمني‌ها استفاده مي‌کنند
آمارها نشان مي‌دهد در تجاوزات سعودي‌ها به يمن، صدها نفر شهيد و زخمي شده‌اند و زير ساختهاي اين کشور به کلي ويران شده است. ثانيا گروه‌هاي تروريستي از جمله القاعده در يمن فعاليت گسترده‌اي دارند به گونه‌اي که بخشي از جنايات و نابساماني‌هاي جاري در اين کشور برگرفته از گروه‌هاي تروريستي مي‌باشند چنانکه پنج‌شنبه چندين مسجد در حملات تروريستي تخريب و چندين نفر شهيد و زخمي شدند.
با توجه به اين شرايط براي برقراري ثبات در يمن صرفا برقراري آتش‌بس کافي نمي‌باشد بلکه بايد اقداماتي موثر براي حل اين دو چالش برداشته شود.
در باب عربستان فشار مجامع جهاني براي عقب‌نشيني اين کشور از ادامه تجاوزات به يمن امري ضروري است. کشورهاي غربي که به تسليح عربستان مي‌پردازند بايد به اين امر پايان داده و حتي از ظرفيت‌هاي خود براي اعمال فشار بر عربستان براي پايان دادن به حملاتش به يمن بهره گيرند. اما در باب گروه‌هاي تروريستي در يمن مولفه نخست خودداري کردن از تسليم اين گروه‌ها است گزارش‌ها نشان مي‌دهد که برخي کشورهاي عربي و غربي رسما به ارسال تسليحات براي اين گروه‌ها مي‌پردازند و حتي برخي از سران اين گروه‌ها که در زندان‌هاي آمريکا بوده‌اند آزاد گرديده‌اند.
در مرحله دوم کارکرد جهاني در قالب حمايت از مبارزان با تروريست‌ها استوار گردد. کميته‌هاي مردمي با محوريت انصار‌ا... در کنار ارتش يمن تمام تلاش خود را براي مبارزه با تروريسم صورت داده‌اند که توانسته‌اند بسياري از مناطق را از تروريستها پاکسازي نمايند. آنچه در حوزه مبارزه با تروريسم بايد صورت گيرد حمايت از اين گروه‌هاي مردمي با محوريت انصار‌ا... است که کارنامه‌اي موفق از خود بر جاي گذاشته‌اند. اگر سازمان ملل در تحقق اين دو اصل يعني مقابله با حملات عربستان به عنوان عامل دروني بحران يمن اقدامي صورت ندهد برقراري آتش‌بس است که هيچ کمکي به يمن نخواهد کرد و صرفا سرپوشي بر بي‌کفايتي سازمان ملل در حل مسئله يمن است.
بي‌کفايتي که ابعاد آن را در سوريه و عراق و بسياري ديگر از نقاط جهان مي‌توان مشاهده کرد به گونه‌اي که جمعيت آوارگان جهان به ۵۰ ميليون نفر رسيده است که بر اثر جنگ‌ها و درگيري در مناطق مختلف جهان خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

کد مطلب: 92653
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark