میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
دوره‌گردی در شرق

پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سفری دوره‌ای راهی شرق آسیا شده است. وی در این سفر از کره جنوبی، چین و ژاپن دیدار خواهد داشت در حالی که اصلی‌ترین محور سفر وی را حضور در کره شمالی تشکیل می‌دهد. بر اساس گزارش‌های منتشره مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ، از مقام‌های این کشور به دلیل میزبانی از هیات آمریکایی تشکر کرد.
وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» در حالی به پیونگ یانگ سفر کرده که این چهارمین سفر او به پایتخت کره شمالی محسوب می‌شود.
او اولین سفر خود به کره شمالی را در مقام رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و نامزد منصب وزارت خارجه انجام داد و بعد از آن، تاکنون سه بار دیگر هم در مقام وزیر خارجه به پیونگ یانگ سفر کرده است. نکته قابل توجه آنکه وزیر خارجه آمریکا بعد از ترک پایتخت ژاپن خود را به پیونگ یانگ رساند. او بعد از آنکه با نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن دیدار و درباره مسائل منطقه و مسئله خلع سلاح اتمی کره شمالی رایزنی کرد.
پامپئو در توکیو، در دیدار با «تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن نیز تاکید کرد که هدف مشترک دو کشور حل مسئله شهروندان ژاپنی ربوده شده در کره شمالی خواهد بود. این نکته قابل توجه است که بعد از لغو سفر پامپئو به پیونگ یانگ از سوی دولت آمریکا، سران دو کره با یکدیگر دیدار کردند و کره شمالی پیشنهاد دیدار دوم با رئیس جمهور آمریکا را مطرح کرد. دیدار اول «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و کیم خرداد ماه در سنگاپور برگزار شد. حال این سوال مطرح می‌شود که هدف پومپئو از سفر به کره شمالی چیست و چرا در مقطع کنونی صورت گرفته است؟
بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که ترامپ در حالی تلاش داشت تا از نشست های سازمان ملل برای قدرت نمایی و نشان دادن دستاوردهای خود بهره گیرد که عملا در تحقق این مهم ناتوان بوده و نتوانسته به این مهم دست یابد در حالی که برخی تحولات جهانی نظیر رویکرد روسیه و چین به کاهش وابستگی به دلار و نیز دستاوردهای امنیتی ایران در غرب آسیا و رویکرد اروپا به کاهش مناسبات با آمریکا نیز بر چالشهای ترامپ افزوده است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که ترامپ باید به دنبال مولفه‌ای برای پنهان سازی این نابسامانی‌ها و نیز نشان دادن دستاوردهای بزرگ است تا با این عنوان بتواند در انتخابات آتی کنگره آمریکا برای رسیدن به اهدافش گام بردارد.
بر این اساس می‌توان گفت که سفر پومپئو به کره شمالی بیش از هر چیز جنبه تبلیغاتی برای سیاست‌های انتخاباتی ترامپ دارد در حالی که با سفر به کره جنوبی، ژاپن و چین سعی در بزرگ‌نمایی کارکردهای خود در شرق آسیا و از جمله در قبال کره شمالی دارد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 106334
 
Share/Save/Bookmark