میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۳۴
 
 
مرگ و زندگی حميد بدون حبيب در حافظيه
مرگ و زندگی حميد بدون حبيب در حافظيه
 

هشتمین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور در غیاب نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا و در شرایطی از امروز آغاز می‌شود که استقلال همچنان سرمست از پیروزی در دربی است و پيروزي نیز همچنان تاوان شکست در آن بازی را پس می‌دهد.
هفته هشتم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور از عصر امروز با برگزاری شش دیدار در شهرهای مختلف آغاز می شود و فردا با رویارویی تیم‌های استقلال و سایپا پایانی موقتی خواهد داشت. در روز نخست از هفته هشتم دیدار جذاب و تماشایی کم نیست، جدا از بازی فجرسپاسی شیراز - پيروزي که نتیجه‌اش در سرنوشت حمید استیلی تاثیر مستقیم خواهد داشت، می توان از بازگشت ابراهیم قاسمپور با تیم داماش به لیگ برتر، رویارویی حمید درخشان به عنوان سرمربی تیم شاهین با تیم سابقش شهرداری تبریز، جدال غلامحسین پیروانی و امیر قلعه نویی در کسوت مربیگری صنعت نفت آبادان و تراکتورسازی تبریز و... به عنوان اتفاقات جالب دیدارهای آغازین هفته هشتم لیگ برتر یاد کرد، دیدارهایی که در زیر بدان اشاره می شود:

فجرسپاسی - پيروزي
تاوان شکست در دربی تهران را حبیب کاشانی داد نه حمید استیلی. حبیب کاشانی قربانی جنگ قدرت شد و جای او را هیئت مدیره‌ای پنج نفره و مدیرعامل غیرورزشی همانند روزهاي اول حضور حاج حبيب گرفت که بیشتر از فوتبال با سرعت، سوخت، ایست و ورود ممنوع و ... سرو کار داشته است. از این هفته پيروزيی جدید را در میدان لیگ برتر شاهد خواهیم بود که مدیرعامل دارد، هیئت مدیره دارد، پروین دارد و ... .
مدیران باشگاه پيروزي در نخستین روزهای فعالیت خود گرچه از حمید استیلی حمایت کردند اما کیست که نداند اگر این حمایت در همین هفته‌های آغاز فعالیت آنها نتیجه ندهد، "مربی مورد حمایت" قربانی بلندپروازی مدیرانی می شود که تیم را در نازل‌ترین جایگاهی که از آغاز فعالیت خود تا به امروز داشته است، تحویل گرفته‌اند. برای پيروزيی که به باخت بی تفاوت شده، برکناری حمید استیلی و آوردن مربی جدید بهترین راه درمان است و بدون شک مدیران جدید از تجویز آن برای این تیم بیمار دریغ نمی کنند.
درست یا غلط، خوب یا بد، حمید استیلی روی لبه تیغ است و او بهتر از همه این را می داند که با یک باخت دیگر باید پيروزي را ترک کند. استیلی که با شکست برابر دربی اندک هوادارانی که حامی اش بودند را نیز از دست داده است، این هفته به شیراز می رود تا رودرروی تیم جوان فجر بایستد. برای استیلی که هر لحظه صدای اعتراض هواداران را بلندتر از قبل می شنود، هر بازی حکم مرگ و زندگی را دارد. شکست و حتی تساوی در مصاف با شاگردان کلانتری، یعنی پایان راه.
غلبه بر فجر با انگیزه و جوان آنهم در ورزشگاه حافظیه کار آسانی نیست که استیلی و شاگردانش به راحتی بتوانند از پس اجرای آن برآیند. تیمی که سپاهان را در شیراز شکست داد و مس را در کرمان از پیش رو برداشته، حریفی دست و پاگیر برای استیلی و شاگردانش خواهد بود که نشان داده‌اند گاهی اوقات حتی از شکست مس سرچشمه قعر جدولی هم عاجز هستند!

داماش - راه آهن
ناکامی‌های پی در پی داماش گیلان بالاخره کار دست مهدی دینورزاده داد و او را ناچار به جدایی از این تیم گیلانی کرد. این مربی بعد از باخت ۳ بر صفر به سپاهان از داماش رفت و جای خود را به ابراهیم قاسمپور داد. از این هفته قاسمپور به عنوان سرمربی تیم شهر باران را هدایت می کند، آن‌هم در مصاف با تیم جوان علی دایی که گرچه خوب نتیجه نگرفته اما بد بازی نمی کند. قاسمپور که می داند، کار سختی با داماش بحران‌زده دارد، با اطمینان از برد مقابل راه آهن سخن نمی گوید اما به خوبی واقف است که یک شروع خوب با داماش می تواند تضمین کننده موفقیت او در گیلان باشد. از سوی دیگر علی دایی و شاگردانش که تنها برد این فصل خود را مقابل مس سرچشمه رده هفدهمی جدول کسب کرده‌اند امیدوارند تا در دیدار با داماش رده شانزدهمی نیز دست پر از زمین خارج شوند و چند پله ای در جدول صعود کنند.

نفت - ملوان
برای نفت تهران لقبی بهتر از پدیده نمی توان پیدا کرد. تیمی که هیچ‌کس از آن انتظار شگفتی سازی نداشت، حالا خوب می برد و رتبه چهارم جدول را بدون بحث و گفتگو در اختیار دارد. تیم حسین فرکی این هفته در خانه از ملوان پذیرایی می کند، تیمی بحران زده که در هفته هفتم به رده سیزدهم جدول سقوط کرد. تیم نفت که با صدر جدول تنها دو امتیاز فاصله دارد در بازی خانگی مقابل ملوان به غیر از برد به چیز دیگری فکر نمی‌کند. ملوان نیز برای فرار از بحران در اندیشه دستیابی به سه امتیاز دیدار با نفت است گرچه در ظاهر شرایط چندان مساعدی ندارد و خطر سقوط به انتهای جدول را بشدت احساس می کند. باید دید عصر امروز سیر صعودی نفت ادامه پیدا می کند یا ملوان با بحران وداع خواهد کرد؟ 

شهرداری - شاهین
دست تقدیر خیلی زود حمید درخشان را به تبریز بازگرداند. او در هفته هشتم به تبریز بازمی گردد تا رودرروی تیمی بایستد که فصل گذشته آن را از سقوط نجات داد. حمید درخشان با وجود خدمتی که به شهرداریچی‌های تبریز کرد، مورد بی مهری آنها قرار گرفت و جای خود را به "میودراگ یسیچ" داد. او در هفته هشتم لیگ برتر به تبریز بازمی گردد تا خود را به هواداران و مدیران شهرداری ثابت کند. در مقابل درخشان و شاهین، تیمی می ایستد که تنها برد خود در هفت هفته گذشته را مقابل پيروزي کسب کرده و در حسرت یک پیروزی خانگی است. مقابله درخشان با انگیزه و تیمش با یسیچ که آینده مربیگری‌اش در تبریز در خطر است، می تواند زمینه ساز دیداری جذاب و تماشایی شود.

صبا - فولاد
این بازی برای عبدالله ویسی یک بازی خاص و ویژه است، ویژه و خاص از آن جهت که رودرروی تیمی می‌ایستد که در دوران جوانی برای آن بازی می کرد. ویسی که امروز با تیم صبای قم به یک مربی قابل اعتنا در فوتبال ایران تبدیل شده است، عصر امروز در شرایطی متفاوت از تیم سابقش پذیرایی می کند. او در اوج و سکوی دوم جدول پذیرای فولادی است که رده یازدهم جدول را در اختیار دارد و در هفت دیدار اخیر تنها دو برد کسب کرده است. صبا در دیدار مقابل فولادی که تشنه پیروزی است، سه امتیازی را جستجو می کند تا به واسطه آنها حداقل تا پیش از برگزاری دیدار استقلال - سايپا صدرنشین جدول رده بندی شود.

صنعت نفت - تراکتورسازی
یکی از تماشایی‌ترین دیدارهای هفته هشتم لیگ برتر همین دیدار صنعت نفت - تراکتورسازی است که در ورزشگاه تختی آبادان برگزار می‌شود. این دو تیم که از پرطرفدارترین و ریشه‌دارترین تیم‌های فوتبال ایران هستند، در هفته‌های اخیر نتایج خوبی را کسب کرده‌اند که حاصل آن ایستادن تراکتورسازی ۱۵ امتیازی بر سکوی سوم جدول و نفت آبادان نه امتیازی بر سکوی نهم جدول است.
دو تیم در هفته‌ای که گذشت شرایطی متفاوت را تجربه کردند، نفت آبادان در انزلی، ملوان را برد و تراکتورسازی در تبریز به نفت باخت. تراکتورسازی که به زعم مربی‌اش ناعادلانه به نفت باخته در این هفته به دنبال جبران آن شکست در خانه نفت آبادان است. کار دشواری که تحقق آن مقابل تماشاگران پرشور آبادانی دشوار و گاهی اوقات نشدنی است. در مقابل پیروانی هم تیمش را با انگیزه برد به مصاف تراکتورسازی می‌فرستد، او که حتی در روزهای پیروزی نفت از گزند اعتراضات تماشاگران آبادانی در امان نیست، اگر به غیر از برد به چیزی دیگر فکر کند، باید خود را آماده روزهایی سخت‌تر در آبادان کند.

کد مطلب: 68263
 
Share/Save/Bookmark