میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۳
 
 
کرونا را یک آزمون الهی بدانیم
شاید برخی اعمال را فراموش کرده‌ایم،‌ شاید نمی‌دانیم دنیا فانی است و باید هر آنچه که داریم بگذاریم و بگذریم. شاید یادمان رفته مرگ فقط برای ه

شاید برخی اعمال را فراموش کرده‌ایم،‌ شاید نمی‌دانیم دنیا فانی است و باید هر آنچه که داریم بگذاریم و بگذریم. شاید یادمان رفته مرگ فقط برای همسایه نیست،سراغ همه می‌آید. شاید... کرونا ویروس، نگرانی دارد، اما نباید رعب و وحشت به دل و جان راه داد.
نگرانی از آن بابت است که باید مسائل بهداشتی را برای جلوگیری از شیوع و سرایت این ویروس رعایت کرد، باید توجه داشت که در مکان‌های پر جمعیت حاضر نشد و اگر هم قرار بر حضور در چنین مکان هایی است، باید از ماسک استفاده کرد. مردم باید توجه داشته باشند که با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و کاهش ساعات کار ادارات و سازمانها قرار نیست فرصتی برای مسافرت باشد، بلکه این اقدامات برای پیشگیری از شیوع گسترده ویروس در جامعه است، اما متأسفانه آمار سفرهای مردم نسبت به زمان مشابه سال پیش، بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است؟! آیا چنین رفتاری درخور شرایط کنونی کشور به خاطر ویروس کرونا است یا نه؟!
تا زمانی که مردم خود برخی مسائل اساسی و البته بسیار ساده را رعایت نکنند انتظار و توقع نباید داشته باشند که اوضاع بهبود یابد یا دولت و دیگر دستگاه‌ها هم بتوانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند. مردم اگر انتقادی از عملکرد دولت و سازمان‌های دیگر در ماجرای ویروس کرونا دارند، نخست باید از خود انتقاد کنند و منتقد باشند که رفتارشان در این برهه، مناسب و درست است یا نه؟!
آنگاه اگر رفتار بسیاری از مردم که یک ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی است، اصلاح شد و به ریل خود بازگشت، حق دارند از ضعف مدیریت مسئولین انتقاد کنند و حتی اعتراض، که چرا به وظایف خود در این بحران به خوبی عمل نمی‌کنند. تا زمانی که برخی از مردم در فکر سوداگری و شیادی باشند و اقلام نیاز مردم عادی به مواد بهداشتی برای ضد عفونی کردن مانند ژل‌های شستشو و الکل، امکاناتی مانند ماسک ساده و دستکش احتکار کنند و سپس با قیمت‌های غیر قابل باور و بسیار گران به فروش برسانند، چه انتظاری از مسئولین می توان داشت؟! پروردگار عالم در قرآن کریم فرموده است؛ مومنین به همدیگر رئوف و مهربان و به یکدیگر دلسوز و غمخوار هستند. حضرت رسول اکرم(ص) در این باره فرموده‌اند:«لایرحم‌الله من لایرحم‌الناس» خداوند به کسی که به مردم رحم نمی‌کند(حتی حیوانات)، به او رحم نخواهد کرد. روایتی نیز از امیرالمومنین (ع)نقل شده که فرموده‌اند: «رساترین چیزی که رحمت حق به وسیله آن کشیده می‌شود آن است که برای همه مردم مهربانی را در دل داشته باشی.» با این اوصاف که خواندید، اکنون زمان چگونه رفتاری است؟ هر چند در همه لحظه‌ها و ساعات باید رحم و مروت در میان جامعه وجود داشته باشد اما مواقعی است که این رحم و مروت باید افزایش یابد. بحرانی که با کرونا ویروس ایجاد شده را یک امتحان و آزمایش بدانیم، هر چند هر چه در این دنیا اتفاق می‌افتد آزمایش و آزمون الهی است و ما بسیاری از آنها را درک نمی کنیم. کافی است به باور واقعی مردم برسد که آخرتی در کار است و دنیا فانی است و همه رفتنی هستیم و روز رستاخیز و حساب و کتاب کردار و رفتار و گفتار همه انسان ها فرا می رسد. اتفاقاً مؤمنین و مسلمینی که بیراهه رفته باشند، از آنهایی که مؤمن و مسلم نبودند، حساب و کتاب سخت تری گرفته می شود. امتحان آنها دشوارتر خواهد بود چرا که پذیرفته اند آنچه که پروردگار عالم حکم کرده است. اما زمانی که خودمان به خودمان رحم و شفقت نداریم، چه انتظاری از دیگران می‌توانیم داشته باشیم که در این شرایط رحم کنند و به داد ما برسند!!!
اگر از این آزمون و آزمایش با سربلندی بیرون آمدیم، خدا هم، خود به ما رحم خواهد کرد، خداوند ارحم الراحمین است، اما اگر سرافکنده شدیم، حق نداریم از خدا طلب رحم و مغفرت داشته باشیم. انسان زود فراموش می کند که فانی است و دو سه روزی را در این دنیای بی قرار سپری خواهد کرد. دنیایی که با همین ویروس ریز آشفته شده و توانایی انسان هم برای مهار آن بسیار اندک و کم است و این نشان از ضعف انسان است با وجودی که تصور می کند عقل کل است! داستان نمرود را که شنیده و خوانده اید، یک مکس او را از پا در آورد در حالی که پادشاه قدرتمندی بود. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 113039
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۲:۳۰:۱۵
کرونا فقط یک بیماری واگیر است خواوند منان بندگان را دوست دارد وآنان را از این طریق امتحان نمیکندرحمت وعنایت حضرت حق را اینگونه معرفی ننمایید