میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
کمی همراهی بیشتر
با وجود همه کاستیهایی که دیده میشود، شرایط ایران در مقابل ویروس کرونا از بسیاری کشورها مناسبتر است. مردم ایران در ماجرای شیوع ویروس کرونا با

با وجود همه کاستیهایی که دیده میشود، شرایط ایران در مقابل ویروس کرونا از بسیاری کشورها مناسبتر است. مردم ایران در ماجرای شیوع ویروس کرونا با وجود کمبودها و کاستی هایی که از برخی سوء مدیریت ها و تحریم ها حاصل شد، توانستند رفتار متناسب و بهنجار اجتماعی داشته باشند.
همگان دیدند و خواندند و شنیدند که پس از شیوع ویروس کرونا در برخی کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا، مردم چه رفتاری از خود بروز دادند. غارت فروشگاه ها، قاپیدن اقلام بهداشتی همچون ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کنند از دست یکدیگر، تنها بخشی از رفتارهای اجتماعی نابهنجاری است که از مردم دیگر کشورهای مبتلا به ویروس کرونا سر زده است. کمبودهای شدید اقلامی چون دستمال کاغذی، مواد شوینده، ماسک، دستکش و ژل ها و محلول های ضد عفونی کننده در کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار بیشتر و شدیدتر از ایران است. قصد توجیه برخی ضعف ها و کمبودها را نداریم بلکه بر اساس واقعیات موجود است که چنین مقایسه ای را انجام می دهیم تا به حقایقی دست یابیم که نشان دهنده بسیاری از تفاوت های گسترده و عمیق میان جامعه ایرانی با جامعه غربی با سیاست های لیبرال سرمایه داری است.
قطعاً توئیت تازه دونالد ترامپ را خوانده اید که گفته است؛ «سال گذشته ۳۷ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای عادی مردند. میانگین آن سالانه بین ۲۷ تا ۷۰ هزار نفر است. هیچ چیز [بر اثر شیوع آنفلوآنزا] تعطیل نمیشود و جریان زندگی و اقتصاد ادامه مییابد. تا این لحظه ۵۴۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا تأیید شده است و ۲۲ نفر جان باختهاند، در این مورد فکر کنید.»
توجیه او برای بی تفاوتی نسبت به کرونا مرگ ۳۷ هزار نفر آمریکایی است که سال گذشته بر اثر آنفلوآنزا جان باخته اند. اینگوه سخن گفتن نشان از بی توجهی و بی اهمیت بودن جان مردم آمریکا است. مردم وحشت زده آمریکا با بی توجهی دولت خود روبرو می شوند، در حالی که این ویروس شاید به کشندگی آنفلوآنزا در آمریکا نباشد اما قدرت سرایت آن بسیار بیشتر و سریع تر از آنفلوآنزا است که در صورت شیوع گسترده آن و مقابله و مبارزه نکردن با ویروس، قطعاً تلفات بیشتری نسبت به آنفلوآنزا خواهد داشت.
در اروپا نیز اوضاع به هم ریخته است، کشورهای بسیاری در اروپا درگیر این ویروس شده اند و اکنون ایتالیا سرخط اخبار کرونا در جهان قرار گرفته است. نخست وزیر ایتالیا به خاطر وخامت اوضاع، همه این کشور را در شرایط قرنطینه قرار داده و تنها رفت و آمدهای بسیار ضروری در شهرها امکان دارد.
مردم از کمبود مواد غذایی در فروشگاه ها، نبود اقلام بهداشتی برای پیشگیری انتقال ویروس همچون دستکش، ماسک و مواد شوینده بهداشتی گلایه دارند و میلیون ها ایتالیایی از داشتن این اقلام محروم هستند.
در دیگر کشورهای اروپایی همچون آلمان، انگلیس و فرانسه تجمعات ممنوع شده است و می رود تا ویروس کرونا همه اروپا را درگیر خود کند.
این در حالی است که کشورهای اروپایی، به ظاهر از سازمان بهداشت و درمانی خوبی برخوردارند اما در چنین مواقعی کارکرد آنها خود را نشان می دهد. تاکنون ۴۵۰ نفر از مردم ایتالیا به خاطر بیماری ویروس کرونا جان باخته اند و تعداد کشته شدگان و مبتلایان روند صعودی با سرعت بالا دارد.
در زندان های ایتالیا زندانیان دست به شورش زده اند چرا که به وضعیت آنها رسیدگی نمی شود و حتی تصمیم به دادن مرخصی به زندانیان گرفته نشده است. قوه قضاییه در جمهوری اسلامی ایران پس از گسترش ویروس کرونا به بیش از ۷۰ هزار زندانی مرخصی داد تا از فضای زندان به دور باشند. تصمیماتی که برای این منظور گرفته شده است نشان دهنده برنامه و اندیشه ای است که در این تصمیم دیده می شود.
با وجودی که مسئولین و دولت از مردم خواسته و تأکید کرده اند که از سفرهای غیر ضروری بپرهزیند و به سفرهای تفریحی نروند، بسیاری از مردم این توصیه ها را رعایت کرده و اندک افراد و خانواده هایی بی توجه به این بحران، به سفرهای تفریحی رفته اند که البته باید با این قشر برابر قانون در شرایط کنونی برخورد شود.
مردم ایران اکنون یک دل و همصدا در بسیج ملی مبارزه با کرونا وارد شده اند و هر کدام که توانایی یاری در این زمینه را دارند، به میدان آمده اند.
اقشار مردم، از دانشجویان گرفته تا طلاب و کسبه و شهروندان، در کنار دیگر نهادها و سازمان ها حضور دارند و این حضور یادآور زمانی است که رژیم صدام به ایران حمله نظامی کرده بود. شباهتهای زیادی میان شرایط کنونی با دوران دفاع مقدس دیده میشود. همه اتفاقاتی که در ایران در پی شیوع ویروس کرونا افتاده است، نشانه هایی از معنویتی است که در میان ایرانیان دیده می شود و همین معنویت که ریشه در عشق به ائمه اطهار (ع) دارد، پشتوانه روحی و معنوی محکمی برای پشت سر گذاشتن بحرانی است که می رود همه جهان را درگیر خود سازد. اوضاع کرونایی ایران از بسیاری کشورهای دنیا بهتر است و نباید وجود تحریم های اقتصادی که به تحریم های دارویی و لوازم بیمارستانی نیز کشیده شده است، در شرایط کرونایی نادیده گرفت. همه اتفاقات خوبی که در پهنه مبارزه با ویروس کرونا در ایران دیده می شود، زیر سایه تحریم های شدید اقتصادی و پزشکی است با این وجود سازمان جهانی بهداشت از اقدامات ضد کرونایی ایران تقدیر و تشکر کرده است.
نمایندگان سازمان جهانی بهداشت از نحوه درمان بیماران در استراحتگاههای بیمارستانی سازمان بسیج جامعه پزشکی بازدید و تاکید کردند: ایران به منظور پیشگیری از ویروس کرونا در آمادگی کامل قرار دارد و اطمینان کامل داریم این ویروس کنترل میشود. با کمی همراهی بیشتر مردم و مدیریت بهتر دست اندرکاران، ایران میتواند الگویی برای دیگر کشورهای در راه مبارزه با ویروس کرونا باشد. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 113138
 
Share/Save/Bookmark