میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۲
 
 
راه طولاني عربستان
غرب آسیا در روزهای اخیر شاهد تحولات قابل تاملی بوده به گونه‌ای که برخی از ناظران سیاسی از دگرگونی در برخی رفتارهای...

غرب آسیا در روزهای اخیر شاهد تحولات قابل تاملی بوده به گونه‌ای که برخی از ناظران سیاسی از دگرگونی در برخی رفتارهای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای سخن می‌گویند. یکی از نکات مهم در این عرصه، رفتارهای عربستان در قبال سوریه است. رسانه‌های خبری از سفر مملوك رئيس دفتر امنيت ملي سوریه به عربستان و دیدار آنها با مقامات امنیتی و سیاسی ریاض خبر داده‌اند، نشست سه‌جانبه میان وزرای خارجه عربستان، روسیه و آمریکا با محوریت سوریه در قطر برگزار گردید، منابع عربستانی از سفر وزیر خارجه و پادشاه عربستان به روسیه خبر داده‌اند.
مجموع این اقدامات در حالی از سوی عربستان صورت می‌گیرد که برخی ناظران سیاسی آن را نشانه تغییر رفتار عربستان در قبال سوریه ارزیابی می‌کنند. استدلال آنها این است که عربستان اکنون گرفتار تروریسمی گردیده که خود زمانی حامی آن بوده است لذا گزینه‌ای جز رویکرد به مقابله با آنها ندارد. این اقدامات عربستان هر چند می‌تواند نمودی از تغییر رفتار عربستان از بحران‌سازی به مشارکت در حل بحران‌های منطقه باشد که برای اثبات تغییر در رفتار این کشور مولفه‌هایی لازم و ضروری است.
عربستان در طول سال‌های اخیر حمایت‌های بسیاری از گروه‌های تروریستی علیه سوریه و عراق داشته که نتیجه این ماجراجویی کودکانه نیز قربانی شدن صدها هزار انسان بی‌گناه و ویران شدن منطقه است. اولین سند تغییر رفتار عربستان می‌تواند اعلام پشیمانی از این رفتارها و رویکرد واقعی به سوریه و عراق در مبارزه با تروریست‌ها است. عدم تامین منابع مالی و تسلیحاتی گروه‌های تروریستی نکته‌ای اساسی است که می‌تواند صداقت رفتاری عربستان را تا حدودی نشان دهد. نکته مهم دیگر آن است که عربستان در قبال سوریه به مولفه‌ای برای اجرای طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی مبدل گردیده بود.
هر اقدام منفی در منطقه برابر با تحقق اهداف آمریکا و صهیونیست‌ها است. امری که به تخریب جایگاه عربستان در جهان اسلام منجر گردید. با این شرایط، از وظایف عربستان را مي‌توان، اعلام برائت از آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست که حمایت از سوریه و عربستان در مبارزه با تروریسم از مولفه‌های آن است. در همین حال عربستان در طول ۵ ماه اخیر به کشتار مردم یمن می‌پردازد که زمینه‌ساز بحران‌های جدید در منطقه بوده است. پایان دادن به این کشتارها یکی دیگر از ابعاد پشیمانی عربستان از رفتارهای گذشته‌اش می‌باشد.
در نهایت می‌توان گفت که عربستان در کنار دیدارهای انجام داده باید اقدامات عملی نیز برای نشان دادن پشیمانی از رفتارهای گذشته خود صورت دهد که رویکرد به جبهه مقاومت به عنوان خط مقدم مبارزه با تروریسم و توطئه‌های آمریکا و صهیونیست‌ها و پایان دادن رسمی به حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها بخشی از این رفتار مي‌باشد هر چند که سال‌ها رفتار غیر‌اصولی عربستان در منطقه نگاهی کاملا منفی از این کشور در میان جهان اسلام ایجاد کرده به گونه‌اي که ریاض مسیری طولانی برای ترمیم چهره خود در پیش‌روی دارد که تغییر واقعی رفتارش در قبال عراق و سوریه می‌تواند گامی مهم در این عرصه باشد.

کد مطلب: 93193
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark