میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
ارزیابی صدرالحسینی از تقلای غرب برای تزلزل امنیت پایدار ملت ایران:
خواب شومی که تعبیر نخواهد شد
خواب شومی که تعبیر نخواهد شد
 

کارشناس مسائل سیاست خارجی معتقد است؛ علی رغم اعتراض به حق مردم ایران و حق اعتراض قانونی باید اظهارداشت شیوه بدخواهان جمهوری اسلامی این است که با پیدا نمودن بهانه از موقعیت‌ها سوء استفاده نموده و بر امواج احساسات پاک مردم معترض سوء استفاده کنند تا شاید خواب ۴۰ساله آنان برای ایجاد تزلزل در امنیت پایدار ایران به تحقق برسد.
سوابق کشورهای غربی و اروپایی در نوع مواجهه با اعتراضات مردمی در کشورهای خود باعث می‌شود که این کشورها صلاحیتی در خصوص حمایت از مردم در کشورهای دیگر نداشته باشند.
با بروز اغتشاش‌ها در ایران مقامات برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه، ‌آلمان و سران سعودی با دخالت آشکار در امور داخلی ایران از آشوبگران حمایت کردند؛ چناچنه نانسی پلوسی در واکنش به ناآرامی‌های هفته گذشته در برخی شهرهای کشورمان پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد و در آن نوشت که تمام ایرانی‌ها باید بدون ترس انتقادات‌شان را بیان کنند.
وی در این واکنش همچنین خواستار دسترسی فوری و برقراری مجدد و کامل اینترنت برای مردم ایران شد.
در راستای این رویکرد مداخله‌جویانه، دیگر مقامات آمریکایی نیز طی روزهای گذشته تلاش کردند با ادعای حمایت از مردم ایران به ناآرامی‌ها در کشور دامن بزنند و مردم را به ادامه اغتشاش در خیابان‌ها ترغیب کنند.
برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران ازجمله کسانی است که تقریبا هر روز درباره این ناآرامی‌ها اظهار نظر و اذعان کرده است که کشورش در جریان این اعتراضات دخالت داشته است. رئیس جمهور و وزیر امورخارجه آمریکا نیز با انتشار پیام‌هایی در رابطه با ناآرامی‌های هفته گذشته اقدام به دخالت در امور ایران کردند و حتی مدعی حمایت از مردم کشورمان شدند. همچنین؛ عادل الجبیر وزیر امور خارجه سابق عربستان و وزیر مشاور کنونی دولت سعودی در امور خارجه، هم ایران را به باد انتقاد و اتهام گرفت و خواستار تشدید تحریم ایران شد. وی دو روز پیش نیز در روز نخست اجلاس سالانه گفت‌وگوی منامه در بحرین، ایران را متهم به دخالت در حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی آرامکو کرده و ادعا کرده بود که مسئول این حمله ایران است و ضمن تشبیه ایران به تاریکی، گفته بود بعد از این حمله منطقه مقابل دو گزینه خیر و شر است... و آنچه در منطقه دیده می‌شود، نور و تاریکی است.
الجبیر ایران را به تاریکی تشبیه کرد و مدعی شد: ایران دیدگاهی تاریک دارد و اقداماتی مرتکب می‌شود که بر هم زننده امنیت و ثبات منطقه است.
به ادعای الجبیر که در جلسه دیپلماسی دفاعی و ثبات منطقه‌ای» در قالب اجلاس گفت‌وگوی منامه سخن می‌گفت،‌ ایران مسئول حمله پهپادی یمن به تأسیسات نفتی آرامکو در کشورش است و مدعی شد که ما دنبال جنگ نیستیم اما ایران نیازمند بازنگری رفتار و سیاست خودش است.
این در حالی است که منتقدان بر این باورند، مقامات آمریکایی در شرایطی که تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده و حتی به اقدامات خود برای سخت‌تر شدن فشار بر مردم ادامه می‌دهند، در اعلام حمایت از ملت ایران صادق نیستند و در واقع تاثیر همین تحریم‌ها بر زندگی روزمره مردم عامل وضعیت اقتصادی کنونی در ایران و نارضایتی آنها است.

وقتی عقده گشایی غرب به نتیجه نرسید
دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سیاست روز پیرامون دخالت رژیم‌های استکباری از جمله آمریکا و سران سعودی در مورد مسائل داخلی ایران گفت: در شرایطی این مصاحبه انجام می‌شود که در بستر مطالبات اقتصادی مردم و اعتراض به افزایش قابل توجه نرخ بنزین اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایران به اغتشاشات به حرکت‌های غیر قانونی و هنجار شکن و آسیب‌زا تبدیل شده بود و با درایت و بصیرت مثال زدنی مردم صف معترضان از اغتشاش گران جدا شد به اتمام رسیده است.
وی افزود: قطعا برای بررسی دقیق حادثه‌ای که از ۲۵ آبان تا ۷ آذر نزدیک به ۱۰۰شهر انجام شد نمی‌توان در یک مصاحبه روزنامه‌ای به همه ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن بپردازیم اما، با این حال مطالبی بطور خلاصه بیان خواهد شد که در آن نقش دخالت‌های آشکار کشورهای خارجی را نیز اشاره خواهیم کرد.
وی بیان داشت: در تاریخ ۲۵ آبان ماه سال جاری با اعلام افزایش قابل توجه قیمت بنزین اعتراضات خیابانی در بعضی از نقاط کشور شروع شد و در تاریخ ۲۶ آبان ماه این اعتراضات با موج سواری عده‌ای از فرصت طلبان به تخریب اموال عمومی، آتش زدن بانک‌ها، توهین به اقشار مختلف جامعه و راه بندان‌های طولانی منجر شد. این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهارداشت: در این میان دخالت مستقیم مقامات برخی کشورها از جمله آمریکا، فرانسه آلمان و عربستان که به صورت شفاف و عریان به اغتشاشگران خط می‌دادند و از آنان در خواست خشونت بیشتر می‌نمودند موجب تعجب بسیاری از تحلیلگران سیاسی و بین المللی شده بود. به باور صدرالحسینی؛ در این میان شبکه‌های تلویزیونی بی.بی.سی که مستقیما تحت مدیریت و نظارت وزارت خارجه انگلیس است در کنار فعالیت گسترده شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال و شبکه‌های عربی منطقه بیش از بقیه شبکه‌های تلویزیونی جلب توجه می‌نمود؛ حتی تلویزیون بی.بی.سی به طول زمان برنامه‌های فارسی خود اضافه نموده بود و تلویزیون متعلق به سعودی‌ها آموزش‌های چیریکی و پارتیزانی خود را به طور مستمر باز پخش می‌نمود.
وی گفت: در سطح حاکمیتی وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو در روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای به حمایت از اغتشاش گران برآمد؛ سفیر آمریکا در آلمان نیز در اظهاراتی ضمن حمایت از اغتشاش گران مدعی شده با توجه به قطع اینترنت در ایران در اقدامی قابل تامل و در حمایت از معترضین قرار است، در مورد طرحی برای ارائه اینترنت همگانی به شهروندان ایرانی کار کند؛ سخنگوی خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز با دخالتی آشکار در امور داخلی ایران خواستار محترم شمردن اعتراضات اغتشاش گران در ایران شد و از ایران خواست تا با آنان وارد مذاکره شود؟! سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز همانند مقامات آلمانی با دخالت شفاف و بی‌پرده خود از احترام گذاشتن مقامات ایرانی به آزادی بیان و حقوق اغتشاشگران صحبت نمود؛ آقای عادل الجیبر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان نیز موقعیت را برای عقده گشایی بر علیه ملت و دولت حامی یمن مظلوم مغتنم شمرد اظهارات ضد ایرانی را بیان داشت.
وی معتقد است؛ علی رغم اعتراض به حق مردم ایران و حق اعتراض قانونی باید اظهارداشت شیوه بدخواهان جمهوری اسلامی این است که با پیدا نمودن بهانه از موقعیت‌ها سوء استفاده نموده و بر امواج احساسات پاک مردم معترض سوء استفاده کنند تا شاید خواب ۴۰ساله آنان برای ایجاد تزلزل در امنیت پایدار ایران به تحقق برسد.
وی خاطرنشان کرد: تظاهرات میلیونی اقصی نقاط کشور در حمایت از انقلاب اسلامی در طول ۴۰سال گذشته و پس از پایان اغتشاشات اخیر هیچ گاه جایی در رسانه‌های دیداری و شنیداری غرب و همپیمانان آنان نداشته و نخواهد داشت.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 111734
 
Share/Save/Bookmark