میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
شراکت بدون هزینه کردن
ژنرال جیمس ماتیس وزیر دفاع آمریکا در سفری غیر منتظره وارد عراق شد. تکرار رویکرد سفرهای ناگهانی مقامات...

ژنرال جیمس ماتیس وزیر دفاع آمریکا در سفری غیر منتظره وارد عراق شد. تکرار رویکرد سفرهای ناگهانی مقامات آمریکایی به عراق را می‌توان برگرفته از استمرار عدم جایگاه مردمی آنها در عراق دانست که زمینه ساز سفرهای ناگهانی آنها به عراق می‌شود. در این میان آنچه از سوی مقامات آمریکایی برای این سفر عنوان شده همراهی با بغداد در قبال طرح‌هایی جدایی طلبانه در اقلیم کردستان عراق است چنانکه ماتیس رسما اعلام کرده‌ که آمریکا با اقدامات بحران‌ساز بارزانی مخالف هستند.
هر چند که این مواضع نقطه مثبتی از سوی آمریکا در قبال عراق عنوان می‌شود که البته نه برگفته از نگاه مثبت واشنگتن بلکه برگرفته از ناتوانی آن در برابر مطالبات مردم و گروه‌های مختلف عراقی برای یکپارچگی کشورشان و مخالفت‌ها و هشدارهای گسترده منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با طرح همه‌پرسی تجزیه عراق است. در این میان یک اصل مهم در سفر ماتیس به عراق مطرح است و آن تاثیرات عملیات تلعفر است. بسیاری از ناظران سیاسی و امنیتی بر این امر تاکید دارند که عملیات تلعفر زمینه ساز شکست نهایی تروریست‌ها پس از آزادسازی موصل می‌شود. این امر در حالی محقق می‌شود که یک سوی این معادله ارتش و نیروهای مردمی عراق از جمله حشدالشعبی هستند و در طرف دیگر آن متحدان عراق همچون جمهوری اسلامی ایران هستند که با حضور مستشاری خود یاری‌گر اصلی عراق در مبارزه با تروریسم بوده‌اند.
مجموع این تحولات در حالی رقم می‌خورد که آمریکا به دلیل حمایت از تروریست‌ها و نیز عدم همراهی با عراق، نه تنها به عنوان مبارزه کننده با تروریسم شناخته نمی‌شود بلکه جهانیان آن را حامی و منشا تروریسم می‌دانند. با توجه به این شرایط آمریکا تلاش دارد تا نقشی مهم از خود در تلعفر به نمایش گذارد لذا در کنار ارسال برخی تجهیزات نظامی برای نیروهای عراقی، وزیر دفاع خود را نیز راهی عراق کرده است.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که سفر ماتیس به عراق نه از روی قدرت آمریکا بلکه نشات گرفته از وضعیت بحرانی آن در منطقه است که رویکرد اجباری آن به عراق را موجب شده است. البته باید در نظر داشت که این رویکردها بیشتر جنبه ظاهرسازانه دارد چراکه همزمان در حال ارسال تسلیحات برای گروه‌های تروریستی در رقه سوریه است. آمریکا زمانی می‌تواند ادعای مبارزه با تروریسم سر دهد که در سوریه نیز از رفتارهای بحران‌ساز دست برداشته و دیگر حمایتی از گروه‌های تروریستی نداشته باشد در حالی که آمریکا یک رویکرد دارد و آن استمرار حمایت از تروریسم است که وضعیت بحرانی در سوریه را استمرار می‌دهد.
مسلما ناامنی در سوریه بر امنیت عراق تاثیر منفی بسیاری دارد لذا آمریکا با سفر وزیر دفاعش به عراق نمی‌تواند خود را ناجی عراق معرفی کند چراکه در عمل حامی تروریسم است و رویکردهای آن به عراق صرفا ظاهرسازانه و بدون هیچ
پشتوانه‌ای است. رویکردی که با استقبال عراقی‌ها همراه نشده و آنها تاکید دارند که وحدت ارتش و نیروهای مردمی محور اقدامات آنها برای آزادی تلعفر خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 100619
 
Share/Save/Bookmark