میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۲
 
 
ترکمانچای، چای، آی‌!
دونالد ترامپ خروج رسمی امریکا از برجام را اعلام کرد. روحانی: «خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است»...

پیش‌نوشت:
۱- دونالد ترامپ خروج رسمی امریکا از برجام را اعلام کرد.
۲- روحانی: «خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.»
۳- بوئینگ هواپیماهایی که قرار بود امسال به ایران تحویل دهد به خریداران دیگر می‌دهد.
۴- قائم‌مقام وزیر راه: «موضوع خروج از برجام در قراردادها(ی خرید هواپیما) پیش‌بینی نشده بود و قرار نبود که این چنین پیش‌بینی داشته باشیم.»
۵- توتال در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «توتال در موقعیتی نخواهد بود که پروژه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را ادامه دهد و مجبور خواهد بود تمام فعالیت‌های مربوطه را پیش از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ متوقف کند، مگر آنکه مقام‌های ایالات متحده با حمایت مقام‌های فرانسوی و اروپایی یک معافیت تحریمی ویژه این پروژه، به توتال اعطا کنند.»
۶- وزیر نفت: «مقوله‌ای بنام جریمه برای توتال مطرح نیست.»
۷- وزیر خارجه: «ما در این نشست اعلام کردیم باید حقوق ایران در چارچوب برجام تضمین شود و آن‌ها گفتند تلاش خود را می‌کنند.»
۸- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: «تضمین نمی‌دهیم، اما برای حفظ تجارت اروپا با ایران جدی هستیم. این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد.»

به نظر شما اصلا بعد از این ۸ بندی که در بالا آمد نیازی به توضیح است؟ سرمقاله بنویسیم که چه بشود؟ که مردم ما متوجه شوند که آمریکا غیرقابل اعتماد است؟ این را که می‌دانستند. که دولت‌مردان ما باورشان شود که آمریکا دشمن ملت ایران است؟ اینکه بعید به نظر می‌رسد! چه کنیم با این همه خوش‌خیالی و خوش‌بینی و خوش‌خوابی حضراتی که مسئول بودند، اما مسئولیت خرابی و صدمه‌ای که وارد کردند را نمی‌پذیرند؟ چه کنیم که از فردا نگران این نباشیم که گند باقی قول و قرار و مدارها بیرون نزند؟ چه‌کسی می‌تواند به ما «تضمین» بدهد که دولت راستگویانِ شفافِ محرمانه نداریمِ حقوق‌دانِ باسوادِ باشناسنامه‌یِ انگلیسی بَلَد، باز هم دست ما را کوتاه و خرما را بر نخیل نگذاشته باشد؟ آقایان از کجا معلوم که دو روز دیگر «شر» باقی طرف‌های برجامی هم کم نشود؟
آخ راستی وسط این همه پیش‌نوشت این دو تا را یادم رفته بود. اینها را بخوانید:
۹- روحانی، اردیبهشت ۹۶: «ناراحتید تحریم‌ها برداشته شده؟ کاسبان تحریم ناراحتید؟ می‌خواهید تحریم برگردانید؟ تحریم برنمی‌گردد. شما می‌خواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلدید با دنیا مذاکره کنید؟»
۱۰- روحانی اردیبهشت ۹۶: «من الان به ملت ایران اعلام می‌کنم آمادگی دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم‌های هسته‌ای که در این چهار سال برداشتم، بقیه تحریم‌های ملت ایران را به خوبی و با قدرت بردارم. و عزت ایران را و منفعت ایران را به ملت ایران برگردانم.»
آقا شما که زبان دنیا را می‌فهمید، شما که در بالاترین سطح از‌ آمادگی به سر می‌برید، شما که نه کاسب هستید و نه کم‌عقل، شما که دولت‌ترین دولت از زمان مادها هستید! می‌شود یک‌بار برای همیشه به مردم بگویید که در فتح‌الفتوح‌تان چه دادید و چه ستاندید؟ می‌شود آن فهرست دستاوردهایی که مرحوم هاشمی می‌گفت اگر منتشر شود، منتقدان پیش خانواده خود شرمنده می‌شوند را یک‌بار منتشر کنید؟ می‌شود یک‌بار هم که شده به جای منحرف کردن ذهن مردم به سمت تلگرام، دلار، سکه، کنسرت و... به مردم بگویید چه کردید؟ به مردم بگویید چگونه طی یک فرآیند شیمیایی یا فیزیکی، از مذاکره و پیاده‌روی با «کدخدا» به فرمول «خروج شر» رسیدید؟
آقای دولت! مگر وزیر خارجه‌تان نمی‌گفت مذاکره‌ بی‌نتیجه‌ای که بعد از هر مذاکره یک تحریم جدید بر این مردم بزرگ تحمیل بشود شجاعت نیاز ندارد؟

پی‌نوشت:
۱- عهدنامه ترکمان‌چای - فصل سوم: «اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران از جانب خود و از جانب ولیعهدان و جانشینان به دولت روسیه واگذار می‌کند تمامی الکای نخجوان و ایروان را خواه این طرف روس باشد یا آن طرف. و نظر به تفویض، اعلیحضرت ممالک ایران تعهد می‌کند که بعد از امضای این عهدنامه، در مدت شش ماه، همه دفتر و دستور‌العمل متعلق به اداره این دو دولت مذکوره باشد به تصرف امرای روسیه بدهند.»
۲- نظر یک دولتمرد قاجاری درباره نفت: «ما این مادّه‌ی بدبوی عَفِن را می‌خواهیم چه‌کار کنیم، بگذارید بردارند ببرند.» 

نویسنده: مهدی رجبی

کد مطلب: 104417
 
Share/Save/Bookmark