میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
محور جنایت در یمن
یمن به عنوان سرزمینی که از سال ۲۰۱۵ آماج تجاوز و حملات گسترده ائتلاف سعودی – آمریکایی قرار گرفته اکنون از یک سو با بحران کرونا و وبا مواجه اس

یمن به عنوان سرزمینی که از سال ۲۰۱۵ آماج تجاوز و حملات گسترده ائتلاف سعودی – آمریکایی قرار گرفته اکنون از یک سو با بحران کرونا و وبا مواجه است و از سوی دیگر همچنان آماج حملات سعودی است. نکته مهم آنکه ادعاهای سازمان ملل مبنی بر راهکار سیاسی برای پایان دادن به بحران این کشور نیز هیچ نتیجه‌ای نداشته است. در کنار این مباحث مسئله مهم اقدام اخیر انگلیس مبنی بر فروش تسلیحات به سعودی است. وزیر تجارت انگلیس اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز دوباره فروش سلاح به عربستان صادر شده است. کمک لندن به دولت سعودی برای بمباران یمن صرفا به فروش سلاح محدود نمی‌شود و وبگاه «دیلی ماوریک» سه شنبه از همدستی نیروی دریایی انگلیس با نیروی دریایی عربستان، امارات و بحرین و ارائه آموزشهای لازم به آنها در زمینه محاصره بنادر یمن پرده برداشت.
پیش از این نیز گزارش ها از حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی انگلیس در یمن خبر دادند که همکاری گسترده‌ای با امارات و گروه‌های تروریستی در این کشور دارند. در همین حال در حوزه هوایی نیز انگلیس بارها همکاری خود با سعودی در کشتار مردم یمن را عنوان کرده است. حال این سوال مطرح است که هدف انگلیس از این رویکرد چیست و چرا به بحران در یمن دامن می‌زند؟ اصلی ترین مسئله‌ای که از سوی مقامات انگلیس نیز به آن تاکید شده است کسب منافع اصلی است. همزمان با اعتراض مردم و پارلمان انگلیس به فروش تسلیحات به سعودی، سران رژیم سلطنتی انگلیس رسما اعلام کردند که نمی‌توانند از عربستان چشم بپوشند چرا که آن را منبعی مهم برای اقتصاد می‌دانند. انگلیس از زمان خروج از اتحادیه اروپا برای تامین منابع اقتصادی دو گزینه را در پیش گرفته است. بخشی از آن در قالب فروش تسلیحات است و بخشی نیز در قالب سرکیسه کردن کشورهای عربی صورت می‌گیرد. انگلیس با فروش تسلیحات به سعودی هر دو گزینه را صورت می‌دهد بویژه اینکه آنها به خوبی از بحران درون خاندان سعودی آگاه است و از این اختلافات برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌گیرند نکته مهم آنکه مقامات ارشد انگلیس در قالب مشاور سکان حاکمیت سعودی را در دست دارند چنانکه تونلی بلر نخست وزیر سابق انگلیس مشاور ولیعهد و پادشاه سعودی است. نکته دیگر در اهداف انگلیس در تسلیح سعودی را در طراحی ادامه بحران در منطقه و نسل کشی مسلمانان می‌توان مشاهده کرد. انگلیس سابقه‌ای طولانی در نسل کشی دارد چنانکه به دلیل عدم ارسال برنج برای هندی‌ها ۳میلیون نفر جان دادند و در طول جنگ جهانی اول نیز انگلیس با ایجاد قحطی در ایران ۹ میلیون نفر را با قحطی قتل عام کرد که البته تاکنون نیز پاسخگوی این جنایت نبوده است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114416
 
Share/Save/Bookmark