میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
واکنش عراقی‌ها به حمله آمریکا به حشدالشعبی
حمایت یکپارچه از مقاومت عراق
حمایت یکپارچه از مقاومت عراق
 

ائتلاف «الفتح» به ریاست «هادی العامری» طی بیانیه‌ای، هدف قرار گرفتن نیروهای «الحشدالشعبی» در نزدیکی مرزهای مشترک عراقی - سوری را محکوم کرد و خواستار حمایت دولت از این نیروها شد.
«احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت حمله به یکی از مقرهای ثابت رزمندگان قهرمان را که مامور مقابله با تروریسم در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه هستند، محکوم می‌کنیم. ما یقین داریم که هدف قرار دادن این گروه، به نفع استراتژی‌های تروریستی و اهداف تکفیری آنها در عراق و منطقه است. وی در ادامه از دولت خواست تا تدابیر لازم برای حمایت از مبارزان حاضر در طول مرزهای مشترک عراق و سوریه اتخاذ کند. زیرا نیروهایی که در حال مبارزه با تروریسم تکفیری در عراق و سوریه هستند، در واقع در حال مقابله با دشمن تندرویی است که کرامت، حاکمیت و وحدت اراضی عراقی - سوری را نشانه گرفته‌ است.
در پایان این بیانیه، ائتلاف الفتح بار دیگر هدف قرار گرفتن گروه‌های مقاومت در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه را محکوم و اعلام کرد: معتقدیم این حملات نمی‌تواند هیچ آسیبی به پروژه ملی و اهداف والا و رسالت مقدس مقاومت در مهار تروریسم و پیروزی بر آن و تقویت پایه‌های صلح و ثبات در عراق وارد آورد.
از سوی دیگر، گردان‌های حزب‌الله عراق نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: جنایت هدف قرار دادن مقرهای مقاومت، موجب از سرگیری مقابله با رژیم صهیونیستی و پروژه آمریکایی خواهد شد. ما با حملات آمریکایی - صهیونیستی به مقر الحشدالشعبی غافلگیر نشدیم زیرا دلیل حضور ما در نوار مرزی، تعقیب عناصر داعش است. تامین مرزها و نابودی داعش؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی و مزدوران منطقه‌ای آنها را برآشفته است... آنها به دنبال ابقای داعش و همپیمانان این گروه تروریستی هستند و می‌خواهند که مانند خنجری مسموم در پیکره اسلام باقی بمانند.
آنها داعش را بهانه‌ای برای حضور در پایگاه‌های مختلف احداث شده در منطقه به ویژه در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه کرده‌اند. در ادامه این بیانیه آمده است که گردان‌های حزب‌الله عراق؛ لحظه‌ای در مقابله با رژیم صهیونیستی و طرح آمریکا تردید نکرده و نخواهد کرد. ترامپ احمق و نتانیاهو سبک‌مغز به خوبی می‌دانند که شهدای دیروز چه کسانی بودند و از چه فرهنگ و عقیده و تاریخی هستند. ما جنایت هدف قرار گرفتن این شهدا را رها نخواهیم کرد و تا چند روز دیگر می‌فهمیم که چه کسانی دقیقا این جنایت را مرتبک شده‌اند و پس از مشخص شدن دقیق هویت مجرمان، موضعی متناسب با میزان جنایت صورت گرفته، اتخاذ خواهیم کرد.
هیأت «الحشدالشعبی» عراق، اعلام کرد که «در ساعت ۲۲ یکشنبه، یک جنگنده آمریکایی مقر لشکر ۴۵ و ۴۶ الحشدالشعبی در مرز سوریه را با راکت هدف قرار داده است که درپی آن ۲۲ نفر از رزمندگان الحشد شهید و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.» اما ارتش عراق در بیانیه‌ای پس از انتشار این اخبار طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای الحشد یا هیچ‌یک از نیروهای عراقی مامور تامین امنیت مرزهای عراق هدف حمله هوایی قرار نگرفته است و حمله صورت گرفته در داخل اراضی سوری بوده است.
پیش از این جنبش «النجباء» عراق، از طرح جدید آمریکا برای دور کردن نیروهای «الحشدالشعبی» از مرزهای عراق با سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که هدف از این اقدام وارد کردن مجدد تروریست‌ها به عراق است. وزارت خارجه عراق هرگونه عملیات علیه الحشدالشعبی را محکوم کرد. در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: هرگونه عملیات هوایی علیه نیروهای حاضر در مناطق جنگ با داعش چه در خاک عراق یا سوریه یا هرمکان دیگری که میدان مقابله با این دشمن که تهدید برای انسانیت است، محکوم و مردود است.

کد مطلب: 104813
 
Share/Save/Bookmark