میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶
 
 
مسئولیت‌های دولت جدید
سرانجام پس از ۹ ماه وقفه دولت جدید لبنان به نخست‌وزیری سعد حریری اعلام موجودیت کرد. حریری...

سرانجام پس از ۹ ماه وقفه دولت جدید لبنان به نخست‌وزیری سعد حریری اعلام موجودیت کرد. حریری در حالی کابینه جدید را معرفی کرده که عملا لبنان در طول این ۹ ماه در بن‌بست و سکون بوده و لذا مجموعه‌ای از چالش‌های داخلی و بیرونی پیش‌روی دولت خواهد بود. حال این سوال مطرح می‌شود که دولت لبنان با چه چالش‌ها و مولفه‌هایی مواجه خواهد بود؟
تشکیل دولت به معنای این است که ساختار سیاسی لبنان به یک وفاق و همگرایی رسیده لذا چارچوب سیاسی لبنان در مسیری مثبت قرار دارد لذا چالش‌های سیاسی فعلا در این کشور متوقف شده است لذا رسیدن به چالش‌های دیگر می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. مهمترین مسئله برای لبنانی‌ها در ۹ ماه گذشته مطالبات اقتصادی و اجتماعی است.
عدم وجود خدمات عمومی از سوی دولت منجر شده تا مردم لبنان با چالش‌های بسیاری مواجه شوند چنانکه بسیاری از مناطق لبنان شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت اقتصادی و اجتماعی بوده است. در این میان یک اصل مهم مطرح است و آن توجه به عواملی است که تاکنون مانع از تشکیل دولت شده بود. تمام شواهد نشان می‌دهد که برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان در کنار آمریکا، فرانسه و انگلیس تلاش کرده‌اند تا لبنان را به مستعمره‌ای برای اهداف خود مبدل سازند چنانکه حتی سعودی اقدام به ربایش و بازداشت سعد حریری نخست‌وزیر لبنان کرده بود.
یکی از مهمترین مطالبات مردم از دولت جدید آن است که در برابر این دخالت‌ها ایستادگی کرده و مانع از آن شود که کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که مانع تشکیل دولت بوده‌اند بخواهند برای آینده این کشور تصمیم‌گیری کنند.
نکته مهم دیگر در سیاست خارجی دولت جدید لبنان مسئله مقابله با رژیم صهیونیستی است. در طی ماه‌های اخیر این رژیم از خلا سیاسی در لبنان بهره برده و ضمن نقض حریم لبنان به تشدید بحران‌سازی علیه این کشور پرداخته است. همگرایی دولت با مقاومت و نیز پیگیری جهانی برای مقابله با این رژیم از مطالبات مردمی از دولت جدید لبنان است. با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی در ماه‌های آتی برگزارکننده انتخابات زودهنگام است نتانیاهو تلاش دارد با تشدید فضای نظامی علیه منطقه از آن به عنوان مولفه پیروزی در انتخابات بهره گیرد و لبنان یکی از پایه‌های این طراحی است.
نکته دیگر در باب سیاست خارجی دولت جدید لبنان مسئله سوریه است. چگونگی حل بحران آوارگان سوری و نیز اقدام برای ارتباط با سوریه به عنوان کشوری که آینده‌اش با آینده لبنان گروه خورده از مولفه‌های مهم در سیاست خارجی بیروت است. مطالبه مردم لبنان آن است که دولت در کنار سوریه برای حل بحران‌های امنیتی و اقتصادی گام بردارد و از تکرار سیاست‌های ضد سوری گذشته خود خودداری کند. به هر تقدیر می‌توان گفت که دولت حریری با چالش‌های جدید داخلی و بیرونی مواجه است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107810
 
Share/Save/Bookmark