میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
چرا ایران با ترامپ مذاکره نخواهد کرد؟

یک وبگاه تحلیلی در مطلبی نوشت: تهران دیگر به واشنگتن اعتماد نمی‌کند و تا بعد از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا منتظر خواهد ماند.
جنگ لفظی اخیر بین روسای جمهور ایران و آمریکا گمانه‌زنی‌هایی را درباره دستیابی به مصالحه به سبک کره شمالی بین ایران و آمریکا را آن هم پس از خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران، به وجود آورده است. این گمانه‌زنی‌ها از این واقعیت ناشی می‌شود که ترامپ و برخی از اعضای ارشد دولت آمریکا، آخرین آنها مایک پامپئو وزیر خارجه، بر آمادگی واشنگتن برای آغاز دور جدیدی از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و رفتار منطقه‌ای تهران تاکید کرده‌اند.
پاسخ تهران به این پیشنهادات، مخالفت بی‌درنگ بوده است. در ماه ژوئن، نامه سرگشاده تعدادی از سیاستمداران اصلاح‌طلب و فعالان سیاسی که خواستار مذاکره با آمریکا بودند، با مخالفت روبه‌رو شد. اکثر مخالفان با مذاکره با آمریکا بر این باورند ترامپ یک شریک مذاکراتی قابل اعتماد نیست.
ولی در ایران یک شخصیت وجود دارد که کمتر نگران شخصیت ناسازگار ترامپ است، یعنی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران. رهبر ایران در جریان پیشبرد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی بارها بر این مساله تاکید کرده بود که آمریکا غیرقابل اعتماد است. بعید به نظر می‌رسد که رهبر ایران به دولت اجازه ورود به مذاکرات بیشتر با آمریکا را در آینده نزدیک بدهد.
از سوی دیگر ایران احتمالا می‌تواند در برابر دور جدید تحریم‌ها برای سال‌های آینده ایستادگی و مقاومت کند. علی‌رغم کاهش شدید ارزش ریال که بخشی از آن به خاطر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده است، شرایط اقتصاد ایران در حال حاضر خوب است.
بنابراین بعید به نظر می‌رسد ترامپ بتواند تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، جمهوری اسلامی ایران را به زانو درآورد، چراکه ایرانی‌ها به خوبی از فشارهای شدید وارد شده به ترامپ در آستانه انتخابات آگاهی دارند. ایرانی‌ها در عوض شانس خود را در شکست ترامپ در انتخابات می‌بینند. و اگر ترامپ مجددا انتخاب شود، او تا ژوئن ۲۰۲۱ میلادی صبر خواهد کرد تا انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شود و رئیس‌جمهور جدید انتخاب گردد. تسنیم

کد مطلب: 105713
 
Share/Save/Bookmark