میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۶
 
 
جنگ نمی‌شود و مذاکره هم نمی‌کنیم؛
برای درد مردم سم تجویز نکنید
برای درد مردم سم تجویز نکنید
 

رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران و مسئولان نظام صراحتا اعلام کردند: «مذاكره سم است؛ جنگ هم نمی‌شود.» به نوعی حجت را بر طرفداران مذاکره با امریکا تمام کرده و برای آنهایی که مدام تلاش دارند با توهم جنگ افکار عمومی را به سمت مذاکره با امریکا سوق دهند پیامی واضح فرستادند. بر این اساس می‌توان به آنهایی که دائم دنبال تلفن ترامپ می‌گردند گفت، اگر خودتان قصد خودکشی با سم امریکایی را دارید، این سم را به بهانه دوای درد مردم، برای آنها تجویز نکنید. 

مقاومت گزینه قطعی
اما شاید برای آنهایی که سخنان رهبری در دیدار با کارگزاران را شنیدند این سوال پیش آید که اگر قرار نیست با امریکا مذاکره شود گزینه جمهوری اسلامی مقابل گردنکشی امریکا چه چیزی می‌تواند باشد، خصوصا که رهبری هم فرمودند که جنگ نخواهد شد، این موضوع هم در سخنان رهبر معظم انقلاب به وضوح بیان شد آنجا که ایشان فرمودند: «گزينه‌ قطعی ملت ايران، مقاومت مقابل آمريكاست» یعنی جمهوری اسلامی ایران دست از مقاومت در مقابل امریکا برنداشته و همچنان بدون توجه به پیغام‌ها و گردنکشی‌ها به راه خود ادامه می‌‌دهد البته رهبری درباره عاقبت این مسیر نیز در همان جمع فرمودند: «... و در اين رويارويی، آمريكا وادار به عقب‌نشينی خواهد شد. اين رويارويی، نظامی نيست؛ چون بنا نيست جنگی انجام بگيرد... نه ما دنبال جنگ هستيم، نه آنها؛ كه می‌دانند كه به نفعشان نيست».
بر همین اساس به طور قطعی اینطور بیان کردند که با مقاومت و ادامه مسیر حق و بدون رویارویی نظامی امریکا را وادار به عقب‌نشینی از خواسته‌های نامشروعش می‌کنیم. و درس راهبردی به مسئولانی دادند که ترس توهم جنگ باعث شد بروند و برجام بنویسند! 

برخورد اراده‌‌ها
«اين برخورد، برخورد اراده‌هاست و اراده‌ ما قویتر است، چون علاوه بر اراده‌ خود، توكل به خدا را هم داريم». رهبر انقلاب با بیان جمله فوق اینطور تبیین کردند که اراده قوی و توکل بر خدا باعث خواهد شد هر مسیری برایمان باز شود و از سد حربه‌‌های دشمن بگذریم البته اگر چرخ ناکوکی جهت مسیر را از باور کم و اعتقاد ناقصش به فتح و پیروزی به سمت دیگری نچرخاند و باعث گمراهی نشود. رهبری بار دیگر تاکید کردند که خداوند فرموده است به متوکلین به او قدرت چند برابر نیروی دشمن داده و آنها را با فتح و پیروزی بدرقه می‌کند و خواستند مسئولان یادشان آمده و از نمایش تلویزیونی امریکا در بزرگنمایی تجهیزات جنگی‌اش هراس به دل راه نداده و مسیر را اشتباهی انتخاب نکنند. 

مذاکره چه عیبی دارد؟!
اما رهبر معظم انقلاب صراحتا پاسخی به آنهایی که دائم براساس ترس از ادوات جنگی امریکا پیشنهاد مذاکره می‌دهند داده و اینطور بیان داشتند: «بعضی در داخل می‌گويند مذاكره چه عيبی دارد؟ مذاكره سم است، تا وقتی آمريكا اين است كه الان هست و مذاكره با دولت كنونی آمريكا يك سم مضاعف است... مذاكره يعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمريكاست، نقاط قوت ماست می‌گويند مذاكره كنيم درباره سلاح دفاعی شما كه چرا موشكی با فلان برد می‌سازيد؛ اين برد را كم كنيد كه اگر شما را زديم نتوانيد پايگاه ما را بزنيد و جواب بدهيد».
به نوعی این موضوع را تبیین کردند که مذاکره چطور می‌تواند سمی را به جامعه تزریق کرده و نقاط قوتمان را نشانه بگیرد و از بین ببرد. اینکه این سم چقدر می‌تواند مهلک باشد و در دولت کنونی امریکا دوز قوی‌تری از سم را داراست و قدرت نابودی دارد. در ادامه بیان داشتند که با تهدید نمی‌توان داد و ستد و مذاکره داشت و نباید در مقابل تهدید پای میز مذاکره نشست چراکه این برخورد سمی مهلک است. 

با شعورها بر سر نقاط قوت معامله نمی‌کنند
در ادامه صحبت‌های رهبری این نکته مهم و قابل تامل است که ایشان منظور از مذاکره امریکا را شفاف بیان کرده و گفتند که امریکا می‌خواهد بر سر نقاط قو‌تمان معامله کند و در ادامه برای مذاکره دوستان توضیح دادند که «خب معلوم است كه هيچ ايرانی غيرتمند و باشعوری درباره نقاط قوت خود معامله نمی‌كند يا مثلاً می‌گويند درباره عمق راهبردی‌تان در منطقه صحبت كنيم؛ يعنی اين را از دست بدهيد پس اصل مذاكره غلط است، حتی با آدم حسابی. اينها كه آدم حسابی هم نيستند و به هيچ چيز پايبند نيستند البته هيچ‌كس در عقلای ما هم دنبال مذاكره نيست».
به نوعی رهبری بیان داشتند که بر سر نقاط قوت معامله کردن معنی همان تسلیم شدن را دارد خصوصا اینکه امریکایی‌ها آدم حسابی نستند که بشود با آنها معامله و مذاکره کردچراکه به هیچ چیزی پایبند نیستند و تلویحا به پایبند نبودن آنها به تعهدات بین‌المللی از جمله برجام اشاره داشتند. 

دشمنی امریکا
ایشان اما با اشاره به نکته مهم که «شكی نيست كه دشمنی آمريكا كه از اول انقلاب شروع شده، امروز شكل آشكار به خود گرفته است. كسی كه با صدای بلند تهديد می‌كند، قوه واقعی‌اش آن‌قدر نيست. فرمان بسياری از كارها دست جامعه صهيونيست‌هاست». اشاره داشتند که باید ظاهربین نبوده و در پس دشمنی‌هایی که حتی در منطقه با ما می‌شود دست امریکا و رژیم صهیونیستی را ببینیم و تشخیص دهیم و مراقب دشمنی‌ها و حربه ها و تاکتیک‌های فریبکارانه آنها بوده و ساده از این ماجرا نگذریم. 

نفرت مردم از امریکا
«مي‌گويند رفتار ما ايران را تغيير داد! بله، اين را درست می‌گويند؛ تغييرش اين بود كه نفرت مردم ايران از آمريكا ۱۰ برابر شده... رئيس‌جمهورشان می‌گويد هر جمعه در تهران عليه نظام راه‌پيمايی است, اولاً جمعه نيست و شنبه است؛ ثانياً تهران نيست و پاريس است».
ایشان در ادامه با بیان مشکلات اروپا در گوش دادن به مطالبات مردم اینطور یادآور شدند که مردم فرانسه هستند که در خیابان‌ها مطالبه‌گری می‌کنند نه مردم ایران و رئیس‌جمهوری امریکا را به دقت در اتفاقات فراخوانده و از طرفی اشاره داشتند که مردم ایران تنفرشان از امریکا براساس بدعهدی‌های پی‌درپی و تحریم‌های ظالمانه و... حتی تا ۱۰ برابر بیشتر از قبل شده است و کسی رقبتی ندارد. 

مشکلات امریکا
اما در ادامه برای آن دسته از مسئولانی که هیچ دشمن را بزرگ دیده و خودمان را به قدری دست‌کم می‌گیرند که بگویند آبگوشت بزباش را هم نمی‌توانیم تولید کنیم، مشکلات امریکایی‌ها را یادآوری کرده و فرمودند: «آمريكا در درون، مشكلات اجتماعی و اقتصادی زيادی دارد، وضع دولتشان منسجم نيست؛ يك نفر يك حرفی مي‌زند، فردايش يك نفر ضدّ آن را می‌گويد. اين نشانه آشفتگی است، برخی دشمن را خيلی بزرگ نكنند... سياست‌های اينها عموماً از لحاظ سياسی و امنيتی به ضررشان تمام شده است... در سياست مقابله با جمهوری اسلامی هم قطعاً آمريكا شكست خواهد خورد». و با این حساب یکبار دیگر آنهایی که از امریکا مدینه فاضله ساختند را به دقت نظر و نگاهی غیرمتعصبانه فراخواندند. 

ترس ممنوع
همچنین فرمودند «هيچ‌كس از هيبت ظاهری آمريكا نبايد بترسد؛ اين خيلی خطاست. ابرقدرت‌ها كارشان را با هياهو پيش می‌برند اما قدرتشان از اين هياهو خيلی كمتر است، نه از هيبت آنها و نه از ثروت قارون‌های اطراف خليج‌فارس كه هيچ غلطی نمی‌توانند بكنند، نبايد ترسيد. ميلياردها دلار عليه ما خرج كردند و هيچ كاری نتوانستند بكنند». به نوعی با اشاره مستقیم به افرادی که از هیبت ظاهری ترس به دل راه می‌‌دهند و راهکار مذاکره جلوی پای ما می‌گذارند یادآور شدند که امریکا ترس ندارد. 

تحریم‌ها می‌شکند
در آخر با امید بخشی به ملت مقام در جمهوری اسلامی فرمودند: «دشمنان برای ضربه به جمهوری اسلامی، تحريم‌ها را زياد كردند؛ منتها مهم اين است كه جمهوری اسلامی فلز محكمی دارد. بعضي ناظرين جهانی هم اين را می‌گويند كه اين تحريم‌ها هرجا بود تغييرات مهمی اتفاق می‌افتاد، لكن جمهوری اسلامی با تكيه به مردم و همت مسئولين استحكام دارد». که نشان از شکست تحریم و رسیدن به پیروزی هم در میدان اقتصاد و تحریم‌های ظالمانه و هم در میدان عمل و نبرد است عنوان کردند.

نویسنده: ماهورا کیهانی

کد مطلب: 108918
 
Share/Save/Bookmark