میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
در واکنش به تهدید ترامپ مبنی بر تحریم عراق صورت گرفت
درخواست برای تشکیل گروه‌های مقاومت بین‌المللی علیه آمریکا
درخواست برای تشکیل گروه‌های مقاومت بین‌المللی علیه آمریکا
 

همزمان با طرح پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، بسیاری از جریان‌های سیاسی نیز خواستار تشکیل گروه‌های مقاومت بین المللی علیه آمریکا شدند.
رهبر جریان صدر با کم دانستن تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی از عراق در پارلمان این کشور، خواستار تشکیل گروه‌های مقاومت بین‌المللی علیه تجاوزهای آمریکا شد. «مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق در پی تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور در پارلمان، طی پستی در توئیتر نوشت که این قانون، پاسخی در حد و اندازه تجاوزهای آمریکا علیه حاکمیت عراق و تشدید اقدامات خصمانه منطقه‌ای آن و دشمنی با دین و مذهب نیست. وی در ادامه خواستار تصمیم‌گیری‌های قاطع‌تر علیه اشغالگری آمریکا در عراق شد و هشدار داد در صورتی که این اقدام صورت نگیرد، وی و یارانش اقدام بزرگتری خواهند کرد.
مقتدی صدر در این پست نوشت: باید تصمیمات ذیل اتخاذ شود:۱- لغو فوری توافقنامه امنیتی و عدم پایبندی به بندهای ننگین و ذلت‌بار آن، ۲- بستن سفارت پلید آمریکا در عراق ، ۳- بستن کلیه پایگاه‌های آمریکا و اخراج تحقیرآمیز آنها، ۴- جرم دانستن هرگونه ارتباط با دولت آمریکا و مجازات [متخلفان]، ۵- پشتیبانی از ارتش عراق و نیروهای امنیتی با مقاومت ملی سازماندهی شده برای حمایت از حاکمیت عراق و مرزهای زمینی و هوایی آن، ۶- حفاظت از سفارت‌خانه‌های دیگر در عراق. ۷- تحریم کالاهای آمریکایی در عراق و سایر نقاط جهان. در پایان نیز از گروه‌های مقاومت در داخل عراق و سایر گروه‌های خارج از این کشور می‌خواهم که طی نشستی فوری تشکیل «گروه‌های مقاومت بین‌المللی» را اعلام کنند. اگر پارلمان اقدامات بالا را انجام ندهد، ما اقدام بزرگتری خواهیم کرد.
لازم به ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مسیر بازگشت از فلوریدا به واشنگتن در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی، عراق را به اعمال تحریمهای گسترده از سوی واشنگتن تهدید کرد. ترامپ گفته ما نیروهایمان را از عراق بیرون خواهیم کشید اما اول عراق باید هزینه پایگاه هوایی آمریکا را بپردازد.
به دنبال حمله تجاوزکارانه آمریکا به سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در نزدیکی فرودگاه عراق، نمایندگان پارلمان عراق روز یک شنبه در اقدامی طرح پایان حضور نظامیان خارجی در خاک کشورشان را مورد تصویب قرار دادند. پیش از این مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته بود: در حالیکه واشنگتن منتظر توضیحات بیشتر در زمینه ماهیت قانونی و تاثیر قطعنامه پارلمان عراق است، ما قویا از رهبران عراقی می‌خواهیم که اهمیت روابط اقتصادی و امنیتی دو کشور و اهمیت حضور ائتلاف برای شکست داعش را مورد بررسی قرار دهند. پایگاه خبری آکسیوس به نقل از دو مقام آمریکایی و یک مقام عراقی گزارش داد که دولت «دونالد ترامپ» به دنبال متقاعد کردن مقامات عراقی بوده تا جلوی مصوبه پارلمان این کشور در زمینه اخراج نظامیان خارجی را بگیرد اما لابی واشنگتن ناموفق بوده است. یک مقام آمریکایی آشنا به این مساله گفته، «من فکر می‌کنم برای ما ناخوشایند باشد اما برای عراق فاجعه بار خواهد بود. دولت آمریکا تلاش کرد مانع از رای نمایندگان به این طرح شود. این باعث نگرانی ماست که عراق یک تصمیم کوتاه مدت گرفت اما تاثیرات دراز مدتی برای این کشور و امنیتش در پی خواهد داشت.» در این میان به دنبال رای پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی از خاک این کشور، دولت انگلیس از بغداد خواسته اجازه دهد نظامیان انگلیسی در این کشور باقی بمانند.
از سوی دیگر سخنگوی فرمانده‌کل نیروهای مسلح عراق با تایید محدود شدن تحرکات زمینی و هوایی ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی ایالات متحده در عراق گفت: سردار سلیمانی مهمان عراق بود و توجیهات آمریکا درباره اقدام احمقانه‌اش غیرمنطقی است. «عبدالکریم خلف»، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که تحرکات زمینی و هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در عراق محدود شده است و به آنها اجازه حرکت داده نمی‌شود. عمار الحکیم رهبر جریان «حکمت» عراق، تصویب قانون پایان حضور نظامیان خارجی در این کشور را گامی در راستای حفظ حاکمیت ملی و تقویت اقتدار عراق در منطقه دانست. در این میان نخست‌وزیر عراق در سالگرد تاسیس این کشور طی بیانیه‌ای بار دیگر بر اولویت دولت در مسئله انحصار اسلحه در دست حکومت تاکید کرد.

کد مطلب: 112319
 
Share/Save/Bookmark