میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
عراقی‌ها به تهدیدات تحریمی آمریکا واکنش نشان می‌دهند
قطع جریان صدور نفت خلیج فارس
قطع جریان صدور نفت خلیج فارس
 

ملت عراق دیروز در حالی مراسمی باشکوه در تشییع پیکر شهید ابو مهدی المنهدس در بصره برگزار کردند که همزمان گردان‌های حزب‌الله عراق در واکنش به تهدید رئیس جمهور آمریکا که از تحریم‌های سخت علیه عراق سخن گفت، اعلام کرد که می‌تواند جریان صدور نفت خلیج فارس را قطع کند.
گردان‌های حزب‌الله عراق ، در پی تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تهدید کرد که می‌توان جریان صدور نفت خلیج فارس را مختل کند. «علی العسکری» سخنگوی امنیتی گردان‌های حزب‌الله عراق تهدید کرد: «اگر ترامپ در خصوص ابقای نیروهای خود در عراق اصرار کند، پایگاه‌های آمریکایی در عراق را به تلی از خاک تبدیل خواهیم کرد». حزب‌الله عراق همچنین در واکنش به تهدیدات واشنگتن درباره اعمال تحریم‌ علیه عراق تأکید کرد که اگر ترامپ تحریم‌های آمریکا علیه عراق را اعمال کند، جهت ممانعت از صدور نفت خلیج فارس برای آمریکا اقدام خواهد کرد. علی العسکری در ادامه افزود: «ما آماده کمک به دولت عراق برای تامین امنیت جهت فعالیت‌ شرکت‌های چینی در عراق هستیم».پارلمان عراق هفت روز به نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور این کشور مهلت داده تا نتایج تحقیقات درباره حمله بامداد جمعه آمریکا به جاده فرودگاه بغداد را ارائه کند. «عباس علیوی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق درباره زمان تکمیل تحقیقات درباره ترور «ابومهدی المهندس» نائب‌رئیس سازمان الحشد الشعبی و سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه توضیح داد.وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» گفت: پارلمان به «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر مستعفی و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، هفت روز مهلت داد تا نتایج تحقیق درباره ترور المهندس و سلیمانی را ارائه کند. عبدالمهدی نیز از دیروز آغاز تحقیقات درباره این پرونده را اعلام کرد. نتایج این تحقیقات نیز هفته آینده، پس از تکمیل شدن به طور دقیق، به پارلمان ارائه خواهد شد.
در این میان نشریه «یو.اس.ای تودی» در تحلیلی درباره تحولات اخیر منطقه غرب آسیا، نوشت، زمان آنکه نیروهای آمریکایی عراق را ترک کنند، فرا رسیده است.نشریه «یو.اس.ای تودی» در یادداشتی به قلم «بنجامین فریدمن» مدیر سیاست‌گذاری مؤسسه اولویت‌های دفاعی آمریکا، نوشت، با توجه به تحولات اخیر در منطقه غرب آسیا، وقت آن فرارسیده که نیروهای آمریکایی عراق را ترک کنند، چراکه اکنون روشن شده است که مردم عراق آمریکا را نمی‌خواهند. در همین حال عراق در نامه خود به شورای امنیت حمله آمریکا به مجاورت فرودگاه بغداد را نقض حاکمیت عراق خواند و گفت هر گونه تحرکات نظامی بدون تایید دولت عراق یک اقدام تحریک آمیز شمرده می‌شود. عراق از طریق نمایندگی خود نامه‌ای را در شکایت از آمریکا به شورای امنیت فرستاد و در آن تاکید کرد: حمله آمریکا به مجاورت فرودگاه بغداد نقض حاکمیت عراق است. از سوی دیگر امیر قطر در تماس تلفنی با نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق ضمن تسلیت شهادت رزمندگان مقاومت در حمله آمریکا، در جریان موضع دولت و پارلمان عراق نسبت به حضور نیروهای بیگانه در خاک این کشور قرار گرفت. از سوی دیگر خبرگزاری رویترز اعلام کرد که به دنبال تشدید تنش در اوضاع عراق پس از حمله روز جمعه آمریکا به بغداد، شرکت نفتی شورون ایالات متحده هم به جمع دیگر شرکت‌های نفتی پیوست که کارکنان خارجی خود را از عراق بیرون برد.
سخنگوی شرکت نفت شورون اعلام کرد:« تیم کوچکی از کارکنان و پیمانکاران خارجی شورون به طور موقت مناطق فعالیت این شرکت در منطقه کردستان عراق را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ترک کردند، اما کار شرکت با کارکنان بومی ادامه دارد و کارکنان خارجی دور کار می‌شوند.» در همین حال وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که این کشور هیج برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارد.
«واشنگتن پست» با اشاره به تهدید آمریکا برای اعمال تحریم علیه عراق به دلیل تصویب طرح اخراج نیروهای خارجی و آمریکایی در پارلمان عراق خبر داد: «مقام‌های ارشد دولت (دونالد ترامپ) تهیه پیش‌نویس وضع تحریم‌ها علیه عراق را آغاز کرده‌اند». بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، تعدادی از نیروهای آلمانی خاک عراق را ترک خواهند کرد.
خبر دیگر آنکه پیکر پاک و مطهر شهید «ابو مهدی المهندس» در جمع پرشور مردم «بصره» عراق تشییع شد.مردم عراق به صورت گسترده در مراسم تشییع پیکر شهید المهندس شرکت کردند. از سوی دیگر عشایر بنی تمیم در استان دیاله بر ضرورت اجرای مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور تاکید کرد. نیروی هوایی آمریکا اسکادرانی از بمب‌افکن‌های بی-۵۲ خود متشکل از شش فروند از این هواپیماها را در جزیره "دیه‌گو گارسیا" واقع در اقیانوس هند مستقر کرده است. سحنگوی حزب‌الله عراق گفت که مواجهه با آمریکا زمانی که شروع شود چهره غرب آسیا را تغییر خواهد داد و در نهایت به نفع محور مقاومت پایان خواهد یافت.

کد مطلب: 112329
 
Share/Save/Bookmark