میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
رئیس سازمان غذا و دارو:
آمریکا از توانمندی صنعت داروسازی ایران درمانده‌ است

رئیس سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که دارو به اندازه کافی در کشور وجود دارد، گفت: آمریکایی ها از توانمندی صنعت داروسازی ما درمانده‌اند. محمدرضا شانه ساز، در حاشیه سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور، با عنوان این مطلب که از نظر آمریکایی‌ها همه داروها تحریم است، افزود: تاکنون اجازه نداده‌ایم کمبودی در زمینه داروهای بیماران خاص و...، در کشور اتفاق بیافتد.
وی با بیان این مطلب که ما روش‌های خودمان را برای تامین داروهای مورد نیاز بیماران خاص داریم، تاکید کرد: آنها نمی‌توانند حریف هوش و ذکاوت ایرانی ها شوند و در حال حاضر از توانمندی صنعت داروسازی ما درمانده‌اند.
شانه ساز ادامه داد: ما توانسته‌ایم با روش‌هایی که داریم، واردات دارو را به میزان کافی انجام دهیم و در حال حاضر ذخایر دارویی‌ کشور بسیار خوب است. در عین حال تعداد کمبودهای دارویی نیز بسیار اندک و انگشت شمار است. البته ممکن است برخی داروخانه‌ها به دلیل مشکلات نقدینگی نتوانند دارو بخرند که این مشکل باید حل شود اما آنچه مسلم است، اینکه دارو در کشور به وفور موجود است و کمبودی نداریم.
رئیس سازمان غذا و دارو، در خصوص تامین داروی بیماران MPS، گفت: داروهای این بیماران از اقلامی است که شرکت تولید کننده آنها آمریکایی هستند که در تامین آنها مشکلاتی ایجاد شد. در حال حاضر مدت‌ها است که شرکت وارد کننده داروهای این بیماران، ارز را در بانک‌های اروپایی نشانده است اما آن شرکت به دلیل تهدیدهای آمریکایی‌ها جرأت نمی‌کند دارو را تحویل دهد. ما داریم از طریق اتخاذ راهکارها و روش‌هایی و با دور زدن تحریم‌ها، این داروها را تامین می‌کنیم. وی افزود: در سال‌های جنگ ما با یک سری صنایع وابسته در حوزه داروسازی مواجه بودیم که صرفا کار بسته‌بندی محصولات وارداتی را انجام می‌داد. در آن زمان به میزان ۲۰ تا ۲۵ درصد اسمی تولید کننده دارو بودیم، آن هم یک سری اشکال خاص دارویی که خیلی هم حیاتی نبود و به نیاز جبهه‌ها پاسخ نمی‌داد. شانه ساز ادامه داد: بزرگان و پیشکسوتان داروسازی در سال‌های جنگ تلاش زیادی کردند و نه تنها نیازهای کشور و جبهه‌ها را با دست خالی تامین کردند، بلکه زمینه توسعه، رشد و بالندگی صنعت داروسازی را در کشور فراهم نمودند.

کد مطلب: 112527
 
Share/Save/Bookmark