میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
سیاست روز اولویت های کاری نمایندگان را در حوزه اقتصاد بررسی می کند؛
فصلی برای گره گشایی از معیشت مردم
فصلی برای گره گشایی از معیشت مردم
 
نمای نزدیک گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس «آن چیزی که موجب میشود که ملائکه‌ی الهی به آحاد بشر بگویند «نَحنُ اَولِیآؤُکم فِی الحَیوةِ الدُّنیا وَ فِی الأخِرَة» (۳) - ما، هم در دنیا با شما هم‌پیوند و هم‌دستیم، هم در آخرت - و خیلی مهم این است: ایمان، تعبّد و عمل صالح در آحاد مردم، منتها مسئولان به‌طور مضاعف به این خطاب مخاطبند. هرچه مسئولیت سنگین‌تر است، این خطاب هم نسبت به او شدیدتر و سخت‌تر و سنگین‌تر است. باید این را در خودمان ایجاد کنیم؛ یعنی نمایندگی مجلس، مسئولیت در دولت، مسئولیت در نیروهای مسلّح، مسئولیت در قوّه‌ی قضائیه چیزهایی است که اوّلین وظیفه‌ای که به ما متوجّه میکند عبارت باشد از وظیفه‌ی ایجاد ارتباط و اتّصال محکم‌تر با خدای متعال، ایجاد بندگی خالص‌تر و بهتر؛ از این نباید غفلت کنیم. بله، وقتی یک مسئولیتی به ما میدهند، عرصه‌ی آن مسئولیت، عرصه‌ی وظیفه‌ی اساسی ما است و باید برویم دنبال کنیم لکن قبل از آن و همراه با آن و در نهایت آن، آنچه برای ما باید مهم باشد و در مدّنظر ما قرار بگیرد، این است که ما چه کار کنیم که به وظیفه‌ی الهی خودمان عمل کرده باشیم؛ تعبّد ما، اخلاص ما، عمل ما، عمل صالح ما تأمین شده باشد. این، آن وظیفه‌ای است که مسئولین، خیلی باید به آن توجّه کنند.»

روز گذشته یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد و هرچند هنوز نتایج ارا مشخص نشده است اما همه مردم رای دهنده با این امید پای صندوق های رای رفتند که شاید نمایندگان جدید بتوانند مشکلات آنها که مساله معیشت و اقتصاد درصد قابل توجهی از آن را تشکیل می دهد را حل کنند.
براساس آنچه آمار و ارقام می گویند در سالهای اخیر به ویژه در سالجاری عمده مشکلات مردم اقتصادی بوده است واین مهم در آبان ماه ۹۸ و همزمان با رشد ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین بیشتر و بیشتر شده است.
مطالعات و بررسی های صورت گرفته در مورد وضعیت اقتصادی و معیشتی اقشار مختلف جامعه و به ویژه اقشار آسیب پذیر نکته مهم و ئیژه ای است که به نظر می رسد نمایندگانی که مجال راهیابی به مجلس را یافته اند بیش از هر چیز باید مدنظر قرار دهند و البته فراموش نکنند که این افراد با رای مردم و به امید حل مشکلات مردم مجال حضور در بهارستان را یافته اند و اگر نتوانند گوشه ای از مشکلات مردم به ویژه مشکلات اقتصادی بکاهند قطعا موثر ومفید نبوده و باید نسبت به فعالیت ها واقدامات خود در مجلس پاسخگو باشند.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی با مبنا قرار دادن وضعیت معیشتی کارگران این نکته را مطرح میکنند که :«کاهش شدید قدرت خرید مردم و به ویژه کارگران در چند ساله اخیر بیش از هر چیز از سوء مدیریت دست اندرکاران اقتصادی و مالی دولت و نهادهای اثرگذار نشات گرفته است و می توان مدعی بود که رکود فراگیری که امروز جامعه با آن دست و پنجه نرم می کند بخش قابل توجهی به این سوءمدیریت باز می گردد.» به سخن دیگر استفاده نادرست دولت‌ها از منابع کشور و سرمایه گذاری نکردن منابع حاصل از فروش این ثروت‌های خدادادی در بخش‌های زیربنایی و صنعت کشور نیز موضوعی مهمی است که باید همواره مدنظر سیستم مدیریتی کشور قرار گیرد.
از سوی دیگر این افراد براین اعتقادند که «کاهش قدرت خرید کارگران کشور و در کنار آن حجم بالای نقدینگی به نوعی بیانگر توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه اسات و در واقع مبین این نکته است که توزیع ناعادلانه ثروت در کشور صورت گرفته و پیرو آن افزایش فاصله طبقاتی حاصل شده و اکثریت جامعه را به سوی دهک های پایین تر سوق داده شده اند.»

گام اول
مواردیاد شده تنها بخشی از مشکلات احاد جامعه و به ویژه قشر کارگر است که به نظر می رسد در گام اول این موضوعات باید سرلوحه نمایندگان تازه راه یافته به مجلس قرار گیرد چرا که اگر این مسائل و مشکلات پیشگیری نشود قطعا تبعات به مراتب نامطلوب تری نه تنها برای اقتصاد که سایر ابعاد ازدجمله اجتماع و ... خواهد داشت.
بنابراین به نظر می رسد گام اول پیگیری مطالبات به حق مردم در بهبود وضعیت معیشتی آنها و همچنین نظارت جدی و دقیق در خصوص قوانین مصوب شده درمجلس برای این موضوعات است. قوانینی که به نظر می رسد از نظر حجم و محتوا کفایت لازم را داشته باشنداما عدم اجرایی شدن و یا اجرای ناقص آنها بیش از همه به پیکره این موارد صدمه زده و اوضاع را از آنچه هست وخیم تر کرده است .

گام دوم
به نظر می رسد بعداز رفع مشکلات معیشتی نمایندگان خانه ملت باید موضوع فساد در اقتصاد را در سرلوحه کارهای خود قرار دهند به این ترتیب که
کارشناسان بر این باورند که فساد مالی و اداری چرخ های اقتصادی هر کشوری را دچار کندی می کند و به تبع آن رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی کشورها را تحت تأثیر قرار داده و می دهد به این ترتیب که این فساد گاه در قالب «رشوه» و گاهی گاه به گونه «اختلاس» خود را نشان می دهد و گاه به شکل «تقلب» و یا. . . اشکال دیگر نمایان می شود و با این وجود به نظر می رسد بررسی این موضوع و تصویب تدابیر قانونی لازم و نظارت بر قوانین مصوبه دراین مورد گام دوم نمایندگان دوره جدیدباشد.
هرچند موضوعات ومسائل مهم دیگری که اکثر آنها با بحث اقتصاد و معیشت مردم گره خورده وجود دارد اما در کنار دومورد یاد شده به نظر میرسددر نظر داشتن این نکته که نمایندگان تازه ورود به واسطه اینکه منتخب مردم هستند بیش از هر اقدام دیگری باید خدمتگزار مردم و گره گشای آن ها باشند نه اینکه حل مشکلات دولتمردان و متولیان را در فهرست اولویت دار خود قرار دهند و از همه مهمتر اینکه مدنظر داشته باشند که مسئولیت سنگین وخطیری را بر دوش گرفته اند و می باید بیش از هر اقدام دیگری حافظ حق و حقوق مردم و به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه باشند و بس.

کد مطلب: 112923
 
Share/Save/Bookmark