میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۱
 
 
واکنش بین المللی به اقدام احمق درجه یک آمریکایی علیه سپاه
حالا خوش خیال‌ها نیز می‌دانند که برای مقابله با آمریکا باید مقاومت کرد
واکنش بین المللی به اقدام احمق درجه یک آمریکایی علیه سپاه
 

دو شب پیش و همزمان با میلاد امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، احمق‌های درجه یک آمریکایی این‌بار نام سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده و بار دیگر دشمنی خود را با ملت ایران عیان‌تر از قبل کرد که البته بجز رژیم غاصب صهیونیستی و سران سعودی محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان و حتی مقامات سابق آمریکایی واکنش جدی به این اقدام نابخردانه دونالد ترامپ علیه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران نشان دادند.
اما نکته قابل توجه در این بین، واکنش به موقع وزیر امور خارجه کشورمان بود که طی نامه‌ای به رئیس جمهور پیشنهاد کرد که شورای عالی امنیت ملی، نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر ایران قرار دهد.
همین اقدام محمد جواد ظریف کافی بود تا دقایقی پس از اقدام خصمانه و احمقانه ترامپ، شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید این رفتار، طی اقدامی متقابل اعلام کند که رژیم ایالات متحده آمریکا دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند.
هرچند ظریف تنها کسی نبود که پس از اقدام اخیر ترامپ واکنش نشان داد اما به نظر می‌رسد عکس‌العمل هوشمندانه وزیر امور خارجه و پیشنهادش به رئیس شورایعالی امنیت ملی مبنی بر قرار دادن نام سنتکام در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر ایران نقطه عطفی در رفتارهای دستگاه دیپلماسی کشورمان به حساب می‌آید.
هرچند در جریان مذاکرات با ۱+۵ و تصویب برجام بعضا شاهد بودیم که برخی چهره‌های نزدیک به دولت و وزارت امورخارجه با امید خاصی به سیمای کدخدا می‌نگریستند و همه امیدشان به تدبیر غربی‌ها بود اما به نظر می‌رسد این روزها و به لطف درایت مقام معظم رهبری حالا سردمدار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز به خوبی دریافته تنها راه مقابله با نظام استکباری آمریکا مقاومت است و نه مذاکره.
آنطور که باشگاه خبرنگاران نوشته؛ به نظر می‌رسد اکنون و با اقدام اخیر آمریکایی‌ها باید منتظر تحولی جدی در روابط بین ایران و آمریکا باشیم. رابطه‌ای که از ابتدای انقلاب اسلامی سرانجامش مشخص بود اما طی سالیان اخیر عده‌ای با خوش‌گمانی و ساده‌لوحی می‌پنداشتند که تنها راه حل مشکلات کشور، ارتباط و رابطه با آمریکاست!
برهمین اساس عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری طی گفت‌وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه آمریکا خطای راهبردی در خصوص ایران انجام و سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است، گفت: این موضوع سبب تحول جدی میان ایران و آمریکا خواهد شد، برای اولین بار است که آمریکا یکی از خطوط جدی و قرمز جمهوری اسلامی ایران را به این شکل رد می‌کند.
واکنش‌ها به اقدام خصمانه و غیرقانونی تازه دولت آمریکا علیه ایران همچنان ادامه دارد و علیرغم خرسندی قانونگذاران ارشد کنگره، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و حامیان آنها از تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخی مقام‌های آمریکایی درباره تبعات این اقدام و به خطر افتادن جان نظامیان آمریکایی هشدار داده‌اند.
دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره اقدام ترامپ علیه سپاه را ترویج هرج و مرج بین‌المللی و ادامه آن را یک تهدید جهانی خواند که هیچکس از استمرار این رفتار سود نخواهد کرد، حتی متحدان امروز آمریکا.
جنبش الامه لبنان اعلام کرد که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست تروریستی از سوی آمریکا خود تروریسم است.
از سویی دیگر یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اعلام اینکه اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اهداف مختلفی دارد گفت که این کار، گامی در جهت بی‌ثبات کردن ایران است.
گیدو اشتاین‌برگ گفت: اهداف چنین اقدامی مختلف است: دولت آمریکا به صورت رسمی اعلام کرده است که این فشار را افزایش می‌دهد تا ایرانی‌ها را بار دیگر در زمینه برنامه هسته‌ای پای میز مذاکره بیاورد و ایران به صورت کامل از برنامه هسته‌ای خود صرف‌نظر کند. علاوه بر این، هدف می‌تواند این باشد که مانع از گسترش فعالیت‌های ایران در منطقه شود که به ویژه اقدام در سوریه و عراق و نیز برنامه موشکی را شامل می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین نیز ضمن انتقاد از اقدام آمریکا در تروریستی شناختن سپاه پاسداران، خواستار پرهیز کشورها به ویژه قدرت‌های بزرگ از قلدری و احترام گذاشتن به قوانین بین‌المللی شده است.

دولت ترامپ جان نظامیان ما را به خطر انداخته است
این اقدام دونالد ترامپ حتی با انتقادهایی در واشنگتن همراه بوده است. به نوشته روزنامه دی ولت تا به حال هرگز یک واحد نظامی رسمی به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی نشده بود. تحلیلگران و ناظران در آمریکا در این باره هشدار می‌دهند که دیگر کشورها هم از این طریق بتوانند گام‌های مشابهی را علیه نیروهای آمریکایی بردارند.
تام یودال عضو دموکرات پنج کمیته‌ مجلس سنای آمریکا شامل کمیته روابط خارجی و تخصیص بودجه با انتقاد از اقدام اخیر دولت دونالد ترامپ علیه سپاه پاسداران گفت: این کار نظامیان آمریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

کد مطلب: 108423
 
Share/Save/Bookmark