میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
 
 
فرانسوی‌ها یازدهمین شنبه ضد سرمایه‌داری را برگزار کردند
حکم دستگاه قضایی فرانسه بر سرکوب معترضان با گلوله
حکم دستگاه قضایی فرانسه بر سرکوب معترضان با گلوله
 

یازدهمین هفته اعتراض‌های ضد سرمایه مردم فرانسه در حالی برگزار شد که علیرغم انتقادهای گسترده، یک نهاد قضایی در فرانسه اعلام کرد که پلیس این کشور، همچنان می‌تواند از گلوله‌های پلاستیکی علیه معترضان استفاده کند.
تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه دیروز در حالی برگزار شد که بنابه اعلام رسانه‌های فرانسوی اعتراض آنها بر ادای احترام به جمعی از معترضان که در هفته‌های گذشته و در جریان تظاهرات در درگیری با نیروهای پلیس زخمی شده بودند و محکوم کردن خشونت‌های پلیس متمرکز بود.
لوفیگارو اعلام کرد: در ادامه اعتراض ها که از ۱۷نوامبر(۲۶ آبان) آغاز شده است معترضان مجروح شده از سراسر فرانسه در جریان تظاهرات هفته‌های گذشته، در جمع معترضان حضور داشتند. ماکسیم نیکول یکی از چهره‌های سرشناس جنبش جلیقه زردها گفته که امروز در بین معترضان ۲هزار نفر از مجروحان تظاهرات گذشته حضور می‌یابند. این اعتراض ها در پاریس و چند شهر دیگر فرانسه برنامه‌ریزی شده است.
سه‌شنبه گذشته به دنبال اتفاق‌های ۱۱هفته گذشته از آغاز اعتراض‌های جلیقه زردها، متن قانون مقابله با خشونت در مجلس ملی و با هدف یافتن تعادلی در اولویت‌های هر یک از طرفین مورد بحث قرار گرفت. وزیر کشور فرانسه گفته بود «قانون مقابله با خشونت اجازه می‌دهد که تظاهرات در شرایط عادی انجام شود.
ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه هفتم ژانویه در واکنش به تظاهرات جلیقه زردها در شهرهای مختلف این کشور از وضع قوانین سختگیرانه در مورد تجمعات بدون مجوز خبر داده و گفته بود: فرانسه بنا دارد برای سخت‌‌تر شدن برگزاری تجمع‌های از پیش اعلام نشده قوانین تازه ‌ای وضع کند؛ این قوانین پاسخی به خشونت جلیقه ‌زردها در تظاهرات خواهد بود.
به گفته فیلیپ، «خرابکارها و اراذل و اوباشی» که در پاریس و دیگر شهرها اقدام به غارت مغازه‌ها و تخریب بانک‌ها کرده‌اند باید تمام هزینه‌ خسارت‌های وارده را جبران کنند. روزنامه لوموند نیز نوشت: «چهره‌های شکسته» در صفوف منظم معترضان در پاریس و در ادای احترام به قربانیان و زخمی‌های اعتراض‌های گذشته حضور خواهند یافت.
در این ارتباط لوموند به نقل از یک منبع پلیس نوشت: از زمان آغاز جنبش جلیقه زردها، ۱۱۶ پرونده تحقیق گشایش یافته و در سوء‌ظن به اعمال خشونت از سوی پلیس به بازرس عمومی پلیس ملی (IGPN) ارجاع شده است. طبق گفته یک منبع نزدیک به تحقیقات به خبرگزاری فرانسه، دستکم ۳۶ مورد از این تحقیقات مربوط به استفاده از ۹۲۲۸ گلوله پلاستیکی از زمان آغاز اعتراض ها تاکنون است.
در طول هفته‌های گذشته، پلیس فرانسه از هزاران گلوله‌ لاستیکی علیه معترضان موسوم به جلیقه زردها استفاده کرده است که به نقص عضو در افراد منتهی شده است. این اقدام اگرچه انتقادهای فراوانی را به دنبال داشته اما نیروهای پلیس و ژاندارم‌های فرانسوی همچنان مجاز هستند که این تسلیحات را به کار گیرند. گروه حقوق‌بشری LDH و اتحادیه کاری CGT از منتقدان استفاده از گلوله‌های لاستیکی هستند و آن را خطرناک می‌دانند. با این حال شورای دولتی پاریس به عنوان دادگاه عالی اداری در این کشور اعلام کرد که پلیس همچنان می‌تواند از این تسلیحات علیه جلیقه‌زردها استفاده کند. این نهاد اعلام کرده است که خشونت‌ فراوان در جریان تظاهرات‌های جلیقه زردها، استفاده از چنین تسلیحاتی را توجیه می‌کند و به دولت هم در این زمینه حق می‌دهد.
گلوله‌های لاستیکی باعث آسیب‌های جدی به افراد می‌شود و در آلمان به ندرت از آن استفاده می‌شود. طبق اطلاعاتی که وزارت کشور فرانسه منتشر کرده است، از آغاز اعتراض‌ها بیش از نه هزار و ۲۰۰ گلوله لاستیکی علیه معترضان شلیک شده است. مخالفان استفاده از این نوع سلاح، پلیس را متهم کرده‌اند که با وجودی که چنین اقدامی غیرقانونی است اما سر معترضان را هدف قرار می‌دهند و تصاویر و فیلم‌های متعددی را از افراد زخمی‌ در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. یکی از آنها «ژروم رودریگز» از اعضای برجسته گروه‌های معترض است که هدف قرار گرفته و به دلیل شدت مجروحیت مجبور به تخلیه یکی از چشم‌هایش شد.
همزمان با این اعتراض‌ها رئیس جمهور فرانسه در راستای طرحی که از ماه گذشته میلادی به منظور برگزاری سلسله نشست‌های بحث و مناظره در راستای برآورده کردن خواسته‌های معترضان جنبش جلیقه زردها راه انداخته نشستی را با شهرداران مناطق خارج از خاک اصلی فرانسه، که تحت حاکمیت این کشور قرار دارند، برگزار کرده و در این نشست تلاش کرد تا با ترکیب لحن صریح و همراه با شوخی به پرسش‌ها پاسخ دهد. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در این نشست با حدود ۶۰ شهردار متعلق به جزایر و مناطق خارج از خاک اصلی فرانسه، در محل کاخ الیزه به پرسش‌های آنها پاسخ داد. برخی از این شهرداران مجبور شده بودند بالغ بر ۸ هزار کیلومتر برای شرکت در این نشست سفر کنند.

کد مطلب: 107820
 
Share/Save/Bookmark