میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
خشایار اعتمادی:
فضای موسیقی پاپ ایران شبیه فروشگاه اسباب‌بازی شده است

خواننده موسیقی پاپ با انتقاد از وضعیت فعلی بازار موسیقی گفت: در اتمسفر فعلی موسیقی از بازار گرفته تا عرضه و تقاضا دیگر تمایلی به فعالیت مستمر ندارم.
خشایار اعتمادی با اشاره به اینکه موسیقی پاپ در ماه‌های اخیر به لحاظ ساختار آن قدرت و کیفیت گذشته را ندارد، توضیح داد: بازار موسیقی پاپ به یک فروشگاه اسباب‌بازی تبدیل شده و اهالی حرفه‌ای موسیقی از مخاطب گرفته تا هنرمند را به حاشیه کشانده است. در چنین شرایطی تقاضا کم و فعالیت‌های ما نیز کمتر شده و ناگزیریم به امور دیگری بپردازیم.
اعتمادی ادامه داد: موسیقی که ما اولین پایه گذارانش بودیم از سال ۸۰ شروع شد و در این دهه بسیار محکم به فعالیت خود ادامه داد اما از سال ۹۱ روند نزولی پیدا کرد و آثار بی‌کیفیت نبض بازار و مخاطب را از آن خود کرد و دیگر هیچ انگیزه‌ای برای من و هم نسلانم پدیدار نشد. خشایار اعتمادی دیگر فقط برای این می‌خواند که یادش نرود چه کسی بوده و از کجا وارد موسیقی شده است.
این خواننده موسیقی پاپ با انتقاد از وضعیت عرضه آثار باکیفیت گفت: وقتی یک اثر تولید شود اما به شکلی برای مخاطبان معرفی شود که کمتر مخاطبی آن را بشنود خواننده باید خودش و اثرش را به با هر ضرب و زوری به مخاطب بشناساند. البته در این میان مخاطبان خاصی هم وجود دارند که همچنان شنونده کارهای ما هستند و ما نیز با شور و اشتیاق آنهاست که کاری را تولید می‌کنیم اما باید بپذیریم در فضای کنونی جای ما نیست و بهتر است در همین گوشه و کنار مشغول باشیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به شرایط دشوار اجرای زنده اظهار کرد: اجرای زنده هزینه‌های بسیار زیادی دارد که یا من باید با سرمایه شخصی برای برگزاری آن اقدام کنم یا از اسپانسر استفاده کنم. در سیکل برگزاری کنسرت، برخی خواننده‌ها وارد بازی‌هایی می‌شوند که من خوشم نمی‌آید و ترجیح می‌دهم برای خودم کاری را تولید کنم تا بخواهم در این جریان منفی حضور داشته باشم.
اعتمادی اضافه کرد: من به خواسته مخاطبان امروزی موسیقی پاپ احترام می‌گذارم و سعی می‌کنم در فضایی مشغول به کار شوم که مخاطبان خاص شنونده آن هستند. گرچه من در سال گذشته ۶ تک آهنگ در فضای مجازی منتشر کردم اما می‌دانم انتشار قطعه‌ها به دلیل سیکل بسیار پرعیبی که در معرفی آثار موسیقایی وجود دارد فقط برای من هزینه داشته است ولی باز هم ترجیح می‌دهم شخصیت هنری خودم را حفظ کنم و در عین احترام به عزیزانی که کارشان با استقبال مخاطب رو به رو شده، به کارهایی بپردازم که خودم آنها را دوست دارم.
این خواننده تصریح کرد: اقتصاد موسیقی در اوضاع و احوالی است که اصلا مشخص نیست چه اتفاقی در آینده می‌افتد. من هم دوست ندارم خواننده‌ای باشم که بعد از یک سال پرکاری به یک باره از ذهن مخاطبان فراموش می‌شود. من دوست دارم کنسرت برگزار کنم و اتفاقا در یکی دو سال اخیر اقداماتی انجام دادم اما وقتی دیدم شرایط برگزاری کنسرت هم برای من و هم برای اسپانسر مناسب نیست مردد شدم. وقتی کنسرت‌های باکیفیت جای خود را به اجراهایی داده که مخاطب در آن فقط حرکات نمایشی، نور، جیغ، فریاد و صدای بیرون آمده از لپ تاپ می‌بینند و می‌شنود پس دیگر جایی برای من و امثال من وجود ندارد. اینها دردهای بسیار عمیقی است که بعید می‌دانم کسی به فکر التیام آنها باشد.
وی در پایان عنوان کرد: در کشورهای دیگر خوانندگان پیشگام به دلیل حمایت‌های معنوی و مادی مناسبی که از سوی تهیه‌کنندگان انجام می‌گیرد همواره روی صحنه حضور دارند زیرا تهیه کنندگان تلاش می‌کنند با در نظر گرفتن تمام سلیقه‌ها کنسرت برگزار کنند اما در کشور ما نه تنها این موضوع اتفاق نمی‌افتد بلکه هر روز شاهد تبلیغات تحقیرآمیزی در حوزه موسیقی هستیم که اتفاقا به دل خیلی‌ها هم می‌نشیند. من هم خواننده‌ای نیستم که مایل باشم کارهایم از استاندارهایی که برای خودم دارم، پایین‌تر بیاید. مهر

کد مطلب: 104526
 
Share/Save/Bookmark