میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
درعوامیه چه می‌گذرد
غرب آسیا در حالی همچنان از اصلی‌ترین کانون‌های بحران جهانی است که از درون عربستان خبرهای...

غرب آسیا در حالی همچنان از اصلی‌ترین کانون‌های بحران جهانی است که از درون عربستان خبرهای قابل تاملی منتشر می‌شود. بر اساس گزارش‌های منتشره منطقه عوامیه در روزهای اخیر آماج حملات نیروهای آل‌سعود قرار گرفته‌اند. منطقه عواميه عربستان و محله مسوره كه يكي از مناطق تاريخي و شيعه‌نشين اين كشور است، به يورش سعودي‌ها متشنج شده است. اين منطقه كه در حوزه شهر استراتژيك قطيف قرار دارد، چندي است كه سعودي را به شدت عصباني و نگران كرده است. به همين دليل از همه امكانات نظامي‌براي كنترل و كشتار مردم اين حوزه استفاده مي‌كنند.
قطيف از جمله شهرهاي استان شرقي عربستان و نزديك به خليج‌فارس است كه به لحاظ ژئواكونوميك و ژئوكالچر بسيار مورد توجه است. خط لوله نفت تاب لاین که از ظهران می‌آید از این شهر می‌گذرد سپس به اردن، سوریه و لبنان می‌رسد. شهر قطیف در شمال بندر دمام و در جنوب باختری بندر مهم نفتی رأس تنوره قرار دارد. به هر حال اين منطقه بخش قابل توجهي از اقتصاد نفتي عربستان را تامين مي‌كند كه همه آن به جيب آل‌سعود مي‌رود و مردم همواره از آن محروم هستند. از طرفي نزديكي عواميه به خليج فارس و شيعيان بحرين، اين ترس را در آل‌سعود ايجاد كرده است كه تبديل به پيوندي سياسي عليه رياض شود.
سعودي‌ها به همين مناسبت طي سال‌هاي اخير كه بيداري اسلامي‌در منطقه شكل گرفته،‌ همواره و به هر بهانه‌اي اين منطقه را مورد حمله قرار داده‌اند نيروهاي نظامي‌و امنيتي عربستان با يورش به عواميه تعدادي را به شهادت رسانده‌اند. نکته دیگر آنکه سعودی در یمن و سوریه با شکست مواجه شده و اکنون با کشتار در عوامیه به دنبال انتقام‌گیری از مردم مسلمان این کشورها است. در اصل سعودی با کشتار در داخل به دنبال پنهان‌سازی شکست‌های بیرونی نیز می‌باشد. نکته مهم دیگر آنکه سعودی سعی دارد از شرایط موجود منطقه برای سرکوب اعتراض‌های مردمی بهره گیرد و وضعیت کنونی از جمله معطوف شدن منطقه به سفر ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را مولفه‌ای برای تحقق این مهم می‌داند.
مسئله اساسي اين است كه سعودي در‌آستانه سفر دونالد ترامپ به عربستان دست به چنين كاري مي‌زنند و از اين موضوع هيچ نگران نيستند كه مورد بازخواست قرار بگيرند زيرا رئيس‌جمهور امريكا به دو علت راهي عربستان مي‌شود. ابتدا تجارت و فروش تسليحات ۱۰۰ ميليارد دلاري كه در سال‌هاي آينده ميزان بي سابقه ۳۰۰ ميليارد دلار براي آن تعيين شده است. دومين عامل و دليل سفر ترامپ به عربستان نيز نزديك كردن رياض به تل‌آويو است تا مقدمات شناسايي رژيم صهيونيستي از سوي اين كشور و حتي برخي ديگر از كشورهايي كه مسلمانان در آن زندگي مي‌كنند فراهم شود. به هر تقدیر اقدامات سعودی در عوامیه نه از روی قدرت بلکه برگرفته از چالش‌ها و وضعیت بحرانی وی در عرصه داخلی و بیرونی است هر چند که در ظاهر تلاش دارد تا آن را نشانه قدرت خود نشان دهد.

کد مطلب: 99332
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark