میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
در صد و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه مطرح شد
بازداشت دو نفر در حادثه پلاسکو

سخنگوی قوه قضاییه در صد و هشتمین نشست خبری خود پاسخگوی سوالات نمایندگان رسانه‌ها بود و طی این نشست خبری از بازداشت دو نفر در حادثه پلاسکو خبر داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای در مورد تمدید مرخصی مهدی هاشمی که تا ۲۵ بهمن صورت گرفت و اینکه براساس ماده ۵۲۰ آیین کیفری محکومان می‌توانند در صورت رعایت ضوابط از امتیازات مختصری برخوردار شوند با توجه به اینکه این شائبه وجود دارد که مرخصی مهدی هاشمی به خاطر فرزند هاشمی بودن بوده است گفت: نه استثناء نیست که فقط مهدی هاشمی بیش از ۵ روز استفاده کرده باشد و به تشخیص دادستانی بوده و می‌تواند تمدید کند و به دلایلی که عنوان می‌کنند که محکوم علیه و خانواده آن، دادستان می‌تواند تصمیم بگیرد و به تشخیص قاضی و مشابهاتی نیز داشته است و به تشخیص دادستان مواردی هم که بیش از ۵ روز باشد.

تشکیل پرونده پلاسکو در دادستانی
اژه‌ای درخصوص حادثه پلاسکو و پرونده‌ای که بعد از آن ایجاد شد و اینکه در کدام مرجع قضایی قرار دارد و آیا مسئولان برای این پرونده احضار شده‌اند اظهار داشت: پرونده در دادسرای تهران تشکیل شده و حتما نظر دادستان و مدعی‌العموم است.
وی عنوان کرد: دو نفر در این خصوص بازداشت هستند یعنی اینکه اتهام متوجه آنها بوده است و درخصوص سایر علل که سبب شده این حادثه گسترش یافته و نیز منجر به فرو ریختن شود هیاتی مرکب از کارشناسان تشکیل شده تا ابعاد آن را بررسی کنند.
وی افزود: از لحاظ فنی و ساختمان آتش گرفتن و توسعه آتش و فرو ریختن و اینکه تجهیزات باشد یا بوده و اقدامات بعدی که منجر شود ضایعه کمتر باشد که باید این هیات گزارش بدهد و هنوز نداده و بعد معلوم می‌شود تا دادستان با چه کسانی برخورد کند که هنوز این هیات گزارش نداده است.

تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی اینگونه مدنظر ما نبود
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در جریان پرونده پلاسکو مسئولی اظهار شده است یا خیر،‌ گفت:‌ کسی به عنوان متهم احضار نشده اما ممکن است درخصوص تحقیق پیرامون مسائل، از افراد سؤالاتی پرسیده شده باشد.
خبرنگاری خطاب به اژه‌ای گفت:‌ نظر قوه قضاییه در مورد تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری چیست؟ که اژه‌ای در پاسخ گفت: تبصره به این شکل پیشنهاد قوه قضاییه نبوده، اما ما ملتزم به قانون هستیم. خبرنگار دیگری گفت: آیین‌نامه رسیدگی به دارایی مسئولان تصویب شده، این آیین‌نامه چه ساختار اجرایی دارد؟ که اژه‌ای گفت:‌ هنوز این آیین‌نامه نهایی نشده و به تصویب قوه قضاییه نرسیده است.
خبرنگاری درخصوص علت اختلاف بین دادستان با دادگاه، در مورد تعداد متهمین پرونده بانک سرمایه گفت:‌ این اختلاف نیست و ممکن است پرونده به دادگاه برود و دادگاه نظر بازپرس را نپذیرد. گاهی بازپرس بازداشت می‌نویسد اما پرونده به دادگاه می‌رود و دادگاه آن قرار را موجه تشخیص نمی‌دهد. یا اینکه در مواردی، قرار وثیقه‌ها سنگین است و گاهی هم ممکن است قرار منع تعقیب از سوی بازپرس صادر شود اما دادگاه نپذیرد، این یک مسئله متعارف است و اختلافی از این حیث وجود ندارد.

هنوز کسی در پرونده املاک شهرداری بازداشت نشده است
در ادامه سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در مورد پرونده شهرداری که گفته شده آپارتمان‌های متعدد یا ویلا به افراد داده و یا با ثمن‌ اندک فروخته شده و به گفته دادستان تهران عده‌ای احضار شدند و عده‌ای نیز تحت تعقیب هستند.اکنون سرنوشت این پرونده به کجا رسیده و آیا پرونده بازداشتی داشته است یا خیر؟ گفت: در این پرونده تاکنون کسی بازداشت نشده است اما بیش از ۱۸۴ نفر از نوع تعقیب اظهار شده‌اند اما احضار آنها به معنای اتهام نیست. در این پرونده چند وجه وجود دارد که باید رسیدگی شود

پرونده بابک زنجانی در حال اجرا است
اژه‌ای گفت‌: پرونده بابک زنجانی در حال اجرا است این پرونده چند شکل دارد جلسات متعددی با محکوم علیه و افراد دیگر در جهت شناسایی اموال و چگونگی وصول طلبه شرکت به نفت مطرح بوده است. وی گفت: در پرونده بانک زنجانی سه موضوع وجود دارد که نیاز به حضور متهم است. یک شناسایی اموال که روند پرونده به وکیل یا خود محکوم‌علیه ارسال می‌شود و به اعتراضات آنها نیز توجه خواهد شد همچنین در این پرونده در حالی بررسی است که آیا وجوه نقدی در خارج از کشور وجود دارد یا خیر که هنوز به این موضوع نرسیده‌ایم که وجوه نقدی در خارج وجود داشته باشد. اخیرا وزارت اطلاعات در این پرونده ورود بیشتری کرده و نسبت به متهم جدید کار بیشتری در حال انجام است.
اژه‌ای گفت: در پرونده بابک زنجانی حکم دو متهم نقض شد و متهم جدید نیز شناسایی شد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: اگر در پرونده بابک زنجانی منظور اجرای کل حکم است که عملی شده اما اگر منظور سلب حیات محکوم‌علیه است که چنین موضوعی تا آخر امسال اتفاق نخواهد افتاد و کسانی که چنین موضوعی را مطرح کرده‌اند یا اطلاع نداشته یا با انگیزه قبلی این موضوع را اعلام کردند.

دستگیری ۸ نفر در پرونده باند تروریستی
وی درخصوص آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی گفت:‌ متأسفانه حضور ذهن ندارم و در هفته‌های اخیر در این خصوص نپرسیدم که پرونده به دادگاه رفت و اطلاعی ندارم.
وی درخصوص پرونده باند تروریستی که اخیراً دستگیر شده‌اند و آیا به قوه قضاییه عودت داده شده است،‌ عنوان کرد:‌ رسیدگی به این پرونده تازه شروع شده و بله دستگیری افراد با حکم قاضی بوده و حدود ۸ نفر در استان البرز دستگیر شدند و تعدادی از سایر استان‌ها و اصل پرونده در استان البرز بوده است و فعلاً در تحقیقات مقدماتی است و باید منتظر بمانیم.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: این افراد دستگیر شده‌اند و ادامه دارد و ممکن است تعداد بازداشتی‌ها بیشتر باشد و باید ببینیم که با تحقیقات چگونه ادامه پیدا می‌کند. وی درخصوص اینکه آیا افراد خارجی در این موضوع وجود دارد گفت: من اطلاعاتی نگرفته‌ام که آیا این‌ها همه تبعه ایران هستند یا خیر.

در پرونده ثامن‌الحجج تلاش شد ضعیف‌ترها سریع‌تر به پولشان برسند
محسنی اژه‌ای درخصوص آخرین وضعیت پرونده ثامن‌الحجج گفت: پرونده هنوز به دادگاه نرفته و در مرحله دادسرا است. وی افزود: چند میلیون نفر سپرده‌گذار بوده‌اند براساس تصمیم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مقرر شد اینها به نحوی مدیریت شود که اولا همه به پول خود برسند ثانیا افراد ضعیف تر زودتر به پول خود برسند که ٩٨ درصد افراد ضعیف به پول خود رسیدند بقیه که سپرده سنگین داشتند مکانیزم دیگری در نظر گرفته شده است. 

قوه قضاییه نمی‌تواند برای کولبرها کاری انجام دهد
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد برنامه قوه قضاییه برای کولبرها گفت: دستگاه قضایی نمی‌تواند برای این افراد کاری کند. وی افزود: اگر صرفا با این افراد برخورد شود که کار به جایی نمی‌رسد سود اصلی را قاچاقچیان می‌برند، دولت باید با ایجاد شغل ابزار قاچاقچیان را جمع کند.
خبرنگار دیگری گفت ساختمان‌های دیگری هم مثل پلاسکو هستند که ایمنی لازم را ندارند قوه قضاییه چه مسئولیتی دارد گفت: قوه قضاییه به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند به دستگاه‌های مسئول هشدار دهد اما مسئول اصلی شهرداری و وزارت کار است اگر نیاز به کمک قوه قضاییه داشته باشند ما ورود می‌کنیم. جزو وظایف قوه قضاییه تا این حد نیست.
محسنی اژه‌ای درخصوص آخرین وضعیت پرونده «ر.د» یکی از بدهکاران بانکی که از سوی اطلاعات سپاه دستگیر شده است،‌ گفت: این فرد هنوز در بازداشت به سر می‌برد. وی افزود:‌ رسیدگی به این پرونده ادامه دارد اما هنوز هیچ قراری همچون قرار تأمین یا مجرمیت برای این فرد صادر نشده است.
وی همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آخرین وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان در چه مرحله‌ای است، گفت: این پرونده در مرحله دادسراست و هنوز به دادگاه نرفته است. وی افزود: این پرونده ۴ بازداشتی دارد که تعدادی از آنها با قرار آزاد هستند و پرونده در حال تحقیقات است اما هنوز کیفرخواست داده نشده و قرار مجرمیت برای کسی صادر نشده است.

برخی وزارتخانه‌ها درباره حقوق‌های نجومی اعتراضاتی داشتند
سخنگوی قوه قضاییه در مورد وضعیت پرونده‌های حقوق‌های نجومی گفت: این پرونده‌ها در حال بررسی است. وی افزود: بعضی وزارتخانه‌ها در مورد ادعاهای بازرسی کل کشور حرف داشتند، ما هم در پاسخ به آنها اعلام کردیم که ما نمی‌گوییم که همه شما مجرم هستید.
اژه‌ای گفت: ما به این افراد گفتیم شما می‌توانید در مورد اعتراضات خود توضیح دهید و اگر توجیه دارید بیان کنید.
وی درخصوص شکایت رئیس دولت اصلاحات از سردار نقدی اظهار داشت: چیز جدیدی مطلع نشدم و شکایت آمده است و ثبت شده و به طور طبیعی در مرحله دادسرایی است.
وی درخصوص پارتی‌های شبانه و نسبت برخی کارکنان سفارتخانه‌ها با آن گفت:‌ همه ما حکومت و قوه قضاییه موظف هستیم با همه مظاهر فسا و فحشا برخورد کنیم.

کد مطلب: 98522
 
Share/Save/Bookmark