میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۲
 
 
ذخیره نظام کیست؟ امانت‌دار یا سرمایه‌دار
ذخیره نظام کیست؟ امانت‌دار یا سرمایه‌دار
 

اظهارات نوبخت سخنگوی دولت در تمجید از امانت‌داری صفدر حسینی رئیس معزول و نجومی صندوق توسعه ملی جای تعجب و تاسف را داشت.
سه‌شنبه محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در جلسه معارفه رئیس جدید صندوق توسعه ملی، از صفدر حسینی رئیس سابق این صندوق به عنوان یکی از ذخایر نظام وامانتدار کشور نام برد، و گفت: "گذشته از ارادت شخصی بنده به دکتر حسینی، سایر اعضای هیأت عامل سابق صندوق توسعه ملی نیز از بزرگان اقتصاد کشور هستند و الحق در دوران مسئولیت خود امانتداران بزرگی برای کشور بودند."
این در حالی است که صفدر حسینی به دنبال افشای حقوق نجومی ۵۷ میلیون تومانی به همراه دیگر اعضای هیات عامل این صندوق، در تاریخ ۱۲ تیرماه سال‌جاری با استعفای اجباری از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند.
صفدر حسینی طبق اسناد و مدارک موجود، از فروردین تا اسفند سال ۹۴ به‌طور میانگین، ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت حقوق آن هم فقط از این صندوق دریافت کرده است؛ به‌ عبارت دیگر حسینی در سال گذشته جمعاً حدود ۶۸۶ میلیون تومان بابت حقوق از صندوق توسعه ملی گرفته است، جالب اینکه رئیس صندوق توسعه ملی ۳۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات وام آن هم با نرخ سود چهار درصد دریافت کرده است. کمک‌‌هزینه ورزش، خرید کتاب و اوقات فراغت فرزندانش نیز در فیش حقوقی وی لحاظ می‌شد."

مردم چه می‌گویند؟
در حالی نوبخت از صفدر حسینی به عنوان ذخیره نظام نام می‌برد، مردم معتقدند این ظلمی مشهود و بارز در حق بسیاری از مردم کشور است؟ این سوال پیش می‌آید که در حالی که برخی مردم به نان شب خود محتاج هستند چطور فردی که به طور میانگین ماهی ۵۷ میلیون تومان حقوق می‌گرفته است امانتدار نظام معرفی می‌شود.
مردم می‌گویند اگر این افراد امانتدار هستند یا تعریف امانتداری را درست نمی‌دانند و یا اینکه دیگران که امانت‌دار نیستند چه می‌کنند؟ مردم سوال می‌کنند چطور این افراد در دولتی ماهی ۵۷ میلیون تومان می‌گرفتند که این دولت از دادن یارانه ۴۵ هزار تومانی افراد عزا می‌گرفت.
بهتر است مسئولان طوری حرف نزنند که مردم مجبور به واکنش شوند باید حرمت این مردم را نگه داشت و مردم را اینگونه ریشخند نکرد. مردم این نوع اظهارات را دهن‌کجی به خود و نظام دانسته و بر این باورند که این سخنان تنها اعتماد آنها را به دولت خدشه‌دار می‌کند.
حمایت از افرادی که بر خلاف قانون عمل می‌کنند حمایت از متخلف است که این حرکت در شان دولت مردمی نیست. به نظر مردم اینگونه افراد امانت‌خوار نظام و سرمایه‌دار نظام هستند نه امانت‌دار و سرمایه نظام.
بهتر است سخنگوی دولت خود را به جای یکی از بازنشستگان یا کارگران روز مزد کشور می‌گذاشت و در آن زمان از ذخایر نظام سخن می‌گفت.
در عین حال مردم می‌پرسند؟ براستی اگر صفدر حسینی ذخیره و امانتدار کشور بود پس چرا او را از ریاست صندوق توسعه ملی برداشتید؟

ذخایر نظام چه کسانی هستند؟
بهتر است به ذخایر نظام به چشم امیرالمومنین علی‌(ع) نگریست و نه با معیار دوستی‌ها و رفاقت‌ها. مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که مسئولین در رفتار و گفتار باید به به ضدیت و مقابله با اشرافی‌گری بپردازند.
تحسين سيدصفدر حسيني و اعضاي هيئت عامل صندوق توسعه ملي از سوي سخنگوي دولت در حالي است که اين افراد به دليل دريافت‌هاي نجومي و غيرمتعارف مجبور به استعفا و کناره‌گيري از مسئوليت شدند. موضوعي که با واکنش قاطع رهبر معظم انقلاب مواجه شد و معظم‌له در خطبه‌هاي عيد فطر امسال با تأکيد بر اينکه چنين برداشت‌هاي نامشروعي از بيت‌المال، گناه و خيانت به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است، افزودند: در اين موضوع، در گذشته، قطعاً کوتاهي‌ها و غفلت‌هايي شده است که بايد جبران شود اما مسئولان بايد موضوع حقوق‌هاي نامشروع را به طور جدي پيگيري کنند و اينگونه نباشد که سر و صدايي به پا و بعد هم قضيه به فراموشي سپرده شود. رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: در اين موضوع، بايد دريافت‌هاي نامشروع بازگردانده شود و افرادي که مرتکب بي‌قانوني شده‌اند، مجازات و افرادي هم که از قانون سوءاستفاده کرده‌اند، برکنار شوند، زيرا آنان لياقت حضور در مراکز و مسئوليت‌ها را ندارند.
درحقیقت ذخایر نظام مردم خوب و انقلابی ایرانند. باید همانطور که مسئولان اجرایی به فکر حفظ شخصیتهای مورد نظر خود هستند به فکر ذخیره اصلی نظام که مردمند باشند.
مردم چهره‌هایی چون سردار سلیمانی را ذخیره نظام خود می‌دانند، شهدا، ایثار گران و جانبازانی که با نثار جان، جوانی، سلامتی و همه هستی خود به پاسداری از میهن اسلامی پرداختند ذخیره نظام می‌دانند و نه افرادی چون صفدر حسینی که راه را از بیراه نمی‌شناسد. لفظ امانت‌دار بزرگ چنین فردی اغراق‌آمیز است چراکه چطور فردی خود را دلسوز نظام می‌داند حاضر است در مقابل مردمی که در نان شب خود مانده‌اند این مقدار حقوق را بگیرد؟
در نهایت اگر فردی با حقوق ۵۷ میلیونی محکوم شد باید مشخص شود با چراغ سبز چه کسانی چنین حقوقی دریافت کرده و چند نفر دیگر مانند او در دولت فعالیت می‌کنند. نباید به غارتگر بیت‌المال هم توهین کرد اما اینکه وی را ذخیره نظام بنامیم هم اشتباه است. نظام به اینگونه ذخیره‌ها نیاز ندارد.

کد مطلب: 96542
 
Share/Save/Bookmark