میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر غربی
گلوله‌های اسرائیل استخوان‌های فلسطینی‌ها را پودر می‌کند

جنایتی دیگر در حال رقم خوردن است و نهادهای مدهی حقوق بشر همچنان راه سکوت در پیش گرفته‌اند چنانکه سازمان پزشکان بدون مرز در همایشی در لبنان اعلام کرد،‌ تیم پزشکی مستقر این سازمان در غزه با مواردی روبه‌رو شده که گلوله‌های ارتش اسرائیل، استخوان مشارکت کنندگان در "راهپیمایی بازگشت" را پودر کرده است.
همایش سازمان پزشکان بدون مرز درباره اوضاع انسانی و پزشکی غزه در بیروت پس از گذشت چهار ماه از آغاز راهپیمایی بازگشت برگزار شد. در این همایش در بخشی تحت عنوان "جایی که استخوان پودر می‌شود"، صحنه‌های مربوط به این مساله در غزه به نمایش گذاشته شد.
جیهان بسیسو، مدیر اجرایی منطقه‌ای دفتر پزشکان بدون مرز در لبنان گفت: عنوان "جایی که استخوان پودر می‌شود" شعار دقیقی است که جراح معالج زخمی‌های فلسطینی در هفته‌های نخستین راهپیمایی بازگشت آن را مطرح کرد. طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین، از آغاز این راهپیمایی ارتش اشغالگر بیش از ۱۵۰ فلسطینی در غزه را شهید و بیش از ۱۵ هزار تن دیگر را زخمی کرده است.
در این همایش بسیسو در سخنرانی خود گفت: تعداد زخمی‌هایی که طی دو ماه پس از آغاز راهپیمایی بازگشت توسط این سازمان درمان شده‌اند، بیش از زخمی‌هایی هستند که در جنگ اسرائیل علیه غزه در سال ۲۰۱۴ درمان شدند، در آن زمان تعداد زخمی‌ها ۱۷۰۰ تن بود. وی گفت: مطب‌های این سازمان در فلسطین با تعداد زیادی از زخمی‌ها مواجه شده و تیم پزشکی این سازمان مواردی را دیده که در آن استخوان کاملا پودر شده است.
سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید: در بسیاری از مواردی که به تیم پزشکی این سازمان در غزه مراجعه شده، گلوله‌های ارتش اسرائیل به استخوان آنها اصابت کرده و شکستگی‌های متعددی را برجای گذاشته است و این بدین معنی است که استخوان کاملا از بین رفته است. بسیسو در ادامه گفت: تعدادی از زخمی‌هایی که این سازمان به درمان آنها می‌پردازد کودکان زیر ۱۸ سال هستند. وی تاکید کرد: محاصره بیش از ۱۲ ساله غزه توسط اسرائیل موجب شده این منطقه به بزرگترین زندان تبدیل شود. این مقام مسؤول ادامه داد: عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، اوضاع پزشکی و انسانی غزه را تحت الشعاع قرار داده و بیمارستان‌ها با قطعی دائم برق، کمبود آب شرب و تجهیزات اساسی پزشکی مواجه هستند و همه این مشکلات توان تیم‌های پزشکی این سازمان را کم کرده است.

کد مطلب: 105426
 
Share/Save/Bookmark