میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۷
 
 
روحانی در جلسه هیئت دولت:
مجلس در ایران قدرتمند است
باید پای صندوق‌های رأی بیاییم
مجلس در ایران قدرتمند است
 

رئیس جمهور با بیان اینکه نشانه مقاومت ما دوم اسفند است، گفت: اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم و به پیروزی برسیم، باید دوم اسفند پای صندوق آرا بیاییم.
حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به حوادث آبان ماه و حضور مردم در خیابان‌ها برای پاسخ به توطئه استکبار، افزود: مردم ما در برابر حوادثی که دشمن می‌خواست از آن سو استفاده کند به صحنه آمدند. این حرکت عظیم از زنجان و تبریز آغاز شد و در دیگر استان‌های کشور، مردم به صحنه آمدند و آن یکپارچگی، وحدت و اهمیت امنیت ملی را ساختند.
وی ادامه داد: در کنار مسئله حضور مردم در آبان ماه امسال ما مسئله شهادت سردار عزیزمان حاج قاسم سلیمانی بود که حضور مردم در این صحنه یک کار اعجاب آور بود و همه دنیا را به شگفتی واداشتند. هیچکس فکر نمی‌کرد بین نیروهای مسلح و مردم این همه ارتباط نزدیک وجود داشته باشد.
روحانی اظهار داشت: حضور مردم در مراسم تشییع شهدای مقاومت در عراق و سراسر ایران که نماد آن خوزستان، مشهد، قم و کرمان بود نشان دهنده پاسداشت زحمات شهید سلیمانی بود. این حرکت عظیم، وفاداری مردم ما را نشان می‌دهد و نشان داد مردم ما مردمی شکرگزار و قدرشناس هستند. کجای دنیا سراغ دارید که برای یک سرباز فداکار وطن مردم این چنین به صحنه بیایند؟ به نظر من روزهای تاریخی ماندگاری در تاریخ ایران اسلامی ایران ما شد.
روحانی با بیان اینکه انتخابات مجلس اتفاق بسیار مهمی است، افزود: مجلس شورای اسلامی قوانین را بررسی و آن‌ها را تصویب می‌کند. لوایح مجلس به دولت فرستاده می‌شود و به وزرا در آنجا رأی داده می‌شود و آنها نوعی نظارت بر دستگاه‌های اجرایی دارند و تحقیق و تفحص بر عهده آنهاست. همچنین استیضاح و سوال برعهده نمایندگان است. اصولاً مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار قدرتمند است.
وی افزود: البته اختیارات مجلس در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران مجلس جایگاه عظیمی دارد که این نیز به دلیل نظر امام (ره) است. امام از ابتدا به مجلس یک عنایت خاص داشت. ایشان روابط خاصی با مرحوم مدرس داشتند و گاهی در جلسات مجلس شورای ملی آن زمان حضور پیدا می‌کردند.
روحانی در عین حال تصریح کرد: آمریکا علی رغم همه کارهایی که انجام داده است در برابر «برجام» ناتوان است. روحانی اضافه کرد: اینکه آمریکا در شورای حکام تمام تلاش خود را علیه ما انجام می‌دهد و به نتیجه نمی‌رسد، نشان دهنده زنده بودن توافق است.
وی گفت: این موضوع که از حالا برای چند ماه دیگر ترسیده‌اند، نشان می‌دهد توافق هسته‌ای زنده است. اینکه آمریکا نتوانست بعد از خروج از برجام، در سازمان ملل، شورای امنیت و مجمع عمومی کاری کند و از لحاظ سیاسی و حقوقی شکست خورد، نشانه این است که ملت ایران می‌تواند؛ ما می‌توانیم آمریکا را از غلط خود پشیمان کنیم. یکبار این کار را کردیم و آنها را پای میز مذاکره کشانیدم و قراردادی را که دوست نداشتند در نهایت امضا کردند.
وی تاکید کرد: اینکه آمریکا در طول یک‌سال گذشته ده‌ها بار پیغام برای ما ارسالی می‌کند و خواستار مذاکره با ما است، نشان‌دهنده پیروزی ما است. در چند روزی که در نیویورک بودم، پنج الی شش پیام برای مذاکره آمد. اگر ما شکست خوردیم، اگر آمریکا ادعا دارد انقلاب نمی‌ماند و تاب نمی‌آورد، چرا اصرار به مذاکره دارد.
رئیس جمهور گفت: به قول شما که ما تا دو ماه دیگر نخواهیم بود، پس چرا التماس می‌کنید. چرا همه رهبران دنیا را وابسته می‌کنید.
وی اظهار داشت: وحدت، اتحاد و تولید ما نشان‌دهنده این است که ما شعار نمی‌دهیم. آمار تولید محصولات کشاورزی و صنعتی نشان می‌دهد که ما پیشرفت کرده‌ایم. در بحث خودرو که همه مردم با آن مشکل دارند، نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۱۰۰ و ۱۴۰ درصدی بوده‌ایم.
روحانی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم و به پیروزی برسیم، نشانه مقاومت ما دوم اسفند است، تاکید کرد: دوم اسفند باید پای صندوق آرا بیاییم.
وی تصریح کرد: نمی‌شود گفت در تهران با وجود این همه کاندیدایی که وجود دارد، من یک نفر را هم برای رأی دادن پیدا نکرده‌ام آن طوری که با ذوق و سلیقه من بخواند، کسی وجود ندارد.
روحانی با بیان اینکه دولت و مجلس یک راه پیش‌رو دارند و مردم از آنها یک چیز می‌خواهند، گفت: مردم می‌خواهند دولت و مجلس با هم مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست خارجی، تجارت خارجی و معضلات بانکی را حل کنند. آنچه مردم از ما می‌خواهند هم‌افزایی و همراهی است تا در کنار یکدیگر بتوانیم مشکلات را از پیش‌رو برداریم و ما می‌توانیم با وحدت و اتحاد، این مشکلات را مرتفع کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط فعلی کشور آمریکا، اظهار داشت: آنها شبانه آمدند و یک فرمانده بزرگ ما را بزدلانه ترور کردند. پاسخ مردم و نمایندگان آنها به این اقدام دولت آمریکا چه بود؟ مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، هر دو اختیارات رئیس‌جمهور را در زمینه جنگ با ایران محدود کردند. این اقدام آنها به چه دلیل بود؟ به دلیل ترور شهید سلیمانی بود که آنها این اختیارات را محدود کردند.
رئیس‌جمهور خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: دیروز شما با واسطه این کشور و آن کشور با شهید سلیمانی صحبت می‌کردید و می‌توانستید بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه را حل کنید اما امروز به جای شهید سلیمانی باید با ۲۰ نفر صحبت کنید که کار شما سخت و امنیت شما کمتر شد و سربازان شما ترس و وحشت بیشتری دارند.
روحانی بیان کرد: راه آمریکا نسبت به ایران و منطقه، غلط است و امروز نمایندگان مجلس آمریکا و سناتورها، این موضوع را به زبان بیان می‌کنند. بنابراین ما باید با ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا به پیروزی برسیم و بدانیم روز دوم اسفند، حضور در پای صندوق رأی و صف‌های پرشور، آمریکا را عصبانی و ناراحت می‌کند و عدم حضور ما موجب خوشحالی آمریکاست. 

کد مطلب: 112897
 
Share/Save/Bookmark