میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
جدیدترین آمار از جنایات ائتلاف آمریکایی - عربستانی در یمن آشکار ساخت
۹۲ هزار کشته نتیجه توهش سعودی
۹۲ هزار کشته نتیجه توهش سعودی
 

جنایات ائتلاف آمریکایی - سعودی علیه مردم یمن در حالی ادامه دارد که یک مرکز اطلاعاتی که به بررسی تبعات خشونت‌ها می‌پردازد، تعداد کشته شده‌های جنگ یمن را بیش از ۹۱ هزار نفر اعلام کرد.
پروژه اطلاعات مکانی و رخدادهای درگیری‌های مسلحانه (ACLED) در برآورد جدید خود که پس از تکمیل گزارش نخستین ماه‌های جنگ در سال ۲۰۱۵ [۱۳۹۴] ارائه کرد، اعلام کرد تاکنون در جنگ یمن دست کم ۹۱ هزار و ۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند. این موسسه اعلام کرد که جنگ تحت رهبری ائتلاف متجاوز سعودی با انصار الله يمن عامل کشته شدن بیش از هشت هزار نفر از حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفری است که در نتیجه حمله مستقیم به غیرنظامیان جان باخته‌اند.
این موسسه افزود: امسال ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر در یمن کشته شده اند. این رقم در سال ۲۰۱۸، ۳۰ هزار و ۸۰۰ نفر بوده است که بالاترین رقم تلفات تاکنون محسوب می‌شود. این رقم شامل افرادی که بر اثر فجایع انسانی ناشی از جنگ، به ویژه قحطی، جان باخته اند، نمی‌شود.
لازم به ذکر است رژیم سعودی در ادامه نقض توافق استکهلم، بار دیگر شهر الحدیده را هدف حملات خود قرار داد. رژیم سعودی بار دیگر حملات جدیدی را علیه شهر الحدیده ترتیب داده است. طبق اعلام رسانه‌های عربی، رژیم سعودی مناطق مختلف الحدیده را هدف حملات موشکی قرار داده است. پیشتر سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرده بود که سعودی‌ها تاکنون هزاران بار آتش‌بس الحدیده را نقض کرده‌اند. از سوی دیگر نظامیان ارتش یمن طی عملیاتی در شهر مرزی «عسیر» شماری از عناصر مزدور سعودی را به هلاکت رساندند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع مزدوران سعودی در عسیر را هدف قرار دادند.
در این میان چهار سال پس از آغاز جنگ تحمیلی ائتلاف سعودی علیه یمن، میزان مشارکت دولت انگلیس در کشتار مردم یمن به دست سعودی‌ها علی‌رغم تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم تسلیحاتی ائتلاف، بیش از پیش آشکار شده است.
دولت انگلیس پیشتر هر نوع مشارکت در جنگ سعودی-اماراتی علیه یمن را تکذیب کرده بود، اما روزنامه گاردین در گزارشی مفصل، موارد متعدد مشارکت لندن در این جنگ را روایت کرده است. طبق گزارش گاردین، انگلیس نه تنها بمب‌هایی را که بر سر یمنی‌ها ریخته می‌شود، تامین کرده و می‌کند، بلکه خدمه و مستشاران نظامی که سبب تداوم جنگ شده‌اند، نیز در اختیار ائتلاف سعودی قرار داده است.
«گاردین» در این گزارش مفصل به بررسی نقش تسلیحات و تجهیزات نظامی بریتانیایی در جنگ یمن پرداخته و نوشت: «سلاح‌های انگلیس بیشترین سهم را در کشتار (یمنی‌ها) دارد. یمن روزانه با بمب‌های انگلیسی که از جنگنده‌های انگلیسی و توسط خلبان‌های تحت آموزش انگلیس ریخته می‌شود، هدف حمله قرار می‌گیرد».
گاردین با بیان اینکه عربستان سعودی بخش‌های حیاتی جنگ علیه یمن را به پیمانکاران آمریکایی و بریتانیایی سپرده است، توضیح می‌دهد: «دولت بریتانیا خدمه نیروی هوایی سلطنتی را در عربستان مستقر کرده تا ضمن فعالیت در پوشش مهندس، خلبانان این کشور را آموزش دهند. شرکت "بی.اِی.ای سیستمز" به‌عنوان بزرگترین کمپیانی تسلیحاتی بریتانیا اما نقش گسترده‌تری در این جنگ ایفا کرده است. دولت انگلیس تامین تسلیحات، نگهداری و اقدامات مهندسی در عربستان سعودی را به این کمپانی سپرده است».
جنگ تحمیلی رژیم سعودی علیه یمن از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شده و هنوز ادامه دارد. این جنگ که با حمایت سیاسی، تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات عربی متحده (و برخی کشورهای دیگر مانند سودان) در قالب «ائتلاف عربی»‌ و به رهبری رژیم سعودی آغاز شد، تاکنون چند هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.
«جان دِوِرِل» عضو پیشین وزارت دفاع و وابسته نظامی بریتانیا در عربستان سعودی و یمن در این باره توضیح می‌دهد: «سران سعودی مطلقا به بی.اِی.ای سیستمز وابسته هستند. آنها نمی‌توانستند بدون ما (جنگ علیه یمن را) آغاز کنند».
در ادامه گزارش گاردین آمده است: «بمب‌های بریتانیایی که روی سر یمن ریخته می‌شود، در سه شهر (بریتانیا) تولید می‌شود. گلنروث در اسکاتلند، هارلو و استونج در جنوب شرقی انگلیس. شرکت‌های بائه سیستمز و شعبه انگلیسی ریتیون از طرف دولت بریتانیا مامور شده‌اند تا بمب‌های "پِیووی" (هر قطعه به ارزش ۲۲ هزار پوند)، "بریمستون" (به ارزش ۱۰۵ هزار پوند) و موشک‌های کروز "استورم شَدو" (به ارزش ۷۹۰ هزار پوند)‌برای نیروی هوایی مملکت سعودی تولید کنند. کمپانی بی.اِی.ای سیستمز همچنین جنگنده‌هایی را که این بمب‌ها را بر سر مردم یمن می‌ریزند، در پایگاهی واقع در روستای "وارتون" در لنکشایر انگلیس مونتاژ می‌کنند».

کد مطلب: 109495
 
Share/Save/Bookmark
 


دوست
۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۱۱:۱۹:۴۲
کلمه توهش با هاء غلط املایی دارد و با حاء درست است=توحش