میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
هراس بزرگان اروپا از قدرت‌یابی راستگرایان

همزمان با رسوایی سیاسی در اتریش، صدراعظم آلمان با اشاره به گسترش دیدگاه‌های افراطی در اتحادیه اروپا از سیاستمداران اروپایی خواست که در برابر این جریان بایستند. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت که سیاستمداران اروپایی باید قاطعانه دربرابر پوپولیسم بایستند. وی در جریان سخنرانی در شهر «زاگرب» گفت: «ما با جریاناتی مواجه هستیم... که می‌خواهند ارزش‌های ما در اروپا را نابود کنند و باید قاطعانه در برابر آنها بایستیم. (اتحادیه) اروپا پروژه‌ای بر مبنای صلح، آزادی و موفقیت است. ملی‌گرایی دشمن پروژه اروپایی است.» موضع‌گیری مرکل در شرایطی است که شنبه شب یک روز پس از آنکه انتشار ویدئویی از زد و بند مالی «هاینتس کریستین اشتراخه» معاون صدراعظم اتریش به استعفای این سیاستمدار راستگرا منجر شد، «سباستین کورتس» صدر اعظم اتریش با اعلام فروپاشی کابینه ائتلافی، از رئیس‌جمهور این کشور خواست «هرچه زودتر» انتخابات پیش از موعد برگزار کند. «آنگرت کرامپ- کارن‌باوئر» رئیس حزب دموکرات‌مسیحی آلمان که از گزینه‌های صدراعظمی آلمان است هم به تحولات اخیر در اتریش واکنش نشان داد و گفت که این رسوایی نشان داد که پوپولیسم راست‌گرای افراطی در اروپا شکل گرفته است تا منافع کشورهایشان را در جهت منافع خودشان بفروشد. وی گفت: «به این افراد نباید اجازه داده شود که در اروپا مسئولیت داشته باشند.»
از سوی دیگر «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در پی رسوایی اخیر در اتریش، به شدت از «سباستین کورتس» صدراعظم این کشور که با راست‌گرایان افراطی تشکیل ائتلاف داده است، انتقاد کرد. ماس در این مورد به نشریه آلمانی «بیلدام‌زونتاگ» گفت: «راست‌گرایان پوپولیست، دشمن آزادی هستند همکاری با آنها، اقدامی غیرمسئولانه است.»
از سوی دیگر «ماتئو سالوینی» معاون نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد اگر اتحاد جدید جناح راست در انتخابات آتی اتحادیه اروپا قدرت را به دست گیرد ممکن است موضع این اتحادیه در خصوص تحریم‌های روسیه تغییر کند. سالوینی در گفتگو با اسپوتنیک گفت: «همه مردم خوب» بر سر این مسئله که باید تحریم‌ها لغو شود، توافق دارند. معاون نخست‌وزیر ایتالیا پس از حضور در اجتماع بزرگی که در میلان از نمایندگان و سران ۱۱ حزب راست اروپایی تشکیل شده بود، افزود: «من همچنان بر این باور هستم که ما به تحریم‌ها نیازی نداریم. موضوع حذف آن‌ها همه مردم خوب را با هم متحد می‌کند». او در ادامه تاکید کرد محدودیت‌های اقتصادی «سبب خسارت می‌شود و مشکلی را حل نمی‌کند. ابزاری که کار نمی‌کند باید حذف شود». پیش از انتخابات پارلمان اروپا در تاریخ ۲۳ تا ۲۹ مه، سالوینی اجتماع بزرگی را در میلان برگزار کرد. او در این اجتماع خطاب به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت «ما نمی‌خواهیم کسانی را تحمل کنیم که در تمامی این سال‌ها اروپا را ویران کرده‌اند».

کد مطلب: 108991
 
Share/Save/Bookmark