میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
۱۳ کشور آمریکای لاتین با مداخله نظامی در ونزوئلا مخالفت کردند
چرخش «لیما» به جمع حامیان مادورو
چرخش «لیما» به جمع حامیان مادورو
 

گروه لیما (کانادا و ۱۳ کشور آمریکای لاتین) که درپیش از این از گوایدو حمایت کرده در چرخشی آشکار در مواضعش، مخالفت خود را با مداخله نظامی در ونزوئلا اعلام کردند.
در ادامه رویکرد جهانی به حمایت از مادورو و مخالفت با آمریکا، «نستور پوپولیزیو» وزیر امور خارجه پرو از مخالفت کانادا و گروه لیما با گزینه مداخله نظامی در ونزوئلا خبر داد. این در حالی است که گروه لیما پیشتر از «خوان گوایدو» رهبر کودتاچیان ونزوئلا که خود را رئیس‌جمهوری این کشور خوانده حمایت کرده بودند. این موضع گروه لیما پس از انتشار خبرهایی در مورد احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا اعلام می‌شود. در همین حال «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌گوید که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دولت کلمبیا دستور داده است او را ترور کنند.
مادورو با بیان این مساله اما تاکید کرد که از نظر مسائل حفاظتی کاملا در امنیت است و تلاشهای این جنایتکاران به جایی نخواهد رسید. دولت کلمبیا بعد از دولت آمریکا از جمله اولین کشورهایی بود که «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت شناخت. کلمبیا از همسایگان ونزوئلا و دارای مرزهای مشترک با این کشور است و این مساله اهمیت حیاتی در زمینه هرگونه اقدام احتمالی علیه مادورو دارد. اخیرا رسانه‌های آمریکایی از خروج مخفیانه گوایدو از مرزهای کلمبیا و سفر وی به بوگوتا و واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقامات آمریکا و کلمبیا خبر داده بودند.
در نشست خبری دوشنبه شب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای اعلام تحریم‌های تازه اقتصادی علیه کاراکاس برگزار شد، عکسی از دفترچه یادداشت وی منتشر شد که روی آن نوشته شده بود اعزام ۵ هزار نظامی به کلمبیا. این موضوع، گمانه زنیها درباره همکاری‌های بسیار نزدیک دولت بوگوتا با واشنگتن برای سرنگونی نیکلاس مادورو را افزایش داده است. انتشار این عکس موجب شد تا شایعه‌ای مبنی بر احتمال اعزام قریب‌الوقوع نظامیان آمریکایی به کلمبیا که با ونزوئلا هم‌مرز است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. مادورو که با خبرگزاری روسی اسپوتنیک مصاحبه می‌کرد همچنین از آمادگی برای مذاکره با مخالفان با میانجیگری و حضور ناظران بین‌المللی خبر داد.
مردم ونزوئلا در حمایت از مادورو رئیس‌جمهور منتخب در شهر‌های مختلف تظاهرات کردند که اين پاسخي به نقشه‌ها و توطئه‌های آمريکاست. مردم ونزوئلا که با استقلال اقتصادی و سیاسی از طریق انقلاب بولیواری به رهبری هوگو چاوز رهبر فقید این کشور آشنا شده‌اند؛ معتقدند مادورو حامی اصول انقلاب است و نیز حافظ دستاوردهای ملی است.
در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه چین با انتقاد از اقدامات اخیر آمریکا علیه ونزوئلا اعلام کرد: همچنان مادورو را به رسمیت می‌شناسند. گنگ شوآنگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری خود گفت: چین به صورت کامل به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر پای بند است و باور دارد مسائل ونزوئلا باید به وسیله مردم این کشور انتخاب و تصمیم‌گیری شوند.
در حالی که شواهد نشان از تشدید تلاش‌های آمریکا برای فشار آوردن به دولت مادورو و تقویت مخالفان وی دارد، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: ما با اعمال تحریم‌های یکجانبه مخالف هستیم تجربه نیز ثابت کرده است که مداخله خارجی یا تحریم فقط باعث پیچیده تر شدن اوضاع می‌شود و کمکی به حل مشکل نخواهد کرد. اعمال تحریم از سوی کشورهایی که نگران وخامت وضعیت ونزوئلا هستند باعث دشوار تر شدن زندگی مردم این کشور می‌شود و خود باید مسئولیت وخامت اوضاع در این کشور‌ها را نیز به عهده بگیرند.
وی تصریح کرد: شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین نماینده ویژه خود را برای شرکت در مراسم تحلیف نیکلاس مادورو به ونزوئلا اعزام کرده بود. اگر وی را به رسمیت نمی‌شناختیم، چه دلیلی داشت که در مراسم تحلیف وی حاضر باشیم؟ این کار منطقی است؟ سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به سیاست‌هایی که وی از آنها به عنوان سیاست‌های ضد افراط‌گرایی نام برد، اضافه کرد: در وضعیت کنونی بین‌المللی، چین و اتحادیه اروپا باید ارتباطات و همکاری‌های خود را گسترش بدهند، به منافع اساسی همدیگر احترام قائل باشند، باز بودن دو جانبه را حفظ کنند و با همکاری‌های چین و اتحادیه اروپا، چند جانبه گرایی را حفظ و برای گسترش صلح جهانی، ثبات و توسعه پیش بروند.
این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه اقدامات تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه خود در امور داخلی ونزوئلا تلویحاً مردم این کشور را به شورش خیابانی فراخواند. رئیس‌جمهور آمریکا به شیوه همیشگی خود و در تلاش برای قوت‌ قلب دادن به نیروهای تحت حمایت آمریکا با انتشار توییتی مدعی شد: «(نیکلاس) مادورو، پس از اعمال تحریم‌های آمریکا و قطع منابع نفتی به دنبال مذاکره با مخالفان است».

کد مطلب: 107794
 
Share/Save/Bookmark