میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
اولویت فلسطین
فلسطین با اجرای طرح معامله قرن آمریکایی و نیز طراحی صهیونیست‌ها برای اشغال کرانه باختری و دره اردن وارد فاز جدیدی از تحولات شده است که...

فلسطین با اجرای طرح معامله قرن آمریکایی و نیز طراحی صهیونیست‌ها برای اشغال کرانه باختری و دره اردن وارد فاز جدیدی از تحولات شده است که هر رویدادی در آن می‌تواند سرنوشت آن را رقم زند. اگر رژیم صهیونیستی بتواند طرح اشغال را اجرایی سازد عملا نامی از فلسطین باقی نخواهد ماند و تمامی این سرزمین تحت سیطره صهیونیست‌ها قرار می‌گیرد حال آنکه اگر رویکرد مبارزه از سوی فلسطینی‌ها در پیش گرفته شود، جنگی گسترده از سوی کرانه باختری و غزه علیه رژیم صهیونیستی خواهد بود. در کنار تحولات داخلی فلسطین مجموعه‌ای از اقدامات در حوزه سیاست خارجی آن جای تامل دارد.
طی روزهای اخیر جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که نامه‌ای را از اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس مبنی بر تقدیر و تشکر از مردم یمن به دلیل حمایت از فلسطین دریافت کرده است. جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که هنیه در نامه خود از نقش مردم یمن در همبستگی با ملت فلسطین و قرار گرفتن آنها در کنار فلسطینیان تمجید کرد.پیش از این نیز اسماعیل هنیه در نامه ای به سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان خواستار وحدت رویه و تلاش برای مقابله با الحاق کرانه باختری و طرح موسوم به معامله قرن شد. در همین حال هنیه در نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب اسلامی از مواضع ایران در حمایت از فلسطین تقدیر کرده بود.
اما نکته مهم آن است که زیاد ابوعمرو معاون نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین با فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه دیدار کرد و نامه محمود عباس را به بشار اسد تحویل داد. این نامه درباره آخرین تحولات مربوط به فلسطین بود و عباس در آن تأکید کرده که سوریه و فلسطین در یک سنگر در مقابله با طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارند. نگاهی به این رویکردها نشان می‌دهد که گروه‌های فلسطینی رویکرد مقاومتی را در پیش گرفته اند. رویکردی که از چند منظر قابل توجه است. مهمترین مسئله آن است که این رویکرد نشانگر ناامیدی فلسطینی‌ها حتی تشکیلات خودگردان حامی سازش، به روند مذاکره با رژیم صهیونیستی و نیز اقدام حمایتی کشورهای عربی در قبال فلسطین است. فلسطینی‌ها دریافته‌اند که طرح‌های جهانی همچون طرح‌های معامله قرن و یا طرح دو دولتی دردی از آنها دوا نخواهد کرد و صرفا مولفه‌ای برای اشغال کشورشان است. سازمان ملل نیز با خارج کردن نام سعودی از لیست کودک کشان به رغم قتل عام هزاران کودک یمنی، ناکارآمدی خود را نشان داده است. مجموع این تحولات در کنار تظاهرات مردم غزه و کرانه باختری در حمایت از سلاح مقاومت، این پیام را برای دولتمردان فلسطینی دارد که تنها راه پایان اشغال کشورشان رویکرد به مقاومت است. هر چند برخی تلاش دارند تا این رویکرد مقاومتی را اقدامی برای باج گیری از کشورهای عربیٍ، صهیونیست‌ها و غرب عنوان نمایند اما واقعیت امر آن است که فلسطینی‌ها دریافته‌اند که انتفاضه تنها راه آزادی سرزمینشان است و جز آن راهی پیش روی آنان نخواهد بود.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 114499
 
Share/Save/Bookmark