میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
 
 
پشت پرده حمایت العبادی از تحریم‌های آمریکا چیست؟
همبستگی جریان‌های سیاسی عراق با ملت ایران
همبستگی جریان‌های سیاسی عراق با ملت ایران
 

درحالی "حیدرالعبادی" در اظهارنظری قابل تامل از همراهی کشورش با سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران خبر داده است که تمامی جریان‌های سیاسی و مردمی عراق ضمن نکوهش این اظهارنظر، براین عقیده‌اند که او در یک توهم اشتباه به دنبال حمایت آمریکا برای انتخاب مجددش بر سکان داری نخست‌وزیری عراق است.
به تازگی نخست‌وزیر عراق در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد این کشور با وجود مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد.این اظهارنظر قابل تامل از سوی "حیدر العبادی" در حالی مطرح شد که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.
بیشتر مقامات بغداد و چهره‌های سیاسی و نیز سازمان‌ها، نهادها و احزاب با محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام و تحریم ایران و با اشاره به جایگاه کشورمان در منطقه و نقش آن در شکست داعش در عراق، نخست‌وزیر کشورشان را به باد انتقاد و نکوهش گرفتند.
صاحب نظران عرصه سیاست معتقدند دلایل متعددی را برای اظهارات العبادی مطرح کردند چناچنه برخی این اظهارنظر را را تلاشی برای دستیابی مجدد به پست نخست‌وزیری عنوان کرده و بیان داشتند وی با این موضع گیری به دنبال جلب رضایت رضایت واشنگتن است
در این خصوص «صباح العکلیلی» تحلیلگر مسائل سیاسی به خبرگزاری «براثا» عراق گفت: موضع العبادی درباره تحریم‌های آمریکایی علیه ایران نشان می‌دهد که او در کنار کشورهای استعمارگری ایستاده است که سیاست گرسنه نگه داشتن مردم را دنبال می‌کند. او با این اقدام خود تلاش می کند حمایت واشنگتن برای دور دوم نخست‌وزیری خود را به دست آورد.
برخی دیگر از تحلیلگران از وی به عنوان یکی نخستین قربانیان تحریم‌های آمریکا علیه ایران یاد کرده‌اند. به نوشته روزنامه «رای الیوم» شاید العبادی به دلیل اعلام پایبندی به تحریم‌های ضد ایرانیِ آمریکا نخستین قربانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران باشد. بیشتر احزاب عراق که در رسیدن العبادی به قدرت نقش داشته‌اند این تحریم‌ها را محکوم کرده و مخالف اجرایی شدن آن هستند. بنابراین ادامه فعالیت العبادی در حکومت بسیار دشوار خواهد بود.
از دیدگاه مخالفان، عبادی حاکمیت عراق را زیر پاگذاشته و زشت‌ترین اشکال پیروی از آمریکا را نشان داده است. در نتیجه امیدهای العبادی و جریان وی برای تشکیل دولت جدید از راه ائتلاف سازی با دیگر جریان‌ها در معرض فروپاشی است.
جالب اینجاست؛ این روزها عراق با مشکلات زیادی دست به گریبان است و حالا بعد از مشکلات امنیتی و رسیدن به ثبات مطالبات مردمی در قبال خدمت ‌رسانی و رفع مسائل اقتصادی و معیشتی از دولت شاید العبادی را به این توهم انداخته باشد که همسویی با واشنگتن بتواند کلید حل مشکلات مذکور شود اما زهی خیال باطل.
نخست‌وزیرعراق فراموش کرده همین آمریکا به بهانه‌های واهی حمله به کشورش را آغاز و در ادامه مسیر پرورش تروریسم در این کشور را به راه انداخت بدبختی، فقر، کشتار و جنگ را نصیب این ملت کرد؛ حالا باز هم می‌خواهد در قبال سیاست‌های فریبکارانه آمریکا گردن کج کند!
همچنین وبگاه خبری «الغد پرس» عراق به نقل از منبعی مطلع نوشت که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، تا چند روز آتی،‌ به ایران سفر می‌کند.طبق گفته این منبع که هویتش فاش نشد، «هدف این سفر، بررسی آخرین وضعیت سیاسی» است.
تمامی منتقدان بر این اتفاق نظرهستند؛ ملت ایران در همه شرایط سخت کنار دولت و ملت عراق ایستاد و نقشی موثر در تارو‌مار کردن تروریست‌های وهابی-تکفیری داشت و از همه مهمتر اینکه منافع مشترک تهران- بغداد به عنوان دو همسایه بزرگ که اشترکات دینی و جغرافیایی زیادی باید یکدیگر دارند سبب اتحاد و دوستی بیشتر بینشان شده بطورحتم تحریم‌های آمریکا رخنه ای در تعاملات فی‌مابین ایجاد نخواهد کرد.

منافع مشترک با ایران، پایبندی‌مان به تحریم‌های آمریکا را دشوار می‌کند
رئیس‌جمهور عراق با اشاره به روابط تاریخی عراق و ایران پایبندی این کشور به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را دشوار توصیف کرد.
فواد معصوم، در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: عراق همسایه ایران است و روابط میان دو کشور جدید نیست بلکه تاریخی است، شرایط عراق و طبیعت روابط و منافع مشترک با ایران باعث می‌شود که پایبندی عراق به تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دشوار کند.
نوری مالکی نیز ضمن مخالفت با تحریم های تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ایران گفت: ما جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که با این سیاست‌های ظالمانه که علیه ملت‌ها وضع می شود مخالفت کنند.
حزب الدعوه الاسلامیه عراق که ریاست آن را نوری المالکی بر عهده دارد نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب تحریم‌های ظالمانه‌ای که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد را محکوم می‌کند و از تمام حکومت‌های آزاد جهان بخصوص حکومت‌های اسلامی می‌خواهد که این تحریم‌های ظالمانه را که موجب محرومیت ملت‌ها می‌شود و با ساده‌ترین اصول حقوق بشری در تضاد است، محکوم کنند.

ایران عمق استراتژیک عراق است
سیدضرغام حسینی نماینده جریان حکمت ملی عراق در تهران تاکید کرد: روابط ایران و عراق استراتژیک و مستحکم‌تر از آن است که بخواهد تحت تاثیر آمریکایی‌ها قرار بگیرد و تضعیف شود.
وی ادامه داد: شیعه و سنی یک صدا فریاد حمایت از ایران سرداده‌اند و علاوه بر مسئولان، رهبران سیاسی و ائمه جمعه نیز پشتیبانی خود از ایران را اعلام کرده‌اند.

تضعیف ایران مغایر با منافع عراق است
رهبر ائتلاف ملی شیعیان عراق در نشستی با اعلام حمایت مجدد خود از ایران، تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی را محکوم و مردود دانست.
سیدعمار حکیم ادامه داد: ملت آزاده عراق که طعم درد و رنج حاصل از محاصره ظالمانه دهه ۹۰ میلادی را چشیده است، اکنون همبستگی خود را با ملت ایران در محکوم کردن این اقدامات جائرانه علیه این کشور اعلام می‌کند.

کد مطلب: 105598
 
Share/Save/Bookmark