میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
سیاست روز روند نزولی قیمت دلار را بررسی می کند؛
فرصت طلبی دلالان از خواب زدگی متولیان
فرصت طلبی دلالان از خواب زدگی متولیان
 

۴روز از برگزاری انتخابات آمریکا می گذرد و با وجوداینکه بایدن در شمارش آرا پیشتاز است و هنوز نتیجه قطعی اعلام نشده است اما همچنان بازارهایی همچون دلار ،سکه و بورس به این انتخابات و نتایج آن واکنش نشان می دهند. واکنش هایی که بیش ازآنکه دلیل و عدله منطقی و اقتصادی داشته باشد ؛ جو روانی و سوء مدیریت متولیان را در بر دارد.
روز گذشته به عنوان اولین روز کاری در هفته جاری ،نرخ دلار لحظه به لحظه روندنزولی را در پیش گرفته و همچنان کاهش می یابد و هرچند این روند تا پیش ازاین نیز به عنوان یک سناریو پیش بینی شده بود ولی بررسی ها از تلاش گسترده دلالان برای مقاومت از این افت قیمت دارند . طی روزهای اخیر مطالب بسیاری از اقدام دلالان بازار ارز در کانال های تلگرامی و فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد ،سفته بازان و دلالان در تلاش برای جلوگیری ازکاهش نرخ دلار هستند.
نرخ دلاری که در ماه‌های اخیر روند صعودی لجام گسیخته ای را طی کرده و علی رغم تمام وعده و وعید متولیان اقتصادی کشور به ویژه رئیس کل بانک مرکزی مرزهای ۳۰ هزار تومان را نیز در نوردید و امروز کار به جایی رسیده که حتی متولیان هم نظاره گر این بازار هستند و عنان آن را به دست دلالان سپرده اند.
دلالانی که به قولی نان در خون و سرمایه مردم می زنند و ابایی هم ندارند چراکه تنها و تنها به سود و منفعت خود فکر میکنند. اگرچه رویه دلالان و سفته بازان همواره به همین صورت بوده اما آنچه شک وشبهه بسیاری را در این جوروانی ایجاد شده پدید می آورد عکس العمل متولیان و مدیرانی است که آنها را در برابر بخش اعظمی ازاین هجمه ها و جریان سازی ها منفعل کرده است.
روز گذشته بازار ارز همزمان با تقویت انتخاب بایدن روندنزولی به خود گرفت و به سمتی رفت که رقم های ۲۵ هزار تومان را هم دید امااین مهم تنها یک روی داستان بود و روی دیگر آن تلاش دلالانی است که در کانال های فضای مجازی با شایعه پراکنی تمام تلاش خود را برای ممانعت از حرکت این بازار ها به سمت بازاری مانند بورس که عملا رسیدن نقدینگی به آن به منزله رونق تولید است ؛داشته باشند. بازاری که بیش از ۵۰۰ شرکت تولیدی درآن حضور دارند و رسیدن نقدینگی به آنها به منزله رشد و ارتقا خطوط تولید ،اشتغالزایی وخودکفایی و دریک کلام جهش تولید است.

سایه ترس همگانی برسر بازار ارز
روز گذشته علی رغم تلاش دلالان ارز برای جلوگیری از خروج نقدینگی ازاین بازار ، جو روانی منجر به افت قیمت دلار شد به طوریکه علاوه بر شرکت‌های حقوقی، دارندگان ارزهای خانگی نیز برای فروش دلارهای خود رهسپار صرافی ها شدند. روز گذشته تداوم روند نزولی ارز که از روز۱۴ آبان آغاز شده بود ادامه داشت و کار به جایی رسید که دلار از ۳۰ هزار تومان ظهر چهارشنبه(۱۴ آبان ماه )به ۲۴ هزار تومان در ظهر روز شنبه ۱۷ آبان رسید.
کارشناسان و تحلیلگران درارزیابی این روند از این وضعیت ارز به آینده مثبت و امیدواری نسبت داده و می گویند: قوت گرفتن روی کارآمدن بایدن این جو روانی را ایجاد کرده که سناریوهای بدبینانه برای آینده جای خود را به نگاه مثبت داده و همین مساله با در نظر داشتن این مهم که رشد لجام گسیخته بورس هیچ منطق اقتصادی نداشته است بنابراین شاهد افت قیمت آن هستیم و این مهم را جو روانی حاکم تایید می کند.
آنچه از برآیند روند دلار برمی آید آن است که دلار دراین بازار خریداری ندارد و حتی متولیان این احتمال را می دهند که این پشت سبز کاغذی از رقم های امروزی خود نیز پایین تر نیز برود به این ترتیب که دلاری که صبح روز ۱۷ آبان در محدوده ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می شد مرزهای ۲۴ هزارتومان را نیز درنوردیده و لحظه به لحظه در حال افت قیمتی است.
به باور فعالان این بازار این اتفاق نه فقط در میدان فردوسی و صرافی های آن که حتی در سامانه نیما هم خریدار ندارد وهمین مساله به افت بیشتر قیمت دلار دامن می زند.

متولیان درخوابند
‌سیر نزولی قیمت ها درحالی در بازار طلا و ارز و خودرو آغاز شده و همچنان ادامه دارد که برخی دلال‌های بزرگ در این بازارها سعی دارند مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شوند؛ تکاپوی این دلال ها برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت ها در کانال های تلگرامی و اتاق های معاملاتی‌شان کاملاً مشهود است. دلال ها سعی دارند موجودی طلا و ارز و خودرو خود را در این روزها با قیمت های بالاتر تبدیل به ریال کرده و کمتر ضرر کنند؛ آنها معتقدند اگر سرمایه ها از بازار طلا و ارز خارج شود مستقیم وارد بورس می شود و این به نفع‌شان نیست. بااین وجود سوال مهم و اساسی آن استکه متولیان و سیاست گذاران این بازارها در کجای داستان قرار دارند که این دلالان نتوانسته اند این بازارها را اینگونه در سیطره خود قرار دهند و هر شکل و مسیری که مدنظر دارند ولو به قیمت آسیب و ضرر رساندن به سرمایه مردم به این بازارها می دهند.

کد مطلب: 115993
 
Share/Save/Bookmark