میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
سرلشکر سلامی در آیین معارفه فرماندهان جدید سپاه:
از جنگ نمی‌ترسیم و آماده‌ایم
از جنگ نمی‌ترسیم و آماده‌ایم
 

آیین تکریم و معارفه جانشین، معاون هماهنگ‌کننده و معاون فرهنگی - اجتماعی سپاه دیروز در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.
براین اساس، سردار علی فدوی که پیشتر معاون هماهنگ‌کننده سپاه بود، به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه، سردار محمدرضا نقدی که پیش از این معاون فرهنگی - اجتماعی سپاه بود، به عنوان معاون هماهنگ‌کننده سپاه و سردار نجات جانشین سابق رئیس سازمان اطلاعات سپاه، مجدد به عنوان معاون فرهنگی - اجتماعی سپاه معرفی شد. در این مراسم سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی رهبر انقلاب، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حجت‌الاسلام طائب مسئول اطلاعات سپاه حضور داشتند. رهبر انقلاب روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در حکمی بنا بر پیشنهاد فرمانده کل سپاه، سردار فدوی و سردار نقدی را به سمت جانشینی و معاونت هماهنگ‌کننده سپاه منصوب فرمودند؛ همچنین روز شنبه در مراسمی با حضور سرلشکر سلامی، حجت‌الاسلام طائب و سردار محقق به عنوان مسئول و جانشین اطلاعات سپاه معرفی شدند. 

سپاه در پیشانی تقابل با دشمن قرار دارد
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه امروز سپاه در پیشانی تقابل با دشمن قرار دارد، گفت: ما آموخته‌ایم که تهدیدات عامل رشد و قدرتمند شدن ما هستند. سرلشکر حسین سلامی با بیان اینکه امروز انقلاب ما در یکی از زیباترین فرازهای خود قرار دارد و دشمن با شکست‌های سنگین مواجه شده است، گفت: دشمن در فلسفه سیاسی که همانا غارت ملت‌ها، اسیر کردن آنها و ایجاد فضای برده‌داری مدرن و سیطره یک‌جانبه بر سرنوشت انسان‌ها می‌باشد، شکست خورده است. وی افزود: این فلسفه مولد جنگ‌ها و مداخلات ظالمانه است و هرگز مولد قدرت نیست بلکه مولد دشمن است و به تعبیر خود آمریکایی‌ها منجر به ایجاد ریسک در سراسر جهان می‌شود. سردار سلامی در ادامه اظهار کرد: امروز سرزمین‌های اسلامی میدان رشد جوانان مجاهدی است که نبرد با دشمن جزو مطلوبیت‌های مردانه آنهاست و نگرانی دشمن موجب شده تا منطقه به یک میدان آتش بالقوه برای آمریکایی‌ها تبدیل شود. وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در انفعال قرار گرفته‌اند و از تهدید لفظی در شکل منفعلانه خود استفاده کردند، گفت: ما با یک دشمن به ظاهر قدرتمند مواجه هستیم اما این دشمن در حال فرسایش است و به عبارتی دچار پوکی استخوان شده و این مسیری است که همه قدرت‌های شیطانی سپری می‌کنند. وی با بیان اینکه امروز در آستانه خوردگی تدریجی این قدرت قرار داریم، عنوان کرد: به فضل الهی در آینده نزدیک شاهد شکست پایه‌های این قدرت به ظاهر بزرگ خواهیم بود چراکه آنها خسته و ناامید هستند. سردار سلامی با تاکید بر اینکه امروز سپاه در پیشانی تقابل با دشمن قرار دارد، گفت: ما آموخته‌ایم که تهدیدات عامل رشد و قدرتمند شدن ما هستند؛ رشد سپاه نیز گلخانه‌ای نبوده بلکه با دشمنان بزرگ دست و پنجه نرم کرده است. فرمانده کل سپاه داشتن یک دشمن بزرگ را برای قدرتمند شدن یک فرصت دانست و اظهار کرد: امروز که دشمن به ما نزدیک‌تر شده این فرصت برای سپاه به وجود آمده و قوای سپاه در راهبرد، عملیات و تاکتیک به حرکت در آمده است. وی تصریح کرد: دشمنی مانند آمریکا هرگز از توجه و تمرکز ما خارج نمی‌شود و تا زمانی که دشمنی با این خوی ظالمانه قصد دارد خود را جهانی معرفی کند؛ طبیعی است که در برابر او بایستیم. فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما به دنبال جنگ نیستیم، اما از جنگ نمی‌هراسیم و آماده‌ایم، خاطرنشان کرد: دشمنان ما هم اراده جنگ ندارند، اما تفاوت ما با آنها این است که آنها از جنگ می‌ترسند و خط حد آنها جایی است که جانشان به خطر بیافتد و شکست دادن دشمنی با این ماهیت آسان است.
وی تصریح کرد: به دلیل آنکه در مفروضات ما همواره مواجهه پیروزمندانه در برابر دشمن اصل بوده است، امروز در همه اجزا و ارکان قدرت دفاعی آماده‌ایم و این آمادگی خود را نشان می‌دهد؛ اما کافی نیست و باید به طور مداوم فرایند قدرت‌سازی را مشق و تکرار کنیم.
سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه سپاه امروز در تماس مستقیم با تمام قدرت دشمن است و دشمن را متوقف کرده است، گفت: گوهر درونی سپاه یعنی معنویت و روحیه جهادی و عاشورایی ضامن پیشرفت سپاه است که باید حفظ شوند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتصاب سردار فدوی و سردار نقدی به عنوان جانشین و معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت: افرادی که امروز منصوب شدند از جنگ آمده‌اند و بزرگ شده در میدان جهاد هستند. آقای فدوی تمام تلاشش شکست دادن آمریکایی‌ها در دریا بود و با قدرت عظیم و عجیبی که در دریا ساخت آنها را تحقیر کرد؛ سردار نقدی نیز تمام دوران زندگی‌شأن را در جهاد گذرانده و هر کجا مسلمانی نیاز به کمک داشته به یاری شتافته است. 

سپاه توان اجرای مأموریت در عرصه‌های مختلف را دارد
جانشین فرمانده کل سپاه با تأکید بر توانمندی این نهاد در اجرای مأموریت در عرصه‌های مختلف گفت: می‌توانیم بیش از اقدامات عملی که هم‌اکنون انجام می‌دهیم را عملیاتی کنیم. سردار علی فدوی اظهار داشت: ۴۰ سال است که پاسداران پیمانی را برای حراست از انقلاب اسلامی با خدا بسته‌اند و بر آن پایدار هستند؛ بسیاری از آن‌ها به فیض شهادت رسیدند و بسیاری نیز هنوز منتظر شهادتند. وی افزود: غیر از مقطع حیات ائمه(ع)، هیچ نقطه تاریخی دیگری مانند انقلاب اسلامی پیدا نمی‌کنید که شدت دشمنی‌ها با جناح حق به این اندازه بوده باشد. سردار فدوی با تأکید بر توانمندی سپاه در اجرای مأموریت در عرصه‌های مختلف تصریح کرد: ما آن‌قدر قوی هستیم که می‌توانیم بیش از اقدامات عملی که هم‌اکنون انجام می‌دهیم را عملیاتی کنیم. جانشین فرمانده کل سپاه عنوان کرد: سپاه پاسداران به برکت اسلام و انقلاب و امامین انقلاب تاکنون برای انجام تکالیفی که برعهده‌اش گذاشته شده است، پای کار بوده و وضعیت غرورانگیزی را در دهه چهارم انقلاب اسلامی کسب کرده است. 

برخی کشورها دوست دارند سازمانی مانند سپاه داشته باشند
معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت: سپاه توانسته در جهان اسلام الگویی موفق باشد و برخی کشورها امروز دوست دارند سازمانی مانند سپاه را در کشورشان داشته باشند. سردار محمدرضا نقدی اظهار داشت: خدا را شکر می‌کنم که یک بار دیگر مورد لطف و عنایت و اعتماد فرمانده معظم کل قوا قرار گرفتم. امروز توفیقی بالاتر از خدمت به سپاه نیست؛ چراکه این نهاد بالاترین افتخارات را در دل خود جای داده است. وی با بیان اینکه ستاد سپاه در این شرایط حساس مسئولیت‌های سختی را بر دوش دارد، افزود: تحول و پیشرفت جز با مشارکت همگانی حاصل نمی‌شود؛ لذا آحاد سپاه باید در این تحول سهیم باشند و با انگیزه معنوی خود حرکت کنند. سردار نقدی تصریح کرد: نباید به این دلخوش باشیم که در واحد خودمان تلاش شبانه‌روزی داریم؛ این یک رکن کار است و رکن دیگر هماهنگی و هم افزایی است؛ چراکه حرکت‌های جزیره‌ای و جدا از هم ما را به اهدافمان نمی‌رساند. وی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیج متعلق به همه کشور ازجمله سپاه است، خاطرنشان کرد: هیچ‌کس نباید از توسعه بسیج نگران باشد. سپاه پدر بسیج است و بسیج نیز فرزند رشید سپاه است و باید میدان را برای کمک کردن بسیج به کل کشور فراهم کنیم. معاون هماهنگ‌کننده سپاه تاکید کرد: یکی از دغدغه‌ها و انتظارات رهبری در گام دوم انقلاب تحقق دولت اسلامی است و مهمترین کاری که سپاه برای تحقق دولت اسلامی می‌تواند انجام دهد این است که یک سازمان الگو و معیار برای کشور درست کند تا بتوانیم به دیگران آدرس بدهیم. وی تاکید کرد: امروز سپاه توانسته در جهان اسلام الگویی موفق باشد و برخی کشورها امروز دوست دارند سازمانی مانند سپاه را در کشورشان داشته باشند. 

مطالبه رهبر انقلاب پیشرفت مقتدرانه مأموریت‌های سپاه است
رئیس دفترنظامی فرمانده کل قوا گفت: پیشرفت مقتدرانه مأموریت‌های سپاه موضوع مورد انتظار رهبری است و در شرایطی که دشمن درحال زوال است کسانی باید فرماندهی رابرعهده بگیرند که دشمن راغافلگیر کنند. سردار محمد شیرازی اظهار داشت: متن و کار سپاه جهادی و انقلابی است و از آن‌جایی که براساس مأموریت فرمانده کل سپاه، نیاز به فردی عملیاتی بود، سردار فدوی انتخاب شد که سوابق عملیاتی زیادی در نیروی دریایی سپاه دارند. وی افزود: پیشرفت مقتدرانه مأموریت‌های سپاه موضوع مورد انتظار رهبری است و در شرایطی که دشمن در حال زوال است، کسانی باید فرماندهی را برعهده بگیرند که دشمن را غافلگیر کنند، کما اینکه در انتصاب فرمانده کل سپاه نیز صدای دشمن درآمد و به اصطلاح از این موضوع دردش گرفت. سردار شیرازی در ادامه تصریح کرد: سپاه برای اینکه بتواند مأموریت‌های خود را انجام دهد، لازم است که ستادی کارآمد و قوی داشته باشد. به تناسبی که کار کارشناسی در سپاه بیشتر انجام شود در ستادهای بالاتر نیاز به این کار کارشناسی کمتر خواهد بود. رئیس دفتر فرمانده معظم کل قوا خاطرنشان کرد: در دوره‌های مختلف، تجارب خوبی در ستاد سپاه کسب کردیم که امروز باید کارهای ستاد سپاه را ارتقا دهیم. الحمدلله نقاط قوت کم نداریم در سپاه توانمندی در بدنه سپاه وجود دارد و باید کارآمدی مطلوب در سطح انتظارات مقام معظم رهبری به وجود آید. وی اظهار داشت: توجه به نخبگان یکی از مطالبات خاص فرمانده معظم کل قواست و این کار تا به حال در سطح نیروهای مسلح انجام شده است، اما انتظار رهبری بیش از این است؛ چراکه اگر از این ظرفیت استفاده نشود، می‌تواند موجب ناامیدی و دلسردی در رده‌های مختلف شود. سردار شیرازی در پایان با بیان اینکه توان ما در سپاه و بسیج فراتر از توان نظامی است و استفاده از فکر نظامی فقط در عرصه سازمانی نیست، گفت: هر دولتی که بر سر کار باشد، عموماً از توانمندی‌های سپاه و بسیج استقبال می‌کند؛ کمااینکه امروز نیز مطالبه می‌کنند که سپاه پای کار بیاید. 

کد مطلب: 108982
 
Share/Save/Bookmark