داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۰
 
 
آيا سپاه وارد سياست شده است؟
آيا سپاه وارد سياست شده است؟
 
سپاه پاسداران همواره در عرصه هاي گوناگون از دستاوردهاي انقلاب اسلامي دفاع كرده است.
از زمان دفاع مقدس گرفته تا توطئه ها و فتنه‌هايي كه از سوي دشمنان با همكاري عوامل داخلي صورت پذيرفت شاهد حضور سپاه پاسداران در اين عرصه بوده ايم.
حضرت امام (ره) بارها از فداكاري ها و جانفشاني هاي نيروهاي سپاه پاسداران تقدير و تشكر كرده اند و اين جمله زيبا كه مي فرمايد"اگر سپاه نبود، كشور هم نبود" مويد اين است كه عملكرد اين نهاد در عرصه هاي گوناگون مورد تائيد است.
حضرت آيت الله خامنه اي نيز بارها از مواضع سپاه پاسداران دفاع كرده‌اند. چند روز پيش از اين بود كه فرماندهان سپاه پاسداران به ديدار فرمانده كل قوا رفتند و ايشان در اين ديدار به تشريح واقعي هويت پاسداري سپاه پرداختند و افزودند: نبايد از مفهوم پاسداري از انقلاب، معنايي محافظه‌كارانه و حفظ وضع موجود انقلاب برداشت شود."
سپاه پاسداران از بدو تشكيل مورد هجوم دشمنان خارجي و فريب خوردگان داخلي بوده است. علت آن هم ماهيت انقلابي اين نهاد مقدس است.

سردار جعفري چه گفته بود؟
ماجرا از زماني شروع شد كه فرمانده کل سپاه در بخش‌هايي از گفتگوي خود با خبرگزاري مهر درباره شرایط بازگشت اصلاح‌طلبان و مشخصا سید محمد خاتمی به صحنه سیاسی کشور اظهار نظر كرده و گفته بود: افرادی از جریانات اصلاح‌طلب که از خط قرمزها عبور نکرده‌اند طبیعی است که در رقابت‌های سیاسی می‌توانند شرکت کنند اما اینکه آقای خاتمی تا چه حد می‌تواند موفق شود بستگی به موضع‌گیری‌های او دارد.
وی خاطرنشان کرد: آقای خاتمی در جریان فتنه امتحان خوبی پس نداد و به هر حال جزء همراهان سران فتنه بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از آنها کرد و درحال حاضر نیز موضعی مبنی بر برائت از آن حرکت‌ها اتخاذ نکرده است و اگر ایشان بخواهد با سیاسی‌کاری جلو بیاید فکر نمی‌کنم مردم او را ببخشند ولی افراد دیگری که در این صحنه از خط قرمزها عبور نکرده‌اند می‌توانند همچنان در رقابت‌های سیاسی به صورت فعال شرکت کنند.

نامه محمدرضا خاتمي به سردار جعفري
پس از انتشار سراسري اين اظهارات، اصلاح‌طلبان درباره آن واكنش نشان دادند. از جمله آنكه سید محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی و دبیرکل سابق جبهه منحله مشارکت، در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران تاكيد كرد: "شما از کدام جایگاه سیاسی یا قضایی برای حضور یا عدم حضور یک شهروند در فعالیت سیاسی قانونی شرط تعیین می کنید؟ این موضع شما در کنار همه مداخلات سیاسی دیگر بر خلاف راهی است که امام برای نیروهای مسلح بیان فرمودند و اگر شما واقعا به امام معتقد هستید باید بدون درنگ از این موضع گیری ها دوری کنید."
آنچه كه محمدرضا خاتمي در نامه خود خطاب به سردار جعفري فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آورده، مربوط به نظرياتي از بنيانگذار انقلاب اسلامي است كه همواره نظاميان را به ورود در عرصه سياست منع مي كرد.
امام خميني (ره) حتي در وصيت سياسي و الهي خود تاكيد كرده است: " وصیت اكید من به قوای مسلح آن است كه همان‌طور كه از مقررات نظام ، عدم دخول نظامی در احزاب و گروهها و جبهه‌ها است به آن عمل نمایند؛ و قوای مسلح مطلقاً، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازیهای سیاسی دور نگه دارند. در این صورت می‌توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند. و بر فرماندهان لازم است كه افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند. و چون انقلاب از همة ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفة شرعی و میهنی آنان است كه اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و كشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند كه ـ بی‌اشكال به تباهی كشیده می‌شوند ـ و یا در بازیهای سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت كنند. و بر رهبر و شورای رهبری است كه با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا كشور از آسیب در امان باشد."
اما تاكيد حضرت امام (ره) بر اين است كه نظاميان در هيچ حزب و گروهي وارد نشوند. شرح وظايف و اساسنامه سپاه پاسداران كه به تصويب مجلس و تائيد شوراي نگهبان رسيده است، صراحتا وظيفه مقابله با جريان هايي كه در صدد براندازي، خرابكاري و... هستند، مي داند.

حاميان فرمانده سپاه
پس از انتشار انتقاد دبير كل حزب مشاركت، برخي از فعالان سياسي و چهره‌هاي شاخص جريان اصولگرا، به دفاع از سردار جعفري پرداختند.
از جمله آنكه پرويز سروري نماينده مردم تهران و عضو كميسيون امنيت ملي و سياست داخلي مجلس شوراي اسلامي گفته است: در قانون اساسي براي سپاه پاسداران وظايفي منظور شده و آن حفاظت از انقلاب و جمهوري اسلامي است همچنين وظايف سپاه فقط حفاظت از مرزها نيست بلكه سپاه مسئول مبارزه با هرگونه تهديد عليه انقلاب اسلامي است.
وي افزود: سپاه بايد با هر گونه تهديد و در هر شكلي مقابله كند؛ گاهي اين تهديدات به صورت نظامي است و سپاه آرايش نظامي مي‌گيرد و گاهي اين تهديدات فرهنگي است و سپاه نيز آرايش فرهنگي مي‌گيرد لذا در كل هرگونه تهديدي و به هر شكلي عليه انقلاب شكل بگيرد، سپاه وظيفه دارد در برابر آن آرايش بگيرد.
همچنين محمد كرمي‌راد نماينده مردم كرمانشاه با اشاره به اصل قانون اساسي كه بر دفاع سپاه پاسداران از كيان انقلاب اسلامي تأكيد مي‌كند، اظهار داشت: در دولت آقاي خاتمي جريان‌هاي سياسي از جمله حزب مشاركت براي مقابله با دستگاه‌هاي اطلاعاتي امنيتي و نظارتي كشور هجوم بردند تا مباني انقلاب را تغيير ‌دهند اما با مقاومت سپاه پاسداران مواجه شدند و اگر آن روز سپاه مقاومت نمي‌كرد، آنها به اهدافشان مي‌رسيدند.
وي با بيان اينكه سپاه تنها يك نيروي نظامي نيست، بلكه مدافع تئوريك نظام است، تصريح كرد: در دوران دوم خرداد مدعيان اصلاح‌طلب براي براندازي نظام قائله 18تير را به پا كردند اما هشدار شديد سپاه و هوشياري مردم توطئه آنها را خنثي كرد.
رئيس مجمع نمايندگان استان تهران نيز با بيان اينكه نمي‌توان گفت كه چون سپاه نظامي است، نمي‌تواند روشنگري كند، تأكيد كرد: وظيفه مهم سپاه پاسداران از همان بدو شكل‌گيري دفاع از انقلاب اسلامي در قبال اقدامات خائنان به ملت است.
حجت‌الاسلام حسن نوروزي گفت: سپاه طبق قانون موظف است در برابر ليبرال‌ها، توده‌اي‌ها، فداييان خلق و منافقين در ابعاد مختلف علمي، نظريه‌پردازي و به هر نحوي ايستادگي كرده و با روشنگري، انحراف اين جريانات را به مردم معرفي كند. نمي‌توان گفت كه چون سپاه نظامي است، نمي‌تواند روشنگري كند چرا كه وظيفه مهم سپاه پاسداران از همان بدو شكل‌گيري، دفاع از انقلاب اسلامي در قبال اقدامات خائنان به ملت است.

قانون اساسي درباره حدود وظايف سپاه چه مي‌گويد؟
حاميان سردار جعفري دربرابر محمدرضا خاتمي به قانون اساسي اشاره مي‌كنند كه وظايفي را بر عهده سپاه گذاشته است.
در اصل 150 اين قانون مي‌خوانيم: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی این انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می‌ماند. حدود وظایف و قلمرو مسوولیت این سپاه در رابطه با وظایف و قلمرو مسوولیت نیروهای مسلح دیگر با تأکید بر همکاری و هماهنگی برادرانه میان آنها به وسیله قانون تعیین می‌شود."
قانون اساسي حدود و اختيارات سپاه را به قانون ارجاع گشته به همين دليل اما اساسنامه سپاه پاسداران به اين موضوع اشاره و در فصل اول آن كه مربوط به اهداف مي‌باشد، آمده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نهادي است تحت فرماندهي عالي مقام رهبري كه هدف آن نگهباني از انقلاب اسلامي ايران و دستاوردهاي‌آن و كوشش مستمر در راه تحقق آرمانهاي الهي و گسترش حاكميت قانون خدا طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران و تقويت كامل بنيه دفاعي جمهوري‌اسلامي از طريق همكاري با ساير نيروهاي مسلح و آموزش نظامي و سازماندهي نيروهاي مردمي مي‌باشد.
همچنين در مواد دوم و سوم اين اساسنامه مي‌خوانيم: مبارزه قانوني با عوامل و جريانهايي كه در صدد خرابكاري، براندازي نظام جمهوري اسلامي، و يا اقدام عليه انقلاب اسلامي ايران‌مي‌باشند... مبارزه قانوني با عواملي كه با توسل به قوه قهريه در صدد نفي حاكميت قوانين جمهوري اسلامي باشند.
محمدرضا خاتمي و حزب منحله وي كه در جريان انتخابات رياست جمهوري سال 88 با اقدامات خود فتنه برپا كردند، اكنون براي ورود دوباره به عرصه سياسي كشور تلاش مي كنند.
حزب منحله مشاركت و افراد وابسته به آن از جمله جريان هاي عامل فتنه 88 و حامي آن بود و به همين خاطر است كه از مواضع سپاه در قبال اينگونه جريان هاي برانداز آزرده خاطر و عصباني شده اند.
درواقع هدف اينگونه مواضع از سوي فتنه گران، ايجاد مغالطه و منحرف كردن افكار عمومي نسبت به اقدامات براندازانه اي است كه در خلال انتخابات 88 انجام دادند.
درحالي كه بر اساس نص صريح قانون اساسي و همچنين اساسنامه سپاه پاسداران، اين نهاد مقدس در صورت احساس خطر و نياز مي تواند با عوامل و توطئه هاي براندازانه مقابله كند و به همين خاطر است مي تواند در اين باره نيز اظهار نظر كند.
کد مطلب: 67328
 
Share/Save/Bookmark