میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
تبلیغ بد باعث تضعیف حمایت از کالای ایرانی
حمایت از کالای ایرانی اگر قرار است در حد تبلیغات بیلبوردی و حرف مسئولین باقی بماند و تبلیغات بد هم به آن اضافه شود؛ نه تنها...

حمایت از کالای ایرانی اگر قرار است در حد تبلیغات بیلبوردی و حرف مسئولین باقی بماند و تبلیغات بد هم به آن اضافه شود؛ نه تنها راه به جایی نخواهد برد، بلکه باعث تضعیف بیشتر تولید داخلی و تقویت رونق کالای خارجی هم خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آغازین روز سال ۱۳۹۷، امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نام نهادند و برای آن که نام امسال تحقق پیدا کند، هم مردم و هم مسئولین را خطاب قرار داده و آنها را برای عملیاتی شدن شعار سال محور اجرایی آن دانستند.
برای آن که حمایت از کالای ایرانی تحقق یابد، تولیدکننده داخلی نقش مهمی در این پروسه دارد، تا زمانی که تولیدات داخلی از حمایت دولت و دستگاه‌های ذیربط برخوردار نباشد، نمی‌توان انتظار داشت، بازار مصرفی کشور ویترین خود را به محصولات داخلی اختصاص دهد.
مهمترین وظیفه‌ای که مسئولین در موضوع حمایت از کالای ایرانی برعهده دارند، جلوگیری از ورود کالاهای خارجی به کشور است. اکنون تولیدات خارجی به دو روش وارد کشور می‌شود، از مبادی قانونی و قاچاق ورود کالاهای خارجی. هر دو روش برای اقتصاد کشور زیان‌بار است، اما روش قانونی واردات کالاهای خارجی شاید تلخ تر باشد چراکه با موافقت مسئولین وارد می‌شود، با توجه به این که همه مسئولین و دست‌اندرکاران کشور به خوبی می‌دانند، با این کار چه ضربه‌ای به پیکر اقتصاد کشور وارد می‌کنند. یکی از دلایل مهم و اساسی وضعیت کنونی اقتصاد در ایران واردات بی‌رویه و بدون حساب و کتاب کالاهای خارجی به کشور است.
چنین روشی باعث شده است بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌های داخلی که ظرفیت تأمین نیاز بازار مصرفی کشور را دارند، یا تعطیل شوند و یا از پایین ترین ظرفیت تولیدی خود استفاده کنند. چنین اتفاقی بر بیکاری دامن می‌زند.
سال‌ها است که به جای اهمیت دادن به تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی، به واردات همه نوع کالای خارجی اهمیت بیشتری داده شده است که البته سود سرشاری را نیز به جیب واردکنندگان آن سرازیر می‌کند و قطعاً تغییر چنین سیاست و سلیقه‌ای که سال‌ها است در کشور وجود دارد، با وجود وارد کنندگان، دشوار خواهد بود، اما با اندکی عزم و اراده انقلابی و وطن دوستی می‌توان افرادی که صرفاً در اقتصاد در اندیشه واردات هستند، از گردونه بازار حذف کرد و به بخش تولید داخلی پرداخت تا شرایط اقتصادی کشور بهبود یابد. با واردکنندگان کالای خارجی به هر دستگاه و سازمانی که وابسته هستند و یا هر دستگاه و سازمانی که با بهره بردن از رانت سیاسی و اقتصادی دست به واردات می‌زند، باید برخورد شود و هیچ تفاوتی با دیگر واردکنندگان ندارند. اگر همچنان رانت و امتیاز آنها برقرار باشد، نمی‌توان امید داشت که بتوان از کالای ایرانی حمایت کرد.
دولت، مجلس و قوه قضاییه باید نخست راه واردات قانونی کالاهای خارجی را ببندند، سپس با قاچاقچیان کالاهای خارجی مقابله کنند و براساس نیازهای کشور مجوز واردات قانونی را صادر کنند. برای چنین فرایندی قوانین لازم وجود دارد و نیاز به صرف زمان و هزینه اضافی برای تصویب قوانین تازه براساس لوایح و طرح‌های دیگر نیست، کافی است قانون به دقت اجرا شود تا از واردات کالاهای خارجی که هم غیرلازم و غیرضروری هستند و هم مشابه آن در کشور تولید می‌شود، جلوگیری شود.
مسئولین وظیفه سنگینی در زمینه حمایت از کالاهای ایرانی دارند، پس از انجام وظیفه از سوی مسئولین، آنگاه نقش مردم آشکارتر می‌شود، باید ذائقه مردم تغییر پیدا کند، باید انگیزه لازم در میان افکار عمومی برای خرید کالای ایرانی ایجاد شود، وفور محصولات ساخت دست کارگر ایرانی در بازار و کمرنگ شدن نقش کالای خارجی می‌تواند مردم را به خرید محصولات ساخت کشور سوق دهد، از سوی دیگر برانگیختن تعصب مردم به این امر به رونق تولید داخلی کمک زیادی می‌کند. مردم باید درک کنند که با حمایت از کالای ایرانی شغل ایجاد می‌شود و همین امر باعث خواهد شد تا فرزندان آنها نیز در بازار کار بتوانند شغل مناسب خود را بیابند، درآمد خانواده‌ها افزایش می‌یابد و همین اتفاق از معضلات اجتماعی و فرهنگی کشور می‌کاهد. بسیاری از مسائل و معضلات موجود در کشور با رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی حل خواهد شد، مسائل و مشکلات به هم گره خورده است و زنجیروار به هم منتصل است، اختلال در هر یک از آنها به ویژه مسائل اقتصادی، به دیگر موضوعات نیز ضربه وارد می‌کند. مردم محصولات موجود در بازار را رصد کنند و چشم بسته به خرید آنها نپردازند، هنگام خرید نخستین پرسشی که از فروشنده باید مطرح کنند این است، «آیا ایرانی است؟»
چنین تصمیمی فروشندگان را نیز مجبور خواهد ساخت تا فروشگاه خود را با محصولات و تولیدات کالاهای ایرانی تزیین کنند و البته تولیدکننده ایرانی نیز باید کالای با کیفیت به مصرف کنند عرضه کند تا بتواند پاسخ مناسبی به اعتماد هموطن خود بدهد. اگر حمایت از تولید ملی را همه پیگیری کنند مشکلات اقتصادی، معیشتی، اشتغال، سرمایه گذاری و آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد. (رهبر معظم انقلاب)
حتی می‌توان گفت مسائل و مشکلات سیاسی خارجی و داخلی نیز درصد قابل توجهی کاهش خواهد یافت چراکه زمینه فشارهای اقتصادی برای دستیابی به اهداف سیاسی دشمنان از بین خواهد رفت.
مردم و مسئولین حمایت از کالای ایرانی را جدی بگیرند چراکه به آینده کشور مربوط می‌شود.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 103789
 
Share/Save/Bookmark