میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۵
 
 
دردسرهای آقای نخست وزیر
سرانجام پس از مدت‌ها گمانه زنی درباره جانشین آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، پارلمان این کشور یوشی‌هیده سوگا...

سرانجام پس از مدت‌ها گمانه زنی درباره جانشین آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، پارلمان این کشور یوشی‌هیده سوگا رئیس جدید حزب حاکم لیبرال دموکرات را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب کرد. در رای‌گیری پارلمان ژاپن ۳۱۴ قانون‌گذار به نفع سوگا رای دادند و در مجموع ۴۶۲ رای معتبر شناخته شد.
سوگا که در دولت آبه دبیر ارشد کابینه بود، در حالی قدرت را تحویل گرفته است که بسیاری از ناظران سیاسی و اقتصادی دورانی سخت را برای او پیش بینی می‌کنند. بحران کرونا که تمام جهان درگیر آن است اصلی‌ترین چالش وی را تشکیل می دهد چرا که در کنار پیامدهای بهداشتی و جانی، در حوزه اقتصادی به عنوان سنگ بنای جایگاه جهانی ژاپن نیز تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. لذا اولویت اصلی وی را مقابله با بحران کرون و تبعات آن تشکیل می‌دهد. نکته دیگر آنکه وضعت اقتصادی ژاپن چنانکه مورد انتظار دولتمردان این کشور بوده، ادامه نیافته است و در کنار بحران کرونا، برخی کاستی‌ها در رقابت جهانی اقتصاد نیز بر روند اقتصادی این کشور تاثیرگذار بوده است هر چند که ژاپن با رویکرد تعاملی گسترده به آمریکا سعی کرده تا حدودی از پیامدهای اقتصادی به دور باشد اما همین وابستگی اقتصادی به آمریکا هزینه‌های بسیاری برای ژاپن به همراه داشته است چنانکه رفتار ژاپن در قبال ایران و کشورهای تحریم شده توسط آمریکا به جایگاه جهانی ژاپن خدشه وارد کرده است. بسیاری بر این عقیده‌اند بازی این کشور در زمین آمریکا موجب شده تا کشورها به سمت چین رقیب اصلی توکیو گرایش داشته باشند که ضررهای بسیاری برای ژاپن رقم زده است. در این میان مسئله رقابت با ژاپن و کره جنوبی و نیز مقابله با آنچه تهدیدات کره شمالی نامیده می شود از چالشهای اصلی و مهم وی خواهد بود. ژاپن به بهانه مقابله با تهدیدات مذکور به سمت گسترش توان نظامی پیش رفته است و حتی محدودیت‌های دوان جنگ جهانی دوم را کنار نهاده و سعی دارد تا به یک قدرت نظامی منطقه‌ای مبدل شود. مشارکت در طرح برون مرزی نظامی از مولفه‌های این کشور برای خروج از انزوای نظامی است.
به هر تقدیر روند تحولات نشان می دهد که نخست وزیر جدید ژاپن با چالشهای بسیاری بویژه در حوزه اقتصادی مواجه خواهد بود در حالی که وابستگی کشورش به آمریکا نیز در شرایطی که آمریکا در وضعیتی نابسامان به سر می‌برد می‌تواند بر چالشها و هزینه‌های توکیو بیفزاید بویژه اینکه اکنون جهان در مسیر مقابله با آمریکا قرار گرفته و متحدان آن نیز می‌توانند در این چرخه تقابلی قرار گرفته و با چالش مواجه شوند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 115380
 
Share/Save/Bookmark