میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
رند پال:
آمریکا به هر کس که با ایران در تقابل باشد، سلاح می‌دهد

یک سناتور مطرح آمریکایی در یادداشتی انتقادی، به ادامه فروش انواع تسلیحات به عربستان سعودی به رغم هدف قرار گرفتن غیرنظامیان یمنی و کمک سعودی‌ها به القاعده و داعش تاخته است.
رند پال در یادداشتی تحت عنوان به تسلیح جهادگرایی تندرو پایان دهید، از مواضع دولت آمریکا در فروش سلاح به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن به شدت انتقاد کرده و استدلال مقام‌های آمریکایی در توجیه فروش تسلیحات به سعودی‌ها با توسل به آنچه که تهدید ایران» خوانده شده است را رد کرده است.
او در ابتدا نوشت: خاورمیانه یک دیگ داغی است که تهدید به جوش آمدن آن به طور مستمر وجود دارد و ارسال تسلیحات به منازعات چند قرن این منطقه، کار اشتباهی است».
سناتور آمریکایی در این یاداشت نوشت: هیچ اطمینانی وجود ندارد که تسلیحات ارسالی ما به خاورمیانه روزی علیه سربازان خودمان استفاده نشود. حقیقت آن است که روزی خواهد رسید که سربازان جوان ما برای جنگیدن با همین تسلیحاتی که کنگره امروزه مجوز ارسال آنها را می‌دهد، اعزام شوند و این یک تهدید واقعی است.
رند پال افزود: این اتفاق افتاده است. تا همین الان هم ارتش ایران برخی از تسلیحات به جا مانده ارسالی ما به (محمدرضا) شاه را در اختیار دارد. در عراق، وقتی که ما به جنگ صدام حسین رفتیم، بخشی از تسلیحاتی که ما به این کشور برای جنگ با ایران دادیم هنوز در اختیار عراق بود. در افغانستان وقتی ما به جنگ طالبان رفتیم، مقادیری از سلاح که ما به مجاهدین برای جنگ با روس‌ها (شوروی) داده بودیم، هنوز آنجا باقی بود.
این قانونگذار کنگره آمریکا تصریح کرد: «گسترش تسلیحات در بحبوحه هرج و مرج، در واقع یک دستورالعمل و نسخه‌چیدن برای فاجعه است. خیلی سخت خواهد بود که روی این موضوع بحث کنیم که ارسال تسلیحات به لیبی یا سوریه به هیچ طریقی سبب گسترش آزادی‌ شده باشد؟»
پال می‌نویسد: «خیال‌پردازان اغلب با اشتیاق درباره یک طرح صلح برای خاورمیانه حرف می‌زنند. شاید ما باید به فکر یک طرح صلحی باشیم که در آن ارسال تسلیحات به این منطقه غوطه‌ور در آشوب، جنگ داخلی و هرج و مرج لحاظ نشده باشد». وی همچنین از مواضع دولت‌های آمریکا در توجیه فروش‌ تسلیحات به کشورهای عربی طی سالیان گذشته با توسل به «ایران» به شدت انتقاد کرد.
سناتور ایالت کنتاکی معتقد است: استدلال مقام‌های آمریکایی درباره فروش سلاح اینطور پیش می‌رود که ما باید به هر کسی که ایران نیست، سلاح بدهیم. به ما گفته شد که به دلیل تهدید ایران، ایالات متحده باید قبول کند که به هر کسی که مخالف ایران است سلاح بدهد حتی به کشورهایی که با اَره‌های استخوان‌بُر یک معترض را در کشوری خارجی بکشند. خوب اگر ما (به این استدلال و فروش سلاح) نه بگوییم، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر ما فروش تسلیحات را به رفتار دیگر کشورها مشروط کنیم؟
رند پال ادامه داد: «سعودی‌ها با این همه تسلیحات چه می‌کنند؟ یکی از کارهایی که می‌کنند، حملات به غیرنظامیان در یمن است. سعودی‌ها با بمب‌ها و هواپیماهای ما یک مراسم خاکسپاری را هدف قرار دادند و بیش از ۴۰۰ نفر را زخمی کردند و ۱۵۰ نفر را کشتند. بمب‌ ریختن سعودی‌ها بر روی یک اتوبوس مدرسه، سبب مرگ ۴۰ کودک شد. سعودی‌ها با حمایت ما بندر الحدیده را که بندری حیاتی برای ورود مواد غذایی برای یک ملت در قحطی است را مسدود کرده‌اند. ۱۷ میلیون نفر از مردم یمن در نتیجه این جنگ با گرسنگی مواجه هستند.

کد مطلب: 109378
 
Share/Save/Bookmark