میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۹
 
 
ادعای مدعیان پُر ادعا

سودان به عنوان یکی از مراکز بحران در قاره آفریقا شناخته می‌شود که در کنار لیبی و الجزایر دورانی بحرانی با سرنوشتی نامعلوم را سپری می‌کند. سرانجام نیز ارتش اقدام به کودتا و سرنگونی البشر رئیس جمهور این کشور و تشکیل شورای نظامی نمود اما همچنان اعتراض‌های مردمی ادامه دارد. نکته قابل توجه در تحولات سودان آنکه عربستان سعودی و امارات متحده عربی با حمایت کامل از این شورا، اعلام کردند که آماده کمک در همه زمینه‌ها به این کشور هستند. در ادامه بحرین نیز بر حمایت از ساختار نظامی سودان تاکید کرد.
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که در رفتار این کشورها ابهامات سوال برانگیزی وجود دارد چرا که این اقدام کشورهای مذکور مغایر با خواست مردم سودان است لذا این رفتار غیر مردمی نشانگر دخالت منفی این کشورها در امور داخلی سودان و علیه مطالبات مردمی است. مطالبه مردم تغییر کل ساختار است و اقدام ارتش و حامیانشان ابهام برانگیز در اهدافشان برای تحقق مطالبات مردم است و شورای نظامی را قبول ندارند حال آنکه این سه کشور به حمایت از این شورا پرداخته‌اند. این سوال مطرح می‌شود که آنها اگر واقعا به دنبال بشر دوستی هستند چرا در یمن به کشتار می پردازند در این میان دو کشور حامی تروریست هستند و نمی تواند ادعای ناجی بودن داشته باشند چنانکه جهانیان اذعان دارند این کشورها محور اصلی بحران‌های منطقه در کنار رژیم صهیونیستی هستند.
با این شرایط این سوال مطرح می‌شود که چرا این کشورها چنین رویکردی داشته‌اند و چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟ بخشی از رفتارهای کشورهای مذکور را در قالب سلطه بر کشورهای عربی می‌توان مساهده کرد. سعودی سعی دارد تا کشورهای مستقل عربی را به زیر سلطه درآورد و در این راه نیز هزینه‌های بسیاری کرده است چنانکه علیه مردم یمن به به دنبال استقلال بوده‌اند گزینه نظامی اجرا کرد. نکته دیگر آنکه با توجه به بحران‌ شدید سه کشور در قالب ائتلاف ضد یمن، در ادامه جنگ یمن می توان گفت که از اهداف امارات و سعودی وابسته سازی سودان و وادار سازی آن به اعزام نیرو به یمن است و در اصل آنها به دنبال سوء استفاده از این کشور هستند.
در اصل آنها به دنبال وابسته سازی و سوء استفاده از سودان برای ادامه کشتار در یمن هستند چنانکه ریشه کمک‌های مالی آنها به پاکستان نیز بر همین اساس بوده است. نکته دیگر آنکه آمریکا به دنبال اجرای طرح نفوذ در آفریقاست در حالی که توان پرداخت هزینه‌های مالی آن را ندارد و از سوی دیگر افکار عمومی جهان با اهداف آن همراهی نمی کند بر این اساس آمریکا به دنبال نقابی برای تحقق این اهداف است. اقدامات بحرین، عربستان و امارات در سودان و البته دخالت‌های آنها در لیبی و الجزایر را می‌توان را می‌توان برگرفته از تعهدات آنها برای اجرای اهداف آمریکا در آفریقا دانست که زمینه ساز تشدید بحران در این منطقه خواهد شد. در نهایت می توان گفت که اقدامات این کشورها در آفریقا نه برگرفته از انسان دوستی و اقدام برای برقراری امنیت و ثبات بلکه در چارچوب سلطه‌گری و البته تحقق اهداف آمریکاست رویکردی که در سالهای اخیر زمینه ساز بحران‌های شدید در خاورمیانه از جمله در سوریه، عراق و یمن شده است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 108478
 
Share/Save/Bookmark