میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
اگر دولت سنگ اندازی نکند،انجام می شود؛
نهایی شدن هزینه سبد معیشت کارگران
نهایی شدن هزینه سبد معیشت کارگران
 

قرار است کمیته دستمزد جلسه ای دیگر درباره عدد و رقم سبد معیشت را برگزار شود و نمایندگان کارگران امید دارند که در این جلسه عددو رقم نهایی شود تا بتوانند از هفته آینده در جلسه رسمی شورای عالی کار دستمزد سال آینده کارگران را بررسی و تعیین کنند.
جلسه کمیته دستمزد برای ورود به مزد ۱۴۰۰ است و نمایندگان کارگران امیدوارهستند که عددو رقم سبد معیشت کارگران نهایی شود تا در مدت کوتاه باقی مانده از سال بتوانند برای تعیین مزد به جلسات شورای عالی کار ورود کنند. چرا که طبق سنوات گذشته لازمه ورود به جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال آینده, تعیین سبد معیشت کارگران است.
ناصرچمنی,رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران روز گذشته درباره دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ گفت: در جلسه روز دوشنبه کمیته دستمزد باید هزینه سبد معیشت مشخص شود. این جلسه در۲۷ بهمن ماه برگزار می شود و کمیته دستمزد باید هزینه سبد معیشت که کاملاً‌مشخص است و مسئله پیچیده ای نیست را مشخص کند, تا بتوانیم به جلسه شورای عالی کار ورود کنیم. فرصت زیادی برای بررسی های مزد نداریم.
چمنی معتقد است که اگر دولت بخواهد در ۲۰دقیقه هم می توانند عدد و رقم سبد معیشت کارگران را تعیین کند. بنابراین اینکه تاکنون این رقم تعیین نشده است نشان از تعلل دولت و کارفرمایان دارد.
علی خدایی, نماینده کارگران در شورای عالی کار هم با اشاره به اینکه امیدواریم امروز هزینه سبد معیشت نهایی شود گفت:خواسته ی ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به "ریال " تعیین شود. اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می شود.
فرامرز توفیقی, فعال کارگری با بیان اینکه دستمزد کارگران دچار عقب ماندگی مزدی است گفت: از بهمن ۹۸تا ابتدای بهمن ۹۹، یک میلیون و ۱۷۴هزار تومان، هزینه خوراکی ها و آشامیدنی‌های خانوارهای کارگری افزایش یافته است که این افزایش، معادل ۷۶.۸۳ درصد است.
وی با اشاره به اینکه دستمزد ۶۱درصد از سبد عقب تر است گفت: ۸۷۳۵۲۸۶۶= ۳۰.۹۵ / ۱۰۰ × ۲۷۰۳۵۷۱۲ بااین محاسبه هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه حدود ۸میلیون و ۷۳۵هزار تومان است که در مقایسه با سبد معیشت کارگران در بهمن ماه ۹۸ حدود ۳میلیون و ۷۹۰ هزار تومان بیشتر است. پوشش سبد توسط دستمزد، فقط ۳۸.۴۷ درصد است. در واقع دستمزد کارگران فقط ۳۸.۴۷ درصد از هزینه‌های زندگی ماهانه را پوشش می‌دهد.

کد مطلب: 117171
 
Share/Save/Bookmark