میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
 
 
پیش‌دستی ایران در بحران منطقه
نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران که در قالب مدافعان حرم وارد عملیات در سوریه و عراق...

نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران که در قالب مدافعان حرم وارد عملیات در سوریه و عراق شدند، توانایی‌های خود را به خوبی در این برهه نشان دادند،‌ به گونه‌ای که هم مردم و هم دولتمردان دو کشور اذعان دارند، اگر کمک‌های ایران نبود، دمشق و بغداد به اشغال گروه‌های تروریستی تکفیری درمی‌آمد.
حضور ایران در دیگر کشورهای منطقه که با بحران‌های شدیدی روبه‌رو هستند، از یک سو توانمندی‌های نیروهای مسلح کشورمان را اثبات می‌کند و از سوی دیگر از گسترش جنگ و درگیری به دیگر کشورها جلوگیری کرده و مرزهای طولانی ایران اسلامی را در امنیت کامل قرار می‌دهد.
اگر اکنون فرزندان دلیر این مرز و بوم به سوریه یا عراق اعزام می‌شوند و با حضور خود از مردم و دولت‌هایی حمایت می‌کنند که در جبهه مقاومت و در خط مقدم آن قرار دارند، تنها دلیل برای آن نیست. اکنون مردم ایران درک کرده و متوجه هستند که شرایط منطقه غرب آسیا و دنیا شرایطی حساس و بحرانی است و برای مهار این وضعیت بحرانی که هدف نهایی آن تضعیف انقلاب اسلامی و مهار ایران است، نیازمند اقدام به موقع و پیش‌دستی در چنین بزنگاه‌هایی است.
به خاطر دارید هنگامی که رزمندگان نیروی دریایی سپاه پاسداران در سال ۹۴، ملوانان امریکایی که به آب‌های سرزمینی ایران وارد شده بودند بازداشت کردند، فرمانده کل قوا با تقدیر از آنها و اعطای نشان فتح به آن دلاوران فرمودند: «بچّه‌ها شجاعت به‌خرج دادند؛ فقط هم شجاعت نبود؛ شجاعتِ همراه با ایمان و همراه با درک به هنگام یعنی در وقت عمل کردن. خیلی از کارهای ما انجام می‌گیرد، منتها نه در وقت خودش؛ وقتی یک کاری تأخیر افتاد، آن‌وقت دیگر فایده‌ای ندارد...»
تصاویر و فیلم‌هایی که از سربازان بازداشت شده امریکا پخش شد، حقارت ارتش به ظاهر شکست‌ناپذیر امریکا را به تصویر کشید. ارتشی که به هرنقطه از دنیا لشکرکشی می‌کند و جنگ و جنایت به راه می‌اندازد، سربازانش اینگونه به چنگ سربازان انقلاب اسلامی می‌افتند تا همه دنیا به تماشای حقارت آنها بنشیند. چنین صحنه‌هایی را مردم هر کشوری ببینند (به ویژه مردم کشورهای مسلمان)، نه تنها به ضعف و زبونی ارتش امریکا پی می‌برد‌، بلکه به شجاعت و دلیری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز واقف می‌شود و احساس غرور می‌کند.
بحران‌هایی که در غرب آسیا تدارک دیده شده و مسبب اصلی آن هم امریکا با همراهی سران کشورهای مرتجع و سرسپرده عرب منطقه است، با تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری تأثیرگذار ایران در منطقه ژئوپلتیک خلیج‌فارس و غرب آسیا، به بحرانی برای عاملان آن تبدیل شده است. اگر جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب و به هنگام، تصمیم به حضور و تأثیرگذاری بر روی بحران منطقه نمی‌گرفت، اکنون قطعاً شرایط به گونه‌ای شکل می‌گرفت که این بحران‌ها نه تنها در مرزهای کشور بلکه فراتر از آن پیش رفته بود. این اتفاقی است که امریکایی‌ها و برخی سران کشورهای مرتجع عربی از جمله آل‌سعود آرزوی آن را داشتند، آرزویی که به گور خواهند برد.
سپاه پاسداران در اعزام نیروهای مستشاری به سوریه پیش‌قدم بود و تاکنون چند تن از نیروهای سپاه در مأموریت به سوریه به شهادت رسیده‌اند.
پیش‌دستی ایران از همان آغاز بحران در سوریه و عراق، از ورود نیروهای خارجی که هدفشان سرنگونی دولت قانونی بشار اسد است، جلوگیری کرد. اکنون هم به گفته امیرعلی آراسته معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش، تیپ ۶۵ جزیی از نیروی زمینی ارتش است و ما از تیپ ۶۵ و هم یگان‌های دیگر به عنوان مستشار به سوریه نیرو اعزام می‌کنیم و این اعزام مختص تیپ ۶۵ تکاوری نیست و الان در آنجا مستشاران تیپ ۶۵ حضور دارند. این حضور نیروهای ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران بار دیگر یک اقدام به هنگام است که نشان می‌دهد که بر‌اساس محاسبات دقیق انجام شده است.
عربستان که اکنون در جنگ با مردم یمن گرفتار شده، ماه‌هاست که در میان تصمیم برای اعزام نیروی زمینی به سوریه مانده است و نمی‌تواند در این باره تصمیم بگیرد. حتی تحقیر سران عربستان از سوی اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا هم نتوانست آنها را وادار به اعزام نیروی زمینی به سوریه و حتی یمن کند.
وزیر دفاع آمریکا به سران عرب گفته بود هنگامی که شما با هواپیماهای جنگی پیشرفته آمریکایی در ارتفاع ۳۰ هزار پایی سیر می‌کنید،‌ ایران روی زمین ابتکار عمل را در سوریه و عراق در دست دارد.
تحولات میدانی منطقه نشان می‌دهد، رژیم‌های مرتجع که اکنون به سوی رژیم اسرائیل غش کرده‌اند، شکست‌های سنگینی را متحمل شده‌اند و اگر هم بر زبان خود تهدیدی علیه انقلاب اسلامی ایران جاری می‌کنند، از سر عجز و ناتوانی است وگر نه که آنها به هیچ عنوان توان اجرایی کردن تهدیدات خود را علیه ایران ندارند.
هشداری که روز گذشته فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورهای منطقه به ویژه عربستان و بحرین داد،‌ یک هشدار جدی است که در زمان لزوم عملیاتی هم خواهد شد. تنها کافی است این رژیم‌ها دست از پا خطا کنند آنگاه هشدار تبدیل به عملیات می‌شود.
اگر هم سران مرتجع عربی منطقه در رؤیای حمایت آمریکا از خود در صورت بروز درگیری هستند، خیال خام و واهی است. آمریکایی‌ها هیچگاه در چنین جنگی خود را هزینه نمی‌کنند چرا که خواهان تضعیف جهان اسلام هستند. آنها اگر جنگی میان کشورهای اسلامی با اسرائیل در بگیرد،‌ بی‌درنگ وارد عمل خواهند شد.
همه طرف‌های مقابل ایران اسلامی از سران مرتجع عربی منطقه گرفته تا اسرائیل و آمریکا کاری نکنند که دستور پاسخ گستاخی‌ها صادر شود.

سیاوش کاویانی

کد مطلب: 95417
 
Share/Save/Bookmark