میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۶
 
 
این نمایشنامه تا ماه‌ها روی صحنه است
ویروس کرونا در حالی سراسر جهان را زمین گیر کرده که یک مساله در جهان نه تنها کم رنگ و یا تعدیل نشده که با سرعت هر چه تمامتر در حال انجام است...

ویروس کرونا در حالی سراسر جهان را زمین گیر کرده که یک مساله در جهان نه تنها کم رنگ و یا تعدیل نشده که با سرعت هر چه تمامتر در حال انجام است. اگر تمام تئاترها و سینماها و نمایشنامه‌های جهان تعطیل باشند این نمایشنامه تعطیلی ندارد و هر روز در محلی جدید به روی صحنه می‌رود. آری نام این نمایشنامه، ایران هراسی و طراحی زنجیره ای از اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران است.
آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی دوپهلو و غیرکارشناسانه را ارائه می‌کند که نتیجه آن صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام بوده است. اقدام آژانس در حالی صورت گرفته که پیش از این فرانسه آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای انجام داده و «مارک اسپر» وزیر جنگ آمریکا از نوسازی توان هسته ای کشورش می‌گوید و آژانس با نادیده گرفتن اصل خلع سلاح هسته ای در برابر این رفتارها سکوت می‌کند که خود جای تامل بسیار دارد. گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی درباره حمله موشکی یمن به آرامکو عربستان ارائه و ادعای احتمال نقش موشک‌های ایرانی در این حمله را مطرح می‌سازد در حالی که همین سازمان ملل نام عربستان را که قاتل مردم یمن است از لیست سیاه کودک‌کشان خارج می‌کند. تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) با صدور بیانیه‌ای جمهوری اسلامی را متهم به مخفی کاری هسته ای کرده و خواستار افزایش فشارها بر ایران شده اند. همزمان پومپئو وزیر خارجه و هوک مسئول میز ایران در آمریکا، از این بیانیه و گزارش‌های ادعایی آژانس و سازمان ملل علیه ایران استقبال کرده و مانند اروپاییها در اقدامی مغایر با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را خواستار شده اند.
«زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در سخنانی تعجب انگیز ایران را درباره هواپیمای اوکراینی متهم و ادعای طرح دعوا در دادگاه بین المللی را مطرح کرده است. وی در حالی ادعای حمایت از شهروندان اوکراینی را مطرح می‌سازد که تاکنون پاسخی به افکار عمومی درباره کشتار ساکنان مردم شرق اوکراینی که همچنان ادامه دارد، نداده است. پیش از وی نیز نخست وزیر کانادا ادعاهایی را علیه ایران مطرح و خود را ناجی شهروندان کانادایی معرفی کرد. البته او نیز هنوز به این سوال پاسخ نداده که چگونه در دوران وی نژادپرستی در کانادا گسترش یافته و رنگین پوستان و سرخ پوستان بومی از حقوق خود محروم شده اند و او نه تنها اقدامی نکرده بلکه از این نژادپرستی‌ها حمایت کرده است. در نهایت در جدیدترین بخش از نمایش ایران هراسی شورای حقوق بشر گزارشی را با ادعای نقض حقوق بشر در ایران ارائه کرده است.البته این شورا به این سوال مهم پاسخ نداده که اگر واقعا به دنبال حقوق بشر است چرا برای مجازات و محاکمه سران آمریکا به جرم کشتار سیستماتیک رنگین پوستان اقدامی صورت نداده است و یا برای مجازات نژادپرستی و برده داری در اروپا و یا کشتار مردم یمن توسط سعودی و فلسطینی‌ها توسط صهیونیستها و کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار اقدامی نداشته است.
مجموع این رفتارها نشان می‌دهد که نمایشی سراسری و چند لایه علیه جمهوری اسلامی در جهان در جریان است حال این سوال مطرح است هدف این نمایش چیست؟ بخشی از هدف آن را در تقلای غرب برای عدم اجرای بند دیگری از برجام یعنی لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در مهرماه تشکیل می‌دهد که در بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا نیز بارها به آن اشاره شده است. دوم آنکه ترامپ برای انتخابات به شدت نیازمند آوردن ایران پای میز مذاکره است تا کارآمدی فشار حداکثری را به نمایش گذاشت. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که این نمایشنامه حداقل تا ابتدای پاییز روی صحنه خواهد بود و هرگونه کوتاه آمدن در قبال حق ایران مبنی بر لغو تحریم‌های تسلیحاتی و نیز تن دادن به مذاکره به استمرار این نمایشنامه منجر خواهد شد. راهکار ناکام گذاشتن این نمایشنامه چند ماهه، تقویت توان درونی در حوزه اقتصادی، استمرار تقویت توان دفاعی و نیز مبارزه همه جانبه با فساد است که در نهایت پیروزی دیگر ایران در برابر نمایشنامه فشار حداکثری را به همراه خواهد داشت.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114174
 
Share/Save/Bookmark