میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
نخست وزیر عراق و کابینه‌اش از پارلمان رای اعتماد گرفتند
اخراج اشغالگران اولین مطالبه عراقی‌ها از الکاظمی
اخراج اشغالگران اولین مطالبه عراقی‌ها از الکاظمی
 

پس از مدت‌ها مذاکره میان جریان‌های سیاسی، سرانجام الکاظمی برای نخست وزیری از سوی پارلمان رای اعتماد گرفت در حالی که اصلی‌ترین مطالبه مردم و جریان‌های سیاسی عراق را اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی تشکیل می‌دهد.
در واکنش به رای اعتماد به الکاظمی، مهدی الصمیدعی مفتی اهل سنت عراق خطاب به نخست وزیر جدید این کشور گفت: «با رغبت و شجاعت بر روی مسئله اخراج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق، کار کن؛ زیرا این نیروها، [نیروهای] قدرتمند و امین [عراق] را از بین می‌برند».
پایگاه خبری شبکه «العهد» به نقل از مفتی اهل سنت عراق گزارش داد، الکاظمی باید تمامی کسانی را که فتنه‌افروزی مذهبی کرده‌اند و حامیان عناصر داعش بوده‌اند و «سیاستمداران داعشی» نیز هستند، بازخواست کند.وی در پایان پیگیری موضوع داوطلبان ملت عراق را که بر اساس فتوای جهاد، بسیج شدند و در کنار دولت مبارزه کردند، خواستار شد و تأکید کرد که باید این افراد تکریم شوند. همچنین
عبدالامیر التعیبان از نمایندگان فراکسیون صادقون در پارلمان عراق گفت نخست وزیر جدید این کشور باید انتخابات زود هنگام برگزار کرده و نیرو‌های خارجی را از کشور اخراج کند.پارلمان عراق چهارشنبه شب در جلسه‌ای با حضور ۲۳۳ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده، به بخشی از اعضای کابینه مصطفی الکاظمی، رای اعتماد داد. مصطفی الکاظمی همچنین با کسب رأی اکثریت پارلمان، رسما به عنوان نخست وزیر این کشور کار خود را آغاز کرد.نمایندگان حاضر در جلسه به استثنای نمایندگان فراکسیون دولت قانون به ریاست نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق از مجموع ۲۱ وزارتخانه، به ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد و از موافقت با ۴ وزیر پیشنهادی خودداری کرد.همچنین در این جلسه، تصمیم گیری درباره دو وزارتخانه نفت و امور خارجه به دلیل وجود اختلافات بر سر وزیران پیشنهادی، به وقت دیگری موکول شد.
همچنین سازمان بدر عراق تأکید کرد که کابینه جدید این کشور باید به سمت اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای خارجی از کشور، حرکت کند. شبکه خبری الغدیر ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد، سازمان بدر امیدوار است که کابینه جدید با رهنمودهای حکیمانه مرجعیت و مطالبات ملت عراق برای حرکت به سمت عراقِ مستقل و دارای حاکمیت کامل همخوانی داشته باشد.الکاظمی مامور تشکیل کابینه عراق در آغاز جلسه رای اعتماد به کابینه پیشنهادیش گفت که با استفاده از خاک عراق به عنوان عرصه‌ای برای حملات مخالف است.محافل داخلی و خارجی از تشکیل دولت نخست‌وزیر جدید عراق پس از ماه‌ها بن‌بست در تشکیل کابینه استقبال کردند.مسرور بارزانی، رئیس حکومت محلی اقلیم کردستان عراق، هم با حمایت از دولت جدید این کشور گفت در گفت‌وگوی تلفنی با نخست وزیر جدید، بر مقابله با چالش‌های مشترک تاکید کرده‌اند.
در همین حال عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین عراق، با تبریک به مصطفی الکاظمی، گرفتن رای اعتماد از پارلمان این کشور را به او تبریک گفت و از همگان خواست از دولت جدید حمایت کنند تا کشور بتواند از شرایط پیچیده کنونی گذر کند. عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی در دیدار با نخست وزیر جدید عراق بر ضرورت اجرای برنامه دولت و انتخابات پیش از موعد و انحصار سلاح به دست نهادهای حکومتی و فراهم ساختن فضای انتخاباتی رقابتی با حضور همه گروه‌ها تأکید کرد.
آمریکا هم از تشکیل دولت جدید عراق به ریاست الکاظمی استقبال کرد. استیون هیکی، سفیر انگلیس در عراق، هم اعلام کرد کشورش با دولت جدید عراق همکاری خواهد کرد. همچنین عراق اعلام کرد که «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر جدید عراق از وسی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای سفر به این کشور دعوت شده است. همچنین جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، رأی اعتماد به نخست‌وزیر جدید عراق گامی ضروری در راستای ثبات بلندمدت و اطمینان از رسیدگی به چالش‌های متعددی است که عراق با آن مواجه است.رسانه های خارجی از پیام تبریک امیر کویت به مصطفی الکاظمی به مناسبت نخست وزیری وی خبر دادند. نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور عراق از اعطای رأی اعتماد به کابینه جدید این کشور استقبال کرد.

کد مطلب: 113670
 
Share/Save/Bookmark