میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۲
 
 
دادستان کل کشور:
اگر لازم باشد وزرا هم احضار می‌شوند
اگر لازم باشد وزرا هم احضار می‌شوند
 

 دادستان کل کشور گفت: حقیقتا بازپرس‌ها از صبح زود تا پاسی از شب مشغول محاسبه و بررسی هستند و متناسب با پیشرفت کار هر مسئولی لازم باشد حتی اگر وزیر باشد احضار می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در پاسخ به این پرسش که چرا به دنبال برخورد بیشتر با جرایم مالی فضای مجازی هستید، اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور و همچنین وضعیتی که در رابطه با فساد شاهد بودیم و مطالبات به حق رهبری و مردم در برخورد جدی با فسادها اقتضا می‌کرد راه مناسبی هم دیده شود. وی افزود: اشکالاتی در تسریع رسیدگی وجود داشت که احصا شد و با اجازه از مقام معظم رهبری، این عوامل که موجب اطاله می‌شد محدود شد. مثل مواعد قانونی، مثل مراحل رسیدگی که در چند مرحله رسیدگی می‌شود که به شکل رسیدگی مربوط می‌شود.
منتظری ادامه داد: امیدواریم با این ابزاری که در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است بتوانیم به مطالبات مردم و رهبری پاسخ مثبت بدهیم. پرونده‌ها هم در حال آماده شدن است و در اسرع وقت به دادگاه می‌رود البته باز هم زمان خود را می‌طلبد. وی تصریح کرد: اتقان و سرعت در کنار یکدیگر مورد توجه است. دادگاه‌های بدوی با یک قاضی تشکیل می‌شود اما این دادگاه‌های پیش‌بینی شده برای جرایم اقتصادی با ۳ قاضی تشکیل می‌شود.
دادستان کل کشور با بیان اینکه اقتضا داشت قوه قضاییه زودتر از این در صدد این کار برآید، گفت: ما مدتهاست به دنبال این هستیم و در بحث‌های خود به دنبال این بودیم که از طریق مجلس دنبال شود، ما این مسئله را بررسی کردیم دیدیم زمان می‌برد و پیشنهادی که قوه قضاییه می‌دهد ممکن است در مجلس تغییری کند (البته مجلس هم حق دارد) و خروجی مجلس نیاز قوه را تامین نکند و قرار بر این شد در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح شود که مطرح شد اما آنچه مورد نیاز بود ممکن بود تامین نشود که سراغ استجازه از رهبری رفتیم.
وی اظهار کرد: زمانی که رسیدگی‌ها به مرحله نشر عمومی رسید، اعلام می‌شود. دادرسی‌ها علنی خواهد بود و مردم در جریان ریز مسایل قرار خواهند گرفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در پاسخ به پرسشی پیرامون موانع رشد سایبری کشور گفت: مهم ترین موانع این است که اراده و عزم جدی نیست، چون ما امکانات خوب نرم‌افزاری و سخت‌افزاری داریم و باید زمینه کار فراهم شود که مشکلات به حداقل برسد. وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه چرا رئیس سابق بانک مرکزی و مدیران بزرگ احضار نشده‌اند، بیان داشت: از کجا می‌دانید احضار نشده‌اند، رسیدگی به پرونده‌ها پیچیده است و به طی کردن مراحل و رسیدگی متقن نیاز دارد، باید صبر و حوصله کرد کار سنگین و گسترده است.
دادستان کل کشور ادامه داد: حقیقتا بازپرس‌ها از صبح زود تا پاسی از شب مشغول محاسبه و بررسی هستند و متناسب با پیشرفت کار هر مسئولی لازم باشد حتی اگر وزیر باشد احضار می‌شود. وی افزود: عزم قوه قضاییه جزم است و قول می‌دهیم تا جایی که در توانمان باشد و شرایط کاری اقتضا کند کار با جدیت پیش می‌رود و مراحل پیشرفت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه مردم مطمئن باشد قوه قضاییه جدی است در پاسخ به پرسشی پیرامون احتکار، گفت: یکی از مشکلات ما این است که در مبارزه با قاچاق دچار دوگانگی هستیم بخش عمده از جرایم برعهده سازمان تعزیرات است و بخش اندک برخورد بر عهده قوه است و این دوگانگی‌ها باعث کندی پیشرفت کار می‌شود که امیدواریم مجلس برای آن فکری بکند و این دوگانگی امر مطلوبی نیست.
وی تصریح کرد: افرادی که به دنبال منافع خود هستند و می‌خواهند در شرایط این چنینی اجناس مورد نیاز مردم را احتکار کنند وجدان انسانی ندارند و این کار باعث شرم است. عده اندکی به دنبال سود بیشتر هستند، مسلمان دست به این جنایات نمی‌زند و حقیقتا احتکار در این زمان جنایت و خیانت در حق مردم است. امیدوارم خود این افراد متنبه شوند و اجناس را در اختیار مردم قرار دهند و هرکسی از مردم هم که از احتکار سودجویان باخبر است این اطلاعات را به دادستان‌ها نیروی انتظامی و تعزیرات برساند. وی درخصوص پرونده شهرام جزایری بیان داشت: این پرونده در مرحله تحقیق است.
منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشتر شخص شما به لیست بانک مرکزی در رابطه با ارز دولتی انتقاد داشتید آیا نواقص رفع شده است؟ گفت: جزئیاتی که باید در لیست باشد نیامده که ما مجددا خواهیم خواست که این موضوع را برطرف کنند و هنوز نواقص را رفع نکردند.

کد مطلب: 105679
 
Share/Save/Bookmark