میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
ابعاد یک سفر
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سفری ناگهانی از سوریه دیدار کرد. وی در این سفر در کنار دیدار با بشار اسد رئیس جمهور در میان نظامیان با وی د

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سفری ناگهانی از سوریه دیدار کرد. وی در این سفر در کنار دیدار با بشار اسد رئیس جمهور در میان نظامیان با وی در خیابان‌های دمشق قدم زده‌ است. نکته قابل توجه آنکه این سفر در شرایطی صورت گرفته که پوتین راهی ترکیه بوده و پس از آن نیز برنامه‌ای برای سفر به سرزمین‌های اشغالی فلسطین دارد. با توجه به این مولفه‌ها این سوال مطرح می شود که اهداف این سفر چه بوده است؟ برخی این گمانه زنی را مطرح می‌سازند که این سفر با توجه به تحولات منطقه از جمله شهادت پیشگامان بزرگ مبارزه با تروریسم یعنی سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندش معاون حشدالشعبی می‌تواند اقدامی برای افزایش رویکرد سیاسی روسیه به تحولات سوریه و شاید کاهش اقدامات نظامی این کشور باشد و یا اینکه این سفر در آستانه سفر به ترکیه و سرزمین‌های اشغالی برای راضی کردن سوریه به مصالحبه با ترکیه و رژیم صهیونیستی باشد.
این گمانه زنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دیدار پوتین با اسد در پایگاه نظامی و نیز گردش آنها در خیابان‌های دمشق پیام‌های قابل تاملی را به همراه دارد. پس از شهادت سرداران مبارزه با تروریسم این رویکرد رسانه‌ای القا شده سوریه با چالشهای جدیدی با تروریست‌ها مواجه می‌شود و توان ادامه راه نخواهد داشت. بر این اساس سفر پوتین را می‌توان نشانه‌ای بر ادامه حمایت های روسیه از ترکیه در برابر تروریست‌ها و حامیانشان دانست که دیدار پوتین و اسد در میان نظامیان نشانه‌ای بر این امر است. در همین حال گردش در خیابان‌های دمشق به منزله امنیت کامل در سوریه است که نوعی قدرت نمایی در برابر تروریست‌ها و حامیانشان است. این اقدام می‌تواند مولفه‌ای باشد برای زمینه‌سازی برای حضور سرمایه‌گذاران اقتصادی و نیز توریست‌ها به سوریه می تواند در حل چالش های اقتصادی و بازسازی سوریه نقشی مهم خواهد داشت.
در همین حال سفر پوتین به سوریه پیش از سفر به ترکیه و سرزمین‌های اشغالی بیانگر این مهم است که سوریه در اولویت‌های راهبردی روسیه است و انتخاب آن به عنوان مقصد اول پوتین یعنی آنکه مسکو حاضر به دست کشیدن از دمشق نخواهد بود.
بنابراین این سفر مذکور نه برای دوری روسیه از سوریه بلکه برگرفته از تقویت روابط طرفین است که پیامی روشن به ترکیه و سران رژیم صهیونیستی در آستانه سفر پوتین به این مناطق است. لذا طرح مباحثی همچون دوری روسیه از ایران و سوریه به عنوان پیام سفر اسد رویکردی نادرست است چرا که نوع رفتارهای پوتین در دمشق بیانگر تاکید مسکو بر ادامه حمایت سیاسی و نظامی و اقتصادی از سوریه است که متعاقب آن استمرار روابط راهبردی ایران و روسیه را آشکار می‌سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 112347
 
Share/Save/Bookmark