داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۲۹
 
 
«چهارشنبه سوری پاک» بوی خون و باروت نمی‌دهد
گروه حوادث - چهارمین همایش «چهارشنبه سوری ایمن» با حضور مسئولان شهری و جمعی از کارشناسان در ستاد فرماندهی آتش‌نشانی پایتخت برگزار شد.
دیروز مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران، در این همایش گفت: «چهارشنبه سوری» جشنی است که از دیرباز در جامعه بوده و جای خود را دارد.بنابراین باید با تعاملی که ایجاد می‌کنیم آن را ایمن برگزار کنیم و هر چه در این مسیر بیش تر تلاش کنیم به نفع جامعه است.
«محمدرضا حاجی‌بیگی» تصریح کرد: در این وادی، نقش رسانه‌های گروهی در گسترش فرهنگ ایمنی بسیار بااهمیت و تاثیر گذار است.همچنین کاهش شمار حوادث «چهارشنبه سوری» سال گذشته نشان داد پرداختن به مسائل فرهنگی و توجه مردم به اهمیت فرهنگ ایمنی، نقش بی بدیلی دارد.
وی ابراز امیدواری كرد با هم اندیشی و همكاری هرچه بیش تر مسئولان مربوط و مشارکت شهروندان و دستیابی به راه كارهای موثر، امسال هم این آیین به صورت کاملا ایمن برگزار شود.
این مسئول خاطرنشان ساخت: ایجاد هماهنگی و تعامل میان نیروها و سازمان‌های ذیربط، هم افزایی ظرفیت‌های آموزشی، ارتقای سطح آگاهی شهروندان به ویژه جوانان از حوادث و خطرهایی كه در كمین آنهاست همچنین بهره‌گیری از امكانات اولیا و مربیان در آموزش و پرورش، بسترسازی و تعیین الگوی رفتاری از جمله راه‌كارهای مهم و تاثیرگذاری است كه باید به آنها توجه ویژه‌ای كرد.
«حاجی‌بیگی» با مهم و موثر خواندن آموزش ایمنی اضافه كرد: آموزش پدران و مادران، كودكان و نوجوانان و گروه‌های سنی در معرض خطر و نیز اقدام‌های محیطی كه باید برای دور نگهداشتن جامعه از ناهنجاری‌ها صورت گیرد سه گام موثر در کاهش آسب‌های احتمالی است.
در ادامه این برنامه، مرتضی طلایی - رئیس كمیسیون اجتماعی و عضو شورای شهر تهران - اظهار داشت: راه برون رفت از بسیاری از چالشها و مشكلات امروز جامعه این است که از دریچه و نگاه فرهنگ راه حلی برای آنها بیابیم.باید به ارزشها و چارچوب‌های فرهنگی توجه و در توسعه فرهنگ سرمایه گذاری كنیم.
وی با اشاره به اهمیت توجه به فرهنگ توسعه در پیشرفت كشور افزود: فرهنگ توسعه به این معناست كه باید سطح آگاهی و توانمندی جامعه را بالا ببریم چرا كه دانایی، توانایی می‌آورد.اگر عوامل و مولفه‌های هویت ساز یک ملت را به درستی بشناسیم، در جای خود به آن بپردازیم و متناسب با شرایط زمان و مكان آن را مدیریت كنیم می‌توانیم بر مشكلات فائق شویم.
رئیس كمیسیون اجتماعی و عضو شورای شهر تهران با بیان این که «امنیت همان توسعه است و بدون توسعه، امنیت وجود ندارد» این مقوله را یک رویکرد نرم افزاری خواند و اعلام کرد: چهارشنبه آخر سال را می‌توان به مثابه یک جشن تاریخی یا پاره هویت ساز در نظر گرفت.ما می توانیم با رویکردی مطلوب و نگاهی درست به این سنت، ضمن هدایت و حذف عناصر منفی آن سبب تقویت هویت ملی، وفاق و همبستگی اجتماعی و افزایش شادی و نشاط در جامعه شویم.این امر هیچ مخالفتی با تعالیم حیاتبخش اسلام نخواهد داشت و به عنوان یک جشن پر نشاط سبب افزایش همبستگی دینی و ملی می شود.
کد مطلب: 37934
 
Share/Save/Bookmark