میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۰۱
 
 
مشفق ياران در آرامگاه ماوا گرفت
مشفق ياران در آرامگاه ماوا گرفت
 

مراسم تشییع پیکر عباس کی‌منش مشهور به مشفق کاشانی، شاعر نامدار معاصر صبح ديروز با حضور جمع کثیری از شاعران و اهالی فرهنگ در تالار وحدت برگزار شد.
روز گذشته افشین علا در این مراسم که اجرای آن را نیز بر عهده داشت، با اشاره به اینکه امروز نه روز درگذشت که روز میلاد استاد مشفق کاشانی است، اظهار داشت: همه کسانی که در شب آخر گِرد استاد جمع بودند، دیدند که آنچه اتفاق افتاد، مرگ ایشان نبود بلکه میلاد حقیقی او به شمار می‌رفت. استاد بر صندلی نشسته بود اما به واقع مانند درختی ایستاده رفت. هیچ وقت در آن زمان احساس نمی‌کرد که شمع وجودش خاموش شده باشد اما وقتی دیدیم که دیگر سر بلند نمی‌کند، فهمیدیم که آغوش گرم خداوند به رویش باز شده و این مصداق واقعی «عاشَ سعیدا و ماتَ سعیدا» است.
علا با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی به شعر مشفق کاشانی، گفت: هیچ کس به اندازه رهبر انقلاب، عظمت آقای مشفق را نشناخت. ایشان در تجلیل از آقای مشفق، به اصلوب و عظمت کار استاد در غزل اشاره کردند و به طرز با شکوهي غزل ایشان و جنبه‌های اخلاقی‌شان، تاکید بسیاری داشتند. وی در پایان گفت: این روزها ممکن است خیلی‌ها ادعای بزرگی بکنند اما آقای مشفق بی‌ادعا، بزرگ همه ما بود و بزرگ‌زاده.
در ادامه این مراسم علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای قرائت پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی سِن آمد. وی پیش از قرائت پیام، با اشاره به آشنایی ۳۰ ساله خود با استاد مشفق کاشانی، گفت: آقای مشفق همواره مظهر بردباری و مهربانی برای ما بودند.
سخنران دیگر این مراسم ساعد باقری، شاعر پیشکسوت معاصر بود. باقری در حالی که با بغض شدید به روی تریبون به سخنرانی می‌پرداخت، اظهار داشت: معمول است کسانی که شاهد چنین مصیبتی باشند، بگویند کاش می‌مردم و چنین صحنه‌ای را نمی‌‌دیدم و شاید خلاف آمد عادت باشد که بگویند کاش می‌بودید و می‌دید که آن شب چه اتفاقی افتاد. صحنه‌هایی که تا پیش از این ما در کتاب‌های کهن فارسی درباره عظمت بزرگان دیده بودیم را از نزدیک مشاهده کردیم.
در ادامه این مراسم عبدالحسین مختاباد نیز با حضور به پشت تریبون، دقایقی را به بازخوانی یکی از کارهای خودش که با اشعاری از مشفق کاشانی تولید شده بود، پرداخت.
در ادامه نیز سید علی موسوی گرمارودی برای سخنرانی دعوت شد. وی در سخنانی کوتاه خود با بیان اینکه آنچه مربوط به شعر مرحوم مشفق می‌شود را در مقاله مفصلی به خواست خود ایشان، نوشته و در ابتدای یکی از دفاتر شعر وی منتشر کرده است، گفت: آقای مشفق اگر نگوییم بزرگترین، یکی از بزرگترین غزل‌سرایان نئوکلاسیک فارسی به شمار می‌رفت. در پایان این مراسم نیز حاج علی انسانی، شاعر و مداح اهل‌بیت دقایقی را به مدیحه‌سرایی پرداخت. پیکر مرحوم مشفق کاشانی پس از این مراسم در روی دست حاضران، تشییع و برای تدفین به بهشت‌زهرا (س) منتقل شد.

کد مطلب: 90854
 
Share/Save/Bookmark