میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
سود برجام کجاست؟
سود برجام کجاست؟
 

برجام همچنان از سوی برخی مسئولین در داخل کشور یک دستاورد بزرگ تلقی می‌شود،‌اما آنچه که در این ماجرا مهم بود؛ لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکی است که محقق نشده است،‌ هدف اصلی مذاکرات هسته‌ای برای دست یابی به لغو همه تحریم‌های اقتصادی بود که به دست نیامد،‌اگر برخی مسئولین برای این توافق دستاورد سازی می‌کنند برای سرپوش گذاشتن بر روی شکست دستاوردهای واقعی برجام است.
بطور حتم برنامه جامع اقدام مشترک یک درس تاریخی برای مقامات جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، کسانی که سنگ این توافق را به سینه می‌زدند،هم اکنون خود به این نتیجه رسیده اند که برجام یک خسارت محض و دستاورد تقریبا هیچ بود؛ البته اگر برخی در کشور از این توافق نافرجام درس عبرت بگیرند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه با وجود خسارات فراوان برجام، اصل صنعت هسته ای حفظ شده است، درخصوص ادعای آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران، خاطرنشان کردند: من علت مذاکره نکردن با آمریکایی‌ها را بارها گفته ام اما برخی یا متوجه نمی شوند و یا وانمود می کنند که متوجه نشده اند.
ایشان تأکید کردند: هدف اصلی آمریکایی‌ها از ادعای مذاکره، گرفتن توانایی های حیاتی ملت ایران است. البته رییس جمهور فعلی آمریکا هم به‌دنبال برخی منافع شخصی و انتخاباتی است همچون استفاده تبلیغاتی از مذاکره با کره شمالی. ایشان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همه کشورها به جز آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی مذاکره می کند، افزودند: علاج تحریم‌ها، عقب نشینی و مذاکره با دشمن نیست بلکه علاج واقعی آن، تکیه بر توانایی های ملی، وارد کردن جوانان به میدان و احیای ظرفیت های فراوان کشور، و در یک کلام عمل به ارکان اقتصاد مقاومتی یعنی درون زایی و برون گرایی است. اردیبهشت ماه سال جاری بود که وزیر خارجه کشورمان نامه‌ای به آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت و گفته بود در بندهای این توافق آمده؛ تداوم اخلال آمریکا در روابط ایران با جهان و نیز تشدید تحریم‌ها ممکن است شرایط مناسبات ایران و آمریکا و اروپا را به وضع غیرقابل کنترل بکشاند.آمریکا برخلاف قرارداد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تحریم‌ها را مجددا اعمال می‌کند؛ آمریکا در مسیر اجرای تعهدات سایر اعضای برجام و دول عضو سازمان ملل مانع‌تراشی می‌کند؛آمریکا پس از پاره کردن برجام، ۱۲۹ تحریم جدید علاوه‌بر تحریم‌های قدیم اعمال کرده است. در این نامه از گوترش خواسته شده شورای امنیت بیاید اقدام آمریکا در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و نقض برجام را محکوم و خسارت وارده به ملت ایران را جبران کند.
بارها مقام معظم رهبری خط قرمزهایی را در بحث مذاکرات برجام گوشزد فرموده بودند.
به باور ناظران سیاسی باید مذاکره کنندگان در همان موقع اگر نمی‌توانستند این خط قرمزها را به پیش ببرند، می‌گفتند که ما نمی‌توانیم این موضوعات را به پیش ببریم و اجرا کنیم و در صورت لزوم کار را به افرادی که می‌توانستند واگذار می‌کردند.
یادمان نرفته که مذاکره کنندگان می گفتند امضای جان کری وزیر وقت امور خارجه آمریکا تضمین کننده این توافقنامه است. جز اینکه با روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا این توافق پاره شد و ماحصل آن تحریم و فشار بیشتر بر مردم ایران بود. بطورحتم برجام یک پروژه از سوی غربی‌ها برای تغییر ماهیت جمهوری اسلامی ایران و تحمیل خواسته های آنان به کشورمان بود. حال که از دستاورد تقریبا هیچ؛ هیچ عایدی نصیب ملت ایران نشده است باید برخی مسئولان سیاست نگاه به غرب را تغییر داده و به جای تمرکز و دل بستن به آمریکا و متحدانش برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه تمرکز و هدف گذاری کنند که همین مساله می تواند نقشی اثر گذار برای رفع بسیاری از مشکلات ملت ایران داشته باشد.

کد مطلب: 114741
 
Share/Save/Bookmark