داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۳
 
 
رعايت نشدن اصول بهداشتي در استخرها ادامه دارد شنا در دنياي آلودگي‌ها
رعايت نشدن اصول بهداشتي در استخرها ادامه دارد  
شنا در دنياي آلودگي‌ها
 
آیسام نيك پور:
تابستان که از راه می رسد استقبال از استخرهای عمومی به شدت افزایش می یابد. این موضوع باعث می شود برخی از استخرها در اعمال نکات بهداشتی کوتاهی کنند. استفاده از موادی به غیر از کلر برای ضدعفونی آب استخر، عدم توجه به رعایت بهداشت عمومی و... از جمله مواردی است که موجب انتقال انواع بیماریها در این اماکن می شود.

ابلاغيه هاي هميشگي ودر پي آن بي نظارتي
وزارت بهداشت در بخشنامه ها و دستورالعملهایی که همه ساله در آستان فصل تابستان برای استخرهای عمومی ابلاغ می کند، موضوع رعایت بهداشت فردی را به شدت مورد توجه قرار می دهد به طوریکه اگر فردی مبتلا به بیماریهای پوستی، قارچی و عفونی است باید از مراجعه به استخر خودداری کند.
اما به نظر می رسد برای رعایت چنین موارد حساس و مهمی، اهرمهای نظارتی لازم وجود ندارد.
در خصوص برنامه هاي امسال مهندس سیدرضا غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ دستورالعمل رعایت نکات بهداشتی در استخرهای عمومی، مي گويد: رعایت اصول فردی توسط مردم و اصول بهداشتی توسط متصدیان استخرها دو اصل تفکیک ناپذیر برای جلوگیری از شیوع بیماریهای ناشی از استفاده استخرها است.
وی با تاکید بر نظارت دائمی و مستمر بازرسان بهداشت محیط از استخرها و آزمایش میزان کلر و کدورت آن در آب استخرها، تاكيد مي كند: مقدار کلر استفاده شده در آب استخرها باید بین 1 تا 3 میلی گرم در لیتر باشد.

لطفا خودداري كنيد
در خصوص رعايت توصيه هاي بهداشتي نسترن لاهيجاني، متخصص بیماریهای پوستی ،به سياست روزمي گويد: «اگر استفاده از استخر با توجه به اصول بهداشتی نباشد می تواند برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد چرا که استخر یک مکان عمومی است و با سلامت همه افراد ارتباط دارد. همچنین رعایت نکردن بهداشت در استخر می تواند موجب انتقال بیماری شود.»
به اعتقاد وي والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که از ادرار کردن در آب استخر خودداری کنند زیرا این کار علاوه بر ناپسند بودن، موجب بروز عفونتهای روده ای، انگلی و قارچی می شود. همچنین در صورتی که میزان کلر استفاده شده در آب استخرها، زیر حد استاندارد باشد، باکتریهای گرم منفی روده ای موجب بروز اسهالهای عفونی می شود و در صورت خوردن آب و تماس دست با آب آلوده، اسهال، استفراغ، تب و عفونت روده ای در فرد بروز می کند. این مشکل در کودکان بیشتر است.
اين كارشناس همچنين ادامه مي دهد:«بیماران مبتلا به عفونت انگلی در صورتی که قبل از رفتن به استخر دوش نگیرند، آب را آلوده کرده و انگلها را که با چشم قابل رویت نیستند، در آب پخش می کنند و در نتیجه موجب بروز این بیماری می شوند. نکته مهم دیگر عفونتهای قارچی است که در محیطهای گرم بیشتر زندگی می کنند و معمولاً در چینهای بدن مثل زیر بغل و کشاله ران مشاهده می شود و در صورتی که فرد مبتلا به این عفونتها به استخر برود موجب آلودگی آب و انتقال بیماری به دیگران می شود.»

فرصت طلبي از نوع ميكروبي
همچنين رقیه عابدی ، سوپروایزرآموزشی بیمارستان پوست رازی در این ارتباط مي گويد: انواع قارچهای پوستی اعم از قارچ لای انگشتان پا، سر و... جزو بیماریهای عفونی فصل گرما به شمار می آیند که رعایت بهداشت فردی بهترین راه مقابله با بروز این عارضه پوستی است.
به اعتقاد وي رطوبت، گرما و تعریق فراوان شیوع و گسترش بیماریهای قارچی پوست را افزایش می دهد همچنین تماس مستقیم از راههای انتقال آن است از این رو افراد مبتلا به قارچهای پوستی باید از رفتن به استخرهای شنا برای جلوگیری از انتقال آن به سایرین خودداری کنند.
عابدی همچنين به هموطنان توصیه مي كند برای کاهش میزان تعریق، رطوبت و گرما و شیوع عفونتهای قارچی پوست در ایام گرم سال افراد از پوشیدن لباسهای تنگ و نایلونی پرهیز کنند.
سوپروایزر آموزشی بیمارستان پوست رازی افزود: قارچهای پوستی در اشکال مختلفی از جمله پتیریازیس و رسیکالر در نواحی مختلف چینهای بدن نظیر کشاله ران، زیرناخنها، زیربغل، روی سر و حتی به صورت برفکهای دهانی در مخاط دهان تظاهر می کنند.
وی ادامه مي دهد: عفونتهای قارچی که به برفک دهان معروف است عفونتهای فرصت طلبی هستند که در مصرف کنندگان داروهای کورتونی، مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی بیشتر دیده می شود که در این افراد رعایت بهداشت دهان الزامی است.
سوپروایزر آموزشی بیمارستان پوست رازی همچنين یادآور شد: درمان و راه پیشگیری از این عفونتهای قارچی رعایت بهداشت فردی و استفاده از داروهای قارچی به اشکال کرم و پماد است و چنانچه این عفونتهای قارچی به خون و مخاط راه یابند استفاده از داروهای ضد قارچی سیستمیک توصیه می شود.

حرف آخر
باتوجه به گرماي نامتعارف تابستان امسال كه خطر سرطان پوست را افزايش مي دهد حرف آخر اين گزارش علاوه بر تاكيد روي بر نكته هاي كارشناسي شده گزارش توصيه مي كند تا حد امكان از حضور در استخرهاي روباز بپرهيزيد و در يك كلام مراقب سلامتي خودتان باشيد.
کد مطلب: 67283
 
Share/Save/Bookmark