میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
۵ پاسخ کوبنده و عقب‌نشینی دشمن

آنچه پس از بررسی‌ها مشخص می‌شود این است که بعد از پاسخ‌های قاطعانه سپاه به اقدامات کشورها و گروه‌های متخاصم علیه کشورمان، جنگ و سایه جنگ از مردم دور شده و تهدیدات از بین رفته است.
جریانی در دوران بعد از انقلاب اسلامی پس از تعرض‌های کشورها و یا گروهک‌های متخاصم سعی دارد القا کند که در صورتی ایران به آنها پاسخ دهد، کشورهای استکباری و گروهک‌های متخاصم جری‌تر می‌شوند و در نهایت اوضاع کشور بدتر خواهد شد.
این جریان علی رغم اینکه در سال‌های متمادی مصادیق بسیاری را از پاسخ کوبنده و محکمی که جمهوری اسلامی ایران به دشمنان داده است و آنها در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند و می‌تواند به راحتی با رجوع به تاریخ از آن درس بگیرد؛ اما همچنان تلاش می‌کند این رویکرد را همسوی با رسانه‌های ضدانقلاب و معاند در کشور القا کند که در مقابل هرگونه پاسخ ایران به زیاده‌خواهی دشمن، اوضاع کشور در شرایط جنگی بیشتری قرار می‌گیرد و خسارت‌های آن جبران ناپذیر است.
بر همین اساس برای بررسی این موضوع و با مراجعه به حافظه تاریخی چند سال اخیر و پنج پاسخ قاطع ایران به کشورها و گروهک‌های متخاصم به منافع کشور و مردم، این موضوع که امنیت در پاسخ به زیاده‌خواهی‌ها دشمن است را مورد بررسی قرار دادیم.
۱- پاسخ کوبنده به ترقه بازی داعش؛ حمله موشکی به دیرالزور و هجین پس از حمله رذیلانه عناصر تکفیری تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ص) نیروی هوافضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آخرین دقایق روز ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ و همزمان با آخرین شب قدر، دیرالزور را مورد ضربات موشکی قرار داد که به عملیات «لیله القدر» مشهور شد.
برخی از تحلیلگران این ضربات موشکی را انتقام شکست این گروه تروریستی تکفیری در مقابل جبهه مقاومت عنوان کردند، زیرا سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در ۳۰ آبان ۱۳۹۶ در نامه‌ای به مقام معظم رهبری پایان شجره خبیثه داعش را اعلام کرده بود.
۲- حمله به مقر حزب دموکرات کردستان: ۱۷ شهریور سال ۱۳۹۷ سپاه پاسداران مقر فرماندهی حزب دموکراتیک کردستان را در کوه سنجیق، واقع در اقلیم کردستان عراق با هفت موشک فاتح ۱۱۰ مورد هدف قرار داد و ۱۶ نفر از کادر رهبری این حزب منحله را به هلاکت رسانید.
این حمله در واکنش به حمله ۱۶ تیرماه عناصر این گروه تروریستی به پاسگاه مرزی در منطقه مریوان که منجر به شهادت ۱۰ نفر از مرزبانان غیور کشورمان شده بود و همچنین شرارت‌ها و تلاش‌های آنها برای ایجاد ناامنی و دعوت با آشوب، انجام گرفت.
۳- ساقط کردن پهپاد آمریکا: ۳۰ خرداد سال ۹۸ یک فروند پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی که پیشرفته‌ترین هواپیمای بدون سرنشین جهان محسوب می‌شود، بعد از ورود به حریم هوایی ایران در نزدیک تنگه هرمز و روبروی کوه مبارک با سامانه بومی سوم خرداد منهدم شد.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بلافاصله بعد از مشخص شدن صحت این خبر در حساب کاربری خود در توئیتر و در واکنش به اقدام ایران نوشت: ایران کار بسیار اشتباهی کرد و همچنین ساعاتی بعد و در پاسخ به خبرنگاران گفت واکنش آمریکا به ایران را خواهید دید.
اما وجود عزم و اراده پولادین و توان سامانه کاملاً بومی سوم خرداد که تنها بخشی از توانمندی‌های دفاعی ایران است، سبب شد تا ترامپ در یک عقب نشینی آشکار و پیش از رفتن به تفرجگاه کمپ دیوید در نهایت بگوید که از ایران به خاطر هدف قرار ندادن هواپیمای پوزایدون با ۳۸ نفر سرنشین تشکر می‌کنم. او در ادامه می‌گوید: همه می‌گویند من جنگ‌طلب هستم؛ اما حالا می‌دانند که فردی صلح‌طلبم.
۴- توقیف نفت‌کش انگلیس: عصر جمعه ۲۸ تیر سال جاری و در حالی که تنها ۱۵ روز از اقدام انگلیسی‌ها در ضبط نفتکش «گریس -۱» می‌گذشت، سپاه پاسداران نفتکش «استینا ایمپرو» که در اجاره لندن بود را توقیف و به ساحل ایران منتقل کرد.
گاردین در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی نوشت: توقیف استینا ایمپرو دقیقاً به توقیف گریس -۱ در جبل الطارق ربط دارد و ایران پیش از این روشن کرده بود که به اقدام انگلیس جواب خواهد داد.
اسپوتنیک نیز در همین رابطه نوشت: کشتی استینا ایمپرو در واکنش ایران به توقیف نفتکش ایرانی گریس -۱ در جبل طارق متوقف شده است.
در نهایت نیز اقدام سپاه پاسداران در توقیف نفتکش انگلیسی منجر شده به اینکه در ۲۴ مرداد انگلیسی‌ها مجبور شوند ابر نفتکش گریس -۱ را آزاد کنند اما ایران کشتی انگلیسی را همان موقع آزاد نکرد و با فاصله نسبتاً طولانی در تاریخ ۵ مهر ماه سال جاری آزاد کرد.
و حتی موضوع در مورد آزادی گریس -۱ که بعداً به آدریان دریا تغییر نام داد این بود که علی‌رغم هشدارهای انگلیسی‌ها، این ابر نفتکش در نهایت محموله خود را به سوریه تحویل داد که بنا بر تحلیل کارشناسان این اقدام دهن کجی بزرگی به لندن بوده و نشان می‌داد، تهران از هیچ کسی توصیه و دستور نمی‌گیرد.
۵- ضربات موشکی به پایگاه آمریکا: سحرگاه جمعه ۱۳ دی ماه سال جاری نیروهای ارتش تروریستی آمریکا در تاریکی شب و با استفاده از پهپاد و بالگرد، سردار قاسم سلیمانی که به دعوت رسمی دولت و سرپرست نخست وزیری عراق به بغداد سفر کرده بود را به شهادت رساندند.
از همان ابتدای اعلام خبر شهادت سردار سلیمانی، تمامی مسئولان و مردم ایران یک صدا خواستار انتقامی سخت و برخوردی جدی با واشنگتن شدند تا هم به آمریکا بفهمانند حق ندارد به کشور تعدی کند و همچنین انتقام خون شهید سلیمانی را بگیرند. 

کد مطلب: 112437
 
Share/Save/Bookmark